پیشنهاد ۴ میلیارد دلاری توئیتر برای خرید کلاب هاوس

تکذیب فیلتر

توئیتر در یک مذاکره تجاری، برای خرید کلاب هاوس ۴ میلیارد دلار پیشنهاد داد.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ فروردین ۱۴۰۰

غول‌های شبکه‌های اجتماعی معمولا پس از ظهور یک پدیده جدید در دنیای تکنولوژی تلاش می‌کنند آن پدیده را مالک شوند و یا سیستم مشابهی درکنار آن ایجاد می‌کنند تا از دنیای رقابت در عصر تکنولوژی عقب نمانند.

توئیتر با اینکه در حال توسعه یک رقیب برای کلاب هاوس است طبق گزارش نشریه بلومبرگ، پیشنهادی ۴ میلیارد دلاری برای خرید کلاب هاوس داده است. پیشنهاد ۴ میلیون دلاری توئیتر با اینکه وسوسه‌کننده به نظر می‌رسد اما به دلایلی که هنوز مشخص نیستند، مذاکرات دو طرف متوقف شده است. همچنین این نکته نیز مشخص نیست که کدام یک از این دو شرکت ابتدا پیشنهاد مذاکره را داده اند و تنها نکته مشخص و واضح درباره این مذاکرات، پیشنهاد ۴ میلیون دلاری توئیتر به کلاب هاوس است.

کلاب هاوس سال ۲۰۲۰ میلادی معرفی و منتشر شد و با استفاده از ایده‌ای که کمتر استفاده شده، توانست توجه بسیاری را به خود جلب کند. در این برنامه پرطرفدار کاربران می‌توانند در روم‌های مختلف با دیگر کاربران صحبت کنند و یا به صحبت‌های دیگر کاربران گوش دهند.

با اینکه مدت زمان زیادی از معرفی و انتشار کلاب هاوس نگذشته اما بیش از ۱۰ میلیون نفر این برنامه را دریافت کرده اند. این در حالی است که کلاب هاوس تنها برای کاربران iOS به صورت رسمی منتشر شده و کاربران برای فعالیت در آن نیاز به دعوت‌نامه دارند. البته موسس این پلتفرم اعلام کرده در ماه‌های آینده در کنار انتشار نسخه رسمی اندروید کلاب هاوس، کاربران می‌توانند بدون نیاز به دعوت‌نامه در این برنامه فعالیت کنند.

  • کلاب هاوس رقبای بسیار بزرگی دارد

با اینکه این برنامه یکی از مهم‌ترین پدیده‌های این روز‌های شبکه‌های اجتماعی است اما ممکن است با توجه به رقبای قدرتمندش، در آینده کار بسیار سختی داشته باشد. در حال حاضر شرکت‌هایی مانند توئیتر، تلگرام، فیسبوک، لینکدین و دیسکورد در حال توسعه‌ راه‌هایی برای رقابت با کلاب هاوس هستند.

تلگرام به تازگی قابلیت چت صوتی زنده گروهی را به برنامه خود اضافه کرده و توئیتر نیز قابلیت اسپیس که مشابه کلاب هاوس است را ماه آینده برای تمام کاربران به صورت کامل عرضه خواهد کرد.

نکته مهم درباره رقبای کلاب هاوس این است که اکثر آنها در حال حاضر از چندین برابر کاربر بیشتر بهره می‌برند و می‌توانند در زمان شروع به کار سرویس‌های چت صوتی زنده خود، عملکرد بهتری داشته باشند. همچنین با توجه به کمبودهایی که در زیرساخت‌های کلاب هاوس وجود دارد این برنامه با سیستم ارسال دعوت‌نامه و انتشار فقط برای iOS در حال ادامه کار خود است اما بسیاری از رقبایش این نقطه ضعف را ندارند.

برای مثال قابلیت اسپیسز (Spaces) توئیتر که یکی از مهم‌ترین رقبای کلاب هاوس است برای اندروید و iOS منتشر شده و به زودی حتی نسخه تحت وب آن نیز منتشر خواهد شد و تمام قابلیت‌های آن مانند ایجاد اسپیس، برای تمام کاربران در ماه جاری میلادی قابل دسترسی خواهد بود.

با وجود Spaces، خرید کلاب هاوس چندان منطقی به نظر نمی‌رسد و با توجه به توقف مذاکرات دو طرف، احتمالا حداقل توئیتر خریدار کلاب هاوس نباشد.

پاسخ دادن