پیش‌بینی رقابت شدید چین و آمریکا

به گزارش «سی ان بی سی» تعدادی از مقامات چینی هشدار داده‌اند اگر « دونالد ترامپ» از طریق توافقات تجاری جدید کار را برای شرکت‌های چینی که به آمریکا کالا صادر می‌کنند دشوارکند، رهبران چین نیز اقدامات متقابلی انجام خواهند داد.

بتهران – اقتصادبرتر ۱۴ بهمن ۹۵:

به گزارش  پایگاه خبری سی ان بی سی، دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا گفته است در تجارت خارجی ضربه سختی به چین خواهد زد، حال سئوال این است که پاسخ چین در این جنگ تجاری چه خواهد بود؟ تعدادی از مقامات چینی هشدار داده‌اند، اگر ترامپ از طریق توافقات تجاری جدید کار را برای شرکت‌های چینی که به آمریکا کالا صادر می‌کنند، دشوار کند، رهبران چین نیز اقدامات متقابلی انجام خواهند داد.
به عنوان مثال آقای «جیمز کیث»، معاون سابق وزیر امور خارجه چین، که در حال حاضر رئیس یک مرکز مشاوره چینی در زمینه مسائل ژئوپلتیک منطقه آسیاست، گفته: «چین تلاش خواهد کرد واکنشی به مراتب گسترده‌تر داشته باشد. اقدام آمریکا به هر اندازه اثرگذار باشد، واکنش چین دو برابر آن تأثیرگذار خواهد بود.»
یک جنگ تجاری
آقای کیث که سابقه عضویت در شورای امنیت ملی چین را نیز در کارنامه دارد، عملیاتی ترین پاسخ چین را بالابردن تعرفه‌ واردات کالاهای آمریکایی می داند. این اقدام می تواند به شرکت‌های بزرگ چند ملیتی که تعاملات تجاری قابل توجهی با دومین اقتصاد دنیا دارند، صدمه بزرگی وارد کند. چین تلاش خواهد کرد دولت جدید آمریکا را در مورد عواقب و هزینه‌های یک جنگ تجاری آگاه کند.
کارشناسان یک اتاق فکر دیگر با نام «سرمایه اقتصادی» معتقدند: ممکن است آمریکا بر شرکت‌هایی که تجارت قابل توجهی با چین دارند، یک مالیات یا تعرفه واردات اضافی وضع کند. یکی از کارشناسان این اتاق فکر در مقاله ای نوشته است: «شرکت‌های آمریکایی در صورت انجام فرآیندهای تولیدی در چین با مقررات سخت‌تری مواجه خواهند شد که ظرفیت‌های تولیدی آنها در این کشور را محدودتر می‌ کند.»
گسترش مشوق‌های افزایش تقاضا
به نظر می رسد تأثیرات منفی این جنگ تجاری، اقتصاد چین را بیشتر تحت تأثیر قرار دهد، از این رو در حال حاضر سیاستمداران این کشور در حال اعمال سیاست‌های مالی و مشوق‌های دیگری برای محدود کردن این تأثیرات هستند. پیش بینی می شود تیم رهبری پکن برای جبران ضعف‌های اقتصادی ناشی از کاهش میزان صادرات، سیاست‌های پولی و مالی نرم تری اتخاذ کند. دولت چین در اتخاذ این نوع مشوق‌ها تبحر خاصی دارد.
همچنین این مسأله می تواند به چین کمک کند تا به یک اقتصاد مبتنی بر مصرف داخلی تبدیل شود. چین می تواند به جای ورود به یک جنگ تجاری مستقیم با آمریکا، از وابستگی خود به رشد و تقاضای ناشی از بزرگترین شریک تجاری خود یعنی آمریکا بکاهد و بر رشد ناشی از مصرف داخلی سرمایه‌گذاری کند.
کاهش ارزش یوان
در آغاز سال ۲۰۱۶ پکن دقیقا عکس این سیاست را اتخاذ کرده بود و با افزایش قدرت یوان، نرخ برابری آن با دلار را افزایش داده بود. با این حال برخی از کارشناسان آمریکایی معتقدند در آینده نزدیک یوان چین در مقابل دلار آمریکا به میزان قابل توجهی تضعیف خواهد شد و این نیز یکی از پاسخ‌های احتمالی چین خواهد بود.
در دو مرتبه اخیر که بانک مرکزی چین اجازه سقوط یوان در مقابل دلار را داد، شاخص بورس‌های جهانی به شدت تحت تأثیر قرار گرفت.
بازرگانان معتقدند که چین در تلاش است از خود در برابر «برچسب کنترل نرخ ارز» که رئیس جمهوری منتخب آمریکا گاه و بی گاه به آنها می‌چسباند، محافظت کند. در ماه گذشته یوان چینی مورد استفاده در هنگ‌کنگ(در هنگ کنگ واحد پولی متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد که اندکی با یوان اصلی تفاوت دارد)طی چند روز گذشته به شدت افزایش یافت و این مسأله نگرانی‌ها را در مورد یک کاهش چشمگیر ارزش یوان در سال ۲۰۱۷ افزایش داده است. با وجود افزایش نرخ برابری یوان در ماه گذشته، استراتژیست‌های ارز هنوز بر این باورند که در سال ۲۰۱۷ به مرور نرخ برابری یوان در مقابل دلار آمریکا، حدود ۵ یا ۶ درصد، کاهش خواهد یافت.
در انتظار تحقق شعارهای آمریکایی
کارشناسان یک بانک سرمایه گذاری در چین نیز معتقدند بزرگترین عدم قطعیت در مورد یوان این است که آیا دولت آینده آمریکا شعارهای زمان انتخابات خود را عملی خواهد کرد یا خیر. بویژه عملیاتی کردن شعارهای اعمال تعرفه‌های سنگین بر واردات از چین، صرف منابع زیاد در زیرساخت‌های آمریکا و کاهش مالیات شرکت‌های آمریکایی، می تواند تأثیری به سزا در این زمینه داشته باشد. همچنین نحوه عملکرد ترامپ در جهت تحقق شعار خود مبنی بر تبدیل کردن تایوان به یک نقطه کلیدی و کانونی برای سرمایه گذاران نیز بسیار چالش برانگیز خواهد بود. این مسأله می تواند مواجهه نظامی چین و آمریکا را در پی داشته باشد؛ چراکه ترامپ با تعامل مستقیم با تایوان در واقع سیاست «چین واحد» را که مدت هاست مورد پذیرش طرف‌های آمریکایی بوده، خدشه دار خواهد کرد. اگر آمریکا مواضع خود را نسبت به استقلال تایوان تغییر دهد، تمام جنبه‌های روابط چین و آمریکا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

*اقتصادبرتر

پاسخ دادن