در پی جاری شدن سیل در استان های آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و اردبیل که به جان باختن تعدادی از هم‌میهنان منجر شد، حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی ضمن تسلیت این حادثه مصیبت‌بار تأکید کردند: وظیفه فوری مسئولان ذیربط، کمک به آسیب دیدگان و کاستن از رنج و اندوه آنان است.

تهران – اقتصادبرتر- ۲۶ فروردین ۹۶

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری متن پیام رهبر معظم انقلاب که شنبه شب منتشر شد به شرح زیر است:

بسمه­ تعالی

حادثه سیل در استانهای آذربایجان شرقی و غربی، کردستان و اردبیل که به جان باختن تعدادی از هم‌میهنان عزیز و خسارتهای سنگین مالی انجامید، حادثه‌ای دردناک و مصیبت‌بار است.

اینجانب با تأثر و اندوه، به داغداران و مصیبت‌زدگان عرض تسلیت و همدردی می کنم و صبر و آرامش قلبی آنان را از خداوند مسألت می‌نمایم و رحمت و مغفرت برای جان‌باختگان می‌طلبم.

وظیفه فوری مسئولان ذیربط، کمک به آسیب دیدگان و کاستن از رنج و اندوه آنان است. لازم است هیچ تأخیر و سستی در ادای این وظیفه نشود. و امیدوارم خداوند لطف و تفضل و کمک خود را شامل حال مصیبت‌دیدگان و کمک‌کاران فرماید.

**دستور رئیس جمهوری به استانداران آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل برای تسریع در روند کمک رسانی به سیل زدگان

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری ،رئیس جمهوری در تماس های تلفنی جداگانه با استانداران آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل؛ و همچنین وزیر نیرو که به نمایندگی از وی در راس هیاتی در منطقه حضور یافته است، خواستار بکارگیری همه امکانات، از جمله از استانهای همجوار برای ساماندهی هر چه سریعتر امداد رسانی به سیل زدگان شد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در این گفت وگوها در جریان آخرین وضعیت امداد و رسیدگی به سیل زدگان این سه استان و خسارات ها قرار گرفت و دستورات لازم را برای بسیج همه امکانات دستگاهها و نهادها جهت امداد رسانی به سیل زدگان و رسیدگی فوری به وضع آسیب دیدگان و مصدومان صادر کرد.
رئیس جمهوری تاکید کرد: که تمام امکانات این استان ها و در صورت لزوم استانهای همجوار باید در مسیر ساماندهی هر چه سریعتر وضعیت و کمک به آسیب دیدگان و مصدومان حادثه سیل بکار گرفته شود.
اسماعیل جبارزاده استاندار آذربایجان شرقی، قربانعلی سعادت استاندار آذربایجان غربی و مجید خدابخش استاندار اردبیل نیز در این تماس های تلفنی، گزارشی را از وضعیت سیل زدگان استانهای خود و اقدامات انجام گرفته ارائه دادند.
رئیس جمهوری پیش از این نیز هیاتی را به سرپرستی مهندس حمید چیت چیان وزیر نیرو مامور کرد که با حضور و سرکشی در ‏استان های آذربایجان غربی و شرقی و همچنین اردبیل، به روند امدادرسانی به سیل زدگان رسیدگی و اقدامات انجام شده را گزارش دهند.‏
معاونان وزارتخانه های کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی و جمعیت هلال احمر از اعضای ‏هیات اعزامی به سرپرستی وزیر نیرو هستند.

به منظور بازدید از مناطق سیل زده آذربایجانوزیر نیرو عازم مناطق سیل زده آذربایجان شرقی شد

ظهر  شنبه وزیر نیرو از طرف دولت و رئیس جمهور برای بازدید از مناطق سیل زده و رسیدگی به امور سیل زدگان آذربایجان شرقی وارد تبریز شد.

بعداز ورود به تبریز، چیت چیان برای بررسی اوضاع مناطق آسیب دیده از سیل به سمت شهرستان آذرشهر و عجب شیر حرکت کرد.

وزیر نیرو که به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهوری به مناطق سیل زده آذربایجان غربی اعزام شده است، گفت: مایحتاج هموطنان آسیب دیده در اثر سیل به میزان بیش از ۵۰ تن توسط جمعیت هلال احمر تهیه شده است و به زودی در اختیار آنان قرار می گیرد.

