پیش‌بینی رشد اقتصاد ایران با رفع تحریم‌ها

موسسه بین‌المللی مالی پیش بینی کرد، اگر تحریم‌های ایران لغو شد، رشد اقتصاد ایران در سال آینده به ۴.۴ درصد خواهد رسید.

تهران – اقتصاد برتر – ۶ آذر ۹۹

ارزیابی این نهاد مالی مستقر در پاریس بر این است که اقتصاد ایران در سال جاری میلادی ۶.۱ درصد کوچک‌تر خواهد شد و اگر تحریم‌ها باقی بمانند، رشد اقتصاد ایران باز هم رشد خواهد داشت اما رشد آن در سال آینده ۱.۸ درصد خواهد بود. صندوق بین‌المللی پول اخیرا نیز در گزارشی گفته بود، با توجه به شرایط کنونی، انتظار می‌رود رشد اقتصاد ایران در سال جاری میلادی منفی ۵ درصد و در سال آینده مثبت ۳.۲ درصد باشد. اقتصاد ایران طی سه سال گذشته نزدیک ۱۷ درصد کوچک شده است. جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب آمریکا در کارزار انتخاباتی خود از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام انتقاد کرده بود، اما اکنون دقیقا معلوم نیست بایدن به چه شکلی می‌خواهد به برجام بازگردد. آیا تحریم‌های ایران در دوره وی ادامه خواهد داشت و یا حذف خواهد شد.

الیوت آبرامز که نماینده ترامپ در امور ایران است، قبلا در منطقه گفته بود؛ تحریم‌ها علیه ایران شدیدتر می‌شود، بایدن از این اهرم‌ها برای گرفتن امتیاز بیشتر از ایران استفاده خواهد کرد. اما معلوم نیست بایدن، آبرامز را در سمت فعلی خود حفظ کند و یا وی را برکنار نماید.

موسسه بین‌المللی مالی طی گزارشی که در سایت رسمی خود منتشر کرده، می‌گوید، آنچه مسلم است، لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران، یک شبه اتفاق نخواهد افتاد و زمان‌بر خواهد بود. اما پیش بینی این موسسه می‌گوید، اگر بخش بزرگی از تحریم‌های آمریکا برداشته شود، رشد اقتصادی ایران در سال آینده میلادی ۴.۴ درصد و در سال ۲۰۲۲ حدود ۶.۹ درصد و در سال ۲۰۲۳ حدود ۶ درصد خواهد بود.

این گزارش می‌افزاید اگر لغو تحریم‌ها اتفاق بیفتد، ذخایر ارزی ایران در سال ۲۰۲۳ به بالای ۱۰۹ میلیارد دلار خواهد رسید، اما اگر تحریم‌ها ادامه یابد، این رقم به زیر ۴۷ میلیارد دلار سقوط خواهد کرد. هم موسسه بین‌المللی مالی و هم صندوق بین‌المللی پول ذخایر ارزی ایران در سال جاری میلادی را ۸۰ تا ۸۵ میلیارد دلار ارزیابی کرده‌اند، اما می‌گویند که ۹۰ درصد این ذخایر در خارج مسدود شده‌اند.

رئیس بخش خاورمیانه موسسه بین‌المللی مالی به خبرگزاری رویترز گفت: انتظار می‌رود در سال جاری ۸۹۰ میلیون دلار سرمایه خارجی جذب ایران شود و اگر بخش بزرگی از تحریم‌ها لغو شود این رقم در سال آینده می‌تواند ۲ میلیارد دلار و در سال ۲۰۲۵ بالای ۶.۴ میلیارد باشد. به گفته وی، بخش عمده این سرمایه‌ها از کشورهای چین و هند خواهد بود.

پاسخ دادن