پیشگیری همراه با مبارزه با فساد

پیشگیری همراه با مبارزه با فساد
اقتصادبرتر

احمد خادم المله -مدیر مسئول-این روزها شاهد برخورد شدید قوه قضائیه با مدیران متخلف در بخش‌های مختلف کشور هستیم، ضمن تحسین سیاست جدید قوه قضائیه برای برخورد با متخلفان در هر رده و مسئولیتی که هستند، لازم است برای تداوم و تثبیت مبارزه با فساد به این سئوال اساسی مردم پاسخ دهیم که چرا سیستم قضایی، مقننه و اجرایی کشور در مبارزه با فساد تا این حد باید قصور داشته باشد که عمق فساد به جایی برسد که برای برخورد با آن همه ارکان کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران برای مقابله باید تاوان سنگین پس بدهند؟

تهران – اقتصادبرتر – ۳۰ مرداد ۹۸

یکی از راهکارهای موثر در مبارزه با فساد، پیشگیری از فساد است که قانون، ساز و کارهای فراوانی برای آن پیش بینی کرده است؛ اما متاسفانه نهاد‌های نظارتی و مسئول یا قانون را نمی‏دانند، یا اجرا نمی‏کنند و یا می‌دانند و آن را به روش‌های مختلف دور می‌زنند.

یکی از راهکارهای موثر در پیشگیری از وقوع جرم جلوگیری از انتصابات گروهی، حزبی، رابطه ای و فامیلی است که برغم وجود مقررات روشن برای پیشگیری از آن اما رعایت نمی شود و این مساله منشاء بسیاری از سوء استفاده‌ها و فساد درون سیستمی است. هر کجا فساد و سوء استفاده ای وجود دارد در کنارش چند انتصاب رانتی هست و هر تخلفی جعبه سیاهش یکی از آدم‌های رانتی است که با رئیس متخلف، روابط ویژه دارد. موضوع دیگر هیات مدیره‌های شرکت‌ها هستند که اگر به وظایف خود به درستی عمل کنند، شرکت‌ها تا مرز ورشکستگی و سوء استفاده‌های چند صد میلیاردی پیش نمی‎روند که مقابله با آن تاوان سنگین برای کشور داشته باشد.

متاسفانه اعضای هیات مدیره‌ها غالبا تخصص مسئولیتی را که پذیرفته ‏اند ندارند، اکثرا با رانت و رابطه در هیات مدیره‌ها راه پیدا کرده اند و برخی نیز منافعشان ایجاب نمی کند مسئولیت واقعی خود را دنبال کنند. لذا تابع مدیر عامل هستند و هر چه مدیر ارشد دیکته کند، تصویب و امضا می‌کنند. این موضوع نیز منشا بروز فساد در شرکت‌ها خصوصا مجموعه‌های بزرگ چند هزار میلیاردی هستند. انتصابات سیاسی و عدم نظارت صحیح سیستم‌های نظارتی شبیه حراست‎ها، گزینش، سازمان‌های عریض و طویل بازرسی همه از موضوعاتی هستند که فساد از زیر دست آنان رد شده و کار را به جایی می‌رساند که در اعماق یک شرکت و نهاد فراگیر می‌شود و فساد زدایی در آنها با هزینه سنگین انجام می‌شود و کشور را دچار هزینه می‌کند.

آنچه در ایران خودرو و دستگاه‌های مشابه اتفاق می‌افتد از مصادیق بارز کوتاهی و عدم پیشگیری از تخلف است؛ زیرا گاهی با سیستمی مواجه می‌شویم که سال‌ها تخلف در آن روی داده و هریک از دستگاه‌های نظارتی که بابت مسئولیتشان پول دریافت می‌کنند از آن غافل بوده اند و کار را به جایی می‌رسانند که متخلف یا فرار می‌کند یا منابع دولتی را حیف و میل می‌کند و مردم را گرفتار می‌سازد، سپس سیستم متوجه بروز نا بسامانی در آن شرکت شده و زمانی برای مقابله با فساد ورود می‌کند که بسیار دیر است و اصلاح امور به سادگی امکانپذیر نیست.

اقدام آقای رئیسی و تیم همراه ایشان در قوه قضائیه را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم مبارزه با فساد تا اصلاح امور کشور در همه زمینه‌ها با قوت ادامه پیدا کند و زود گذر نباشد. همچنین از ایشان انتظار این است که همراه با سیاست جدید مبارزه با فساد در همه سطوح مدیریتی درکشور، اقدامات پژوهشی و تحقیقاتی برای یافتن ریشه‌های فساد و پیشگیری از وقوع آن نیز به طور جدی دنبال شود و اجازه ندهند فساد تا اعماق دستگاه‌های کشور در هر سه قوه نفوذ کند. یقین داشته باشید مردم از سیاست مقابله با فساد با قوت حمایت خواهند کرد و این اقدام باعث افزیش اعتبار نظام وامیدوار شدن مردم به نظام حکومتی خواهد شد.  

پاسخ دادن