حمید چیت چیان شامگاه شنبه در جلسه ستاد مدیریت بحران آذربایجان غربی با تاکید بر سرعت بخشیدن به برآورد خسارت ها، افزود: آخرین وضعیت مناطق سیل زده آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی فردا /یکشنبه/ در جلسه هیات دولت مورد بررسی قرار می گیرد و اقدامات جبرانی پس از برآورد خسارت ها از محل مواد ۱۰ و ۱۲ حوزه مدیریت بحران انجام می شود.
وزیر نیرو با قدردانی از سعه صدر شهروندان آذربایجان غربی و احساس مسئولیت آنان در همکاری با دستگاه های خدمات رسان در ۲ روز گذشته گفت: خسارت جانی در این استان در حداقل میزان بوده و این بیانگر توجه مردم به هشدارهای اعلام شده است.

چیت چیان ادامه داد: آمادگی دستگاه های اجرایی، امدادرسان و خدمات رسان و هشدارهای قبل از سیلاب در ۴۸ ساعت گذشته در آذربایجان غربی موجب کاهش خسارت های ناشی از سیل و طغیان رودخانه ها و تسریع در امداد رسانی شد که این امر می تواند یک الگو باشد.
وی بیان کرد: اقدامات مدیریتی خوبی در خصوص پیشگیری از خسارت های ناشی از سیل در آذربایجان غربی انجام شده بود که ساخت سازه ها و سدها از جمله آنهاست اما در برخی از نقاط که اقدامات وجود نداشت، خسارت های قابل توجه مشاهده می شود.

استاندار آذربایجان غربی نیز گفت: بحران ناشی از جاری شدن سیلاب و طغیان رودخانه ها در شهرهای جنوبی و روستاهای ارومیه در ۴۸ ساعت گذشته به نحو مطلوبی مدیریت شده است و اقدامات امدادی و خدمات رسانی به آسیب دیدگان ادامه دارد.

قربانعلی سعادت افزود: امروز بازدیدهایی از مناطق سیل زده انجام شد که بیانگر نگرانی مردم از میزان خسارت های وارده است.

به گفته وی در زمان حاضر هفت روستای حاشیه رود باراندوز ارومیه تحت محاصره سیل قرار دارد و مردم منطقه نیز در تامین آب آشامیدنی با مشکل مواجه هستند؛ به احشام و باغ های این منطقه نیز آسیب های جدی وارد شده است.
وی با اشاره به تخریب سه پل در سطح استان در اثر طغیان رودخانه ها اضافه کرد: طغیان رودخانه باراندوز در بخش بالادستی این رود موجب شده است تا پل هاشم آباد که ارتباط بین منطقه راژان و زیوه و روستاهای اقماری را برقرار کرده بود، مسدود شود و مسئولان در صدد ترمیم این پل هستند.
استاندار آذربایجان غربی بیان کرد: در حوزه رودخانه نازلوی ارومیه نیز چهار روستا در محاصره سیل قرار گرفته که خسارت های این منطقه کمتر از بخش سیلوانا در حاشیه رود باراندوز برآورد شده است.
سعادت درباره خسارت های سیل در نقده نیز بیان کرد: یک سوم شهر محمدیار دچار آبگرفتگی شده و به تعدادی از منازل روستایی و مزارع و باغات کشاورزی خسارت وارد شده است.


وی با اشاره به تخلیه برخی روستاهای ارومیه گفت: به دلیل تمایل نداشتن روستاییان به تخلیه روستاها به زودی اردوگاهی در چمن های سرو رود برای اسکان موقت روستاییان ایجاد و اهالی با استفاده از قایق های هلال احمر استان به این اردوگاه منتقل می شوند.
وی با اشاره به مشکل تامین مایحتاج مردم روستاهای محصور در آب و روستاهایی که مسیر ارتباطی آنها با بخش مرکزی مسدود است، اظهار کرد: نماینده جمعیت هلال احمر استان در محل روستاها مستقر شده است و مایحتاج مردم از طریق این جمعیت تامین می شود.
وی درباره مشکل تامین نان در روستاهای سیلوانا نیز گفت:  / شنبه/ بالگردی برای ارسال نان به این مناطق اعزام شد و هم اکنون اوضاع تحت کنترل است.
استاندار آذربایجان غربی با اشاره به وضعیت ناپایدار رودخانه های استان از جمله نازلو چای، اظهار کرد: برف های ارتفاعات هم اکنون به علت ریزش باران و گرم شدن هوا، سبک شده و این امر موجب ناپایداری آب برخی از رودخانه ها شده است.
معاونان وزارتخانه های کشور، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، راه و شهرسازی و جمعیت هلال احمر از اعضای ‏هیات اعزامی به سرپرستی وزیر نیرو به ارومیه هستند.
بارش باران های فصلی روز پنجشنبه با شدت زیاد در جنوب و مرکز آذربایجان غربی آغاز و تداوم این بارش ها همراه با ذوب شدن برف ها در ارتفاعات استان، موجب جاری شدن سیل و طغیان رودخانه ها شد.
بر اساس اعلام مسئولان استان جاری شدن سیل و طغیان رودخانه ها در آذربایجان غربی یک فوتی و یک نفر مصدوم برجا گذاشت و راه مواصلاتی افزون بر ۵۰ روستای بخش سیلوانای ارومیه را مسدود کرد.

