پیش‌بینی نرخ تورم تا سال ۱۴۰۴

نرخ تورم به ۴۰.۴ درصد رسید

در نمودار حرکت سیکلی تورم مشخص است که از سال ۱۳۸۵ با شروع تحرکات پوپولیستی، تورم یا منحنی قرمز رنگ روند صعودی به خود گرفته است.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۷ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر در بررسی محققان و اساتید اقتصاد رابطه ای مثبت و قوی بین سطح قیمت‌ها و حجم نقدینگی در ایران و سایر کشورها به اثبات رسیده است.

بر این مبنا