پیشنهاد تحریک آمیز آمریکا در وین

گفته می‌شود، آمریکایی‌ها در حاشیه اجلاس وین پیشنهاد داده بودند که اگر ایران رضایت بدهد، پای میز مذاکرات مستقیم با آمریکا بنشیند، پیشنهاد‌های غافل گیر کننده‌ای دریافت خواهد کرد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ فروردین ۱۴۰۰

این موضوع را برخی از شاهدان وین از پشت پرده نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام نقل می‌کنند که روز جمعه در وین برگزار شده است.

اجلاس وین حواشی و ناگفته‌هایی دارد که هنوز به بیرون درز نکرده است. هیات ایرانی تاکید کرده بود، آمریکا چون از برجام خارج شده، حق ندارد در نشست وین، سر میز مذاکره برجام حضور پیدا کند. لذا در وین دو نشست همزمان برگزار شد، نخست نشست ۱+۴ با ایران و در سالن دیگری بطور همزمان نشست اروپایی‌ها با آمریکا برگزار شد. اما هیات ایران با آمریکا هیچگونه مذاکره ای نداشتند.

ظاهراً تروئیکای اروپایی طرف برجام هم برای اینکه مطالباتش را پیش ببرد؛ دائم به طرف ایرانی القا می‌کرده که مواضع غیرسازنده‌ای دارد، ادعایی که یک روز بعد از نشست، در تماس تلفنی که میان «محمد جواد ظریف » و «ژان ایو لودریان» برقرار شد؛ بار دیگر از سوی وزیر خارجه فرانسه مورد تاکید قرار گرفت و جواب شایسته‌ای هم از سوی همتای ایرانی دریافت کرد مبنی بر اینکه اگر بنا باشد کسی رفتار سازنده نشان دهد این طرفین اروپایی هستند که باید «با عمل به تعهدات برجامی خود، اجرای تحریم‌های غیر قانونی از سوی آمریکا را متوقف کنند».

نتیجه آنکه نشست مجازی کمیسیون مشترک برجام بدون بیانیه مشترک پایان یافت که نشان از اختلاف نظر درباره برخی موضوعات کلیدی داشت، اما آن‌قدر‌ها هم ناامید کننده نبود چرا که طرفین تصمیم گرفتند ادامه بحث را روز سه شنبه آن هم به صورت حضوری در وین پایتخت اتریش ادامه دهند.

پاسخ دادن