تاکنون علاوه بر تخریب سه پل در استان، تعدادی از روستاهای شهرستان های ارومیه، نقده و اشنویه در محاصره آب قرار گرفته است و ارسال اقلام غذایی و مایحتاج مردم از طریق بالگرد انجام می شود.

جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی نیز با راه اندازی قایق ها در این روستاها، مکان های اسکان اضطراری و موقت ایجاد کرده و به امدادرسانی مشغول است.
رئیس جمهوری روز گذشته در یک گفت و گوی تلفنی به استاندار آذربایجان غربی دستور داد تا روند کمک رسانی به سیل زدگان این استان با استفاده از تمامی امکانات تسریع شود.

سیلاب دیروز در آذربایجان شرقی به ویژه در شهرستان های آذرشهر و عجب شیر خسارات زیادی بر جای گذاشته و باعث کشته شدن ۳۰ نفر شده است.

بیش از ۴۰ نفر جان باختند ،قربانیان سیلاب ازآذربایجان تاکردستان؛سیلی که صورت ایران راکبودکرد

«قطره‌قطره جمع گردد، وانگهی سیلاب شود»، این حکایت سیل و طوفان در شمال غرب ایران است، حادثه تلخی که حالا هم بیش از ۴۰ کشته دارد و هم احتمالا میلیاردها تومان خسارت.

هواشناسی از بارندگی در نیمه غربی ایران خبر داده بود، بارانی که با استمرار چندین ساعته سیل به راه انداخت، آذربایجانی‌ها شب و روز گذشته را با خسارت سیلاب به سر کردند و تعداد کشته‌ها و مفقودان سیل هم افزایش یافت تا ایران عزادار شود.

اما همه ماجرای سیل قربانیان آن در کردستان، آذربایجان شرقی و غربی نیست، در اردبیل قطعی برق برخی مشترکان این استان را با مشکل مواجه کرد و خبرهایی از قطع راه ارتباطی در برخی شهرستان‌های آذربایجان غربی نیز مخابره شد، از شب و روز گذشته تیم‌های امداد و نجات راهی روستاها شده و مشغول برآورد خسارات سیلاب و طوفان در مناطق مختلف هستند.

***هشدار هواشناسی

این روایتی کوتاه از وضعیت سیلاب روز جمعه در غرب کشور است، اما سازمان هواشناسی امروز هم نسبت به بروز بادهای توفانی، صاعقه، شکستن درختان و بروز سیلاب در استان‌های غربی کشور و همچنین دامنه‌های البرز ازجمله در استان تهران هشدار داده است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور  گفت: در حال حاضر تصاویر ماهواره هواشناسی بیانگر پوشش ابرهای جوششی در استان‌های غربی کشور است. همچنین تصاویر رادار هواشناسی و گزارش‌های ایستگاه‌های هواشناسی بیانگر بارش باران در برخی استان‌های غرب کشور در ایلام و کرمانشاه و دامنه‌های جنوبی البرز در استان قزوین است.

**اعلام عزای عمومی در آذربایجان شرقی

امام جمعه تبریز و نماینده ولی فقیه در استان و استاندار آذربایجان شرقی به دلیل جان باختن تعدادی از هموطنان در حادثه سیل دیروز با صدور پیامی فردا یکشنبه را در استان عزای عمومی اعلام کردند.

آیت الله محسن مجتهدشبستری و اسماعیل جبارزاده

در پیام مشترکی با اشاره به مفقود شدن و جان باختن شماری از هموطنان مان در سیل روز گذشته شهرستان های آذرشهر و عجب شیر با بازماندگان و خانواده های داغدار این حادثه ابراز همدردی کرده اند.


در بخشی از این پیام آمده است:

انالله و انا الیه راجعون
رحمت الهی در دو روز گذشته سرتاسر استان عزیزمان را فراگرفت، اما در دو شهرستان آذرشهر و عجب شیر به دلیل طغیان رودخانه ها سبب حادثه دلحراش سیل شد و دل خانواده هایی را در این حادثه داغدار کرد.
اینجانبان ضمن ابراز تاسف و تاثر فراوان از حادثه سیل اخیر خود را شریک غم خانواده های عزیز از دست داده می دانیم و این مصیبت وارده را به این عزیزان از صمیم قلب تسلیت و تعزیت عرض می کنیم.
بارندگی های شدید دو روز گذشته در این استان موجب جاری شدن سیل در برخی نواحی و خسارت دیدن معابر و زیرساخت های شهری و برون شهری، اراضی کشاورزی همچنین جان باختن تعدادی از مردم شهرستان های آذرشهر و عجب شیر شد.

