پیشگیری از نقشه پامپ و دامپ در بورس

پیشگیری از نقشه پامپ و دامپ در بورس
اقتصادبرتر

پامپ و دامپ نقشه­‌ای است که در آن برای بالا بردن قیمت یک سهم از بیانیه‌­هایی دروغ، نادرست یا اغراق شده استفاده می­‌کنند.

تهران – اقتصادبرتر -۲۶ تیر ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از investopedia، کسانی که این نقشه را پیاده می­‌کنند، از قبل این سهام را خریده‌اند و با شایعاتی که مطرح می‌کنند در قیمت‌های بالاتر سهم خود را می‌فروشند و از سهم خارج می‌شوند. طبق قوانین سهام، این عملی غیر قانونی است و در دنیا جریمه­‌های سنگینی برای آن در نظر گرفته‌اند.

اصول #پامپ و  #دامپ:­

پامپ و دامپ قبلا به صورت تلفنی انجام می­شد اما امروزه با وجود اینترنت این عمل غیر قانونی رواج بیشتری پیدا کرده است. کلاه برداران با پست‌های آنلاین، سرمایه‌­گذاران را به خرید هرچه سریع­تر یک سهام ترغیب می­‌کنند و می­‌گویند با توجه به اطلاعات نهانی که دارند، قیمت این سهم به زودی افزایش زیادی خواهد یافت. زمانی که سرمایه‌­گذار سریعا اقدام به خرید می‌­کند، این شیادان سهام خود را می­‌فروشند و در نتیجه سهام مورد نظر دچار افتی ناگهانی می­‌شود و سرمایه‌­گذار تمام پول خود را از دست می­‌دهد.

هدف عمده این نقشه، سهام شرکت‌های کوچک و متوسط است چرا که شیره مالیدن سر این سهامداران ساده­‌تر است. از آنجا که جریان مالی اینگونه سهام­ کم است نیازی به وجود تعداد زیادی خریدار برای بالا بردن قیمت نیست.

پامپ و دامپ

هر کسی که یک اکانت معاملاتی آنلاین داشته باشد و بتواند دیگران را متقاعد به خرید سهامی کند، می­‌تواند این نقشه را به اجرا در آورد. مجریان این طرح با خریدن حجم سنگینی از سهامی که معمولا با حجم کم معامله می‌شود، قیمت را اصطلاحا پمپ می‌کنند و همین افزایش قیمت آنها در پیاده کردن طرح کمک می­‌کند.

چنین اقدامی، باعث می­‌شود سهامداران دیگر هم خریدهای کلانی انجام دهند و قیمت بیشتر بالا رود و مجری نقشه درست زمانی که می­داند قیمت به حد کافی بالا رفته و آماده سقوط است، سهم خود را با سود بسیار خوبی به دیگران قالب می‌کنند.

پامپ و دامپ

پامپ و دامپ در میان مردم

پامپ و دامپ طرح اصلی داستان دو فیلم محبوب است: “اتاق بخار” و “گرگ وال استریت”. در هر دوی این فیلم‌­ها اتاقی بود پر از بازاریابان تلفنی و کارگزاران که به دنبال سهام­ هایی با سرمایه کم بودند. در هر دو فیلم شرکت کارگزار اصلی بازاریابی بود که حجم بالایی از سهام دیگر شرکت­ها را در اختیار داشت که در سودآوری آنها جای سوال بود. صاحبان این شرکت­ها به کارمندان خود کمیسیون­‌های بالا پرداخت می‌­کردند و به ازای هر سهمی که وارد بازار می‌­کردند پاداش می‌گرفتند.به همین خاطر این کارگزاران با استفاده از طرح پامپ و دامپ قیمت­‌ها را افزایش داده و در زمان مشخص می­‌فروختند. چنین حرکتی کاهش قیمتی را به دنبال داشت که حتی به زیر قیمت فروش اصلی می­‌رسید و به تبع آن، مشتریان متحمل ضرر فراوانی می­شدند چرا که قادر نبودند سهام خود را به موقع بفروشند.

چگونه از نقشه پامپ و دامپ پیش­گیری کنیم؟

شنیدن اینکه قیمت و ارزش یک سهام قرار است بالا برود هر چقدر هم وسوسه برانگیز، سرمایه­‌گذاران را محتاط کرده است به خصوص اگر ناگهانی و ناخواسته باشد. باید منبع خبر را قضاوت کرد. بسیاری از این اخبار از جانب رقیبان و کارمندان داخلی که پول گرفته­‌اند منتشر می‌شود که به هیچ عنوان نباید به آنها اعتماد کرد. اگر در ایمیل یا خبرنامه‌­ای درباره این افزایش قیمت‌های عجیب و غریب خواندید بدون اینکه به ریسک آن اشاره کرده باشد، به احتمال زیاد کلاه‌برداری است. همیشه پیش از آنکه سرمایه‌­گذاری کنید، درباره آن سهام حسابی تحقیق کنید.

مطالعات روی پامپ و دامپ

تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۸ انجام شد رواج نقشه‌های پامپ و دامپ را در بازار ارزهای دیجیتال مورد بررسی قرار داد. تحقیقات نشان داد بین ماه‌­های ژانویه تا جولای ۲۰۱۸ بیش از ۳۷۰۰ پیام و سیگنال‌های مختلف پامپ و دامپی برای دو ارز دیجیتال پرطرفدار وجود داشت و هر کدام سرمایه‌گذاران را به خرید سکه خاصی تشویق می­‌کرد.

پاسخ دادن