تاکنون جسد ۲۹ نفر از جانباختگان سیل در استان یافت شده و تلاش برای کشف دیگر اجساد و مفقودان ادامه دارد.

شهرستان های آذرشهر و عجب شیر که عمده خسارت جانی و مالی سیل در این مناطق بوده در جنوب تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی واقع شده اند.

**اعلام ۵ مفقودی دیگر در سیل/ تعداد اجساد کشف شده به ۴۱ تن رسید

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از افزایش شمار مفقودشدگان و تعداد اجساد کشف شده در سیل شمالغرب کشور خبر داد.

اسماعیل نجار که در مناطق سیل‌زده حضور دارد  توضیح داد: پیش از این تعداد مفقودشدگان در شهرستان آذرشهر ۱۷ تن اعلام شده بود که ساعاتی قبل پنج مورد اعلام مفقودی دیگر نیز به این گزارش اضافه شد و تعداد مفقودی‌های سیل در این شهرستان به ۲۲ تن رسید.

وی ادامه داد:‌ همچنین در ادامه عملیات جستجوی نیروهای امدادی در آذرشهر اجساد شش جانباخته دیگر که گزارش مفقودیشان اعلام شده بود کشف شد و تعداد جانباختگان سیل در آذرشهر به ۱۷ تن رسید.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه تعداد مفقودشدگان و اجساد کشف شده در شهرستان عجب‌شیر تغییری نکرده است، اظهارکرد:‌تعداد مفقودشدگان در این شهر ۲۰ تن است که ۱۸ جسد کشف شده است.

نجار با اشاره به یک مورد فوتی در شهرستان اشنویه، یک مورد فوتی در شهرستان بانه و چهار مورد فوتی به علت رانش زمین در سقز، اظهارکرد: در مجموع متاسفانه تاکنون ۴۱ هموطن ما در حادثه سیل جان خود را از دست داده‌اند که مراتب همدردی خود را با خانواده‌های این عزیزان و مردم آذربایجان اعلام می‌کنیم. همچنین با احتساب پنج فردی که در آذرشهر گزارش مفقودیشان اعلام شده، در مجموع هفت تن نیز مفقود هستند که عملیات جستجو ادامه دارد.

**تشریح خدمات امدادی در سیل و آب‌گرفتگی ۶ استان کشور

آب‌گرفتگی در شش استان کشور از روز گذشته، گفت: تا ساعت ۲۰ امروز، یک‌هزار و ۸۶۰ تن از هموطنان شش استان درگیر در سیل و آب‌گرفتگی خدمات امدادی لازم را دریافت کردند.

وحید رحمتی با اعلام گزارش عملیات سیل و آبگرفتگی از روز گذشته تا ساعت ۲۰ شنبه، اظهار کرد: شش استان آذربایجان شرقی و غربی، کردستان، زنجان، کرمانشاه و مازندران از روز گذشته درگیر سیل و آب‌گرفتگی بوده‌اند.

وی با اشاره به امدادرسانی در ۴۰ شهر و روستای استان‌های درگیر سیل و آب‌گرفتگی، گفت: بر این اساس امدادگران هلال‌احمر خدمات لازم را به یک‌هزار و ۸۶۰ تن از هموطنان ارائه کرده و ۲۸۸ تن نیز از خدمات اسکان اضطراری بهره بردند.

رحمتی گفت: در این زمینه ۱۵ تن از متاثران به مناطق امن و ۷ تن به مراکز درمانی منتقل شدند و سیلاب از ۱۷۹ واحد مسکونی تخلیه و همچنین ۴۰ خودرو از مسیر سیلاب رهاسازی شدند.

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر با اشاره به توزیع ۳۰ دستگاه چادر و ۲۰۰ تخته پتو میان متاثران، گفت: به علاوه تا کنون یک هزار قوطی اتواع کنسروجات، ۲۰ کیلوگرم خرما، ۷۰۰ بطری آب معدنی و یک هزار قرص نان میان متاثران توزیع شده است.

وی با اشاره به مفقودی احتمالی ۵ تن از هموطنان متاثر از سیل و آب‌گرفتگی در آذرشهر و عجب شیر، اظهار کرد: ۸۰ تیم عملیاتی شامل ۳۸۰ امدادگر و نجاتگر خدمات لازم را به هموطنان ارائه کردند و امدادرسانی‌ها در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، کرمانشاه و مازندران ادامه دارد.

 

پاسخ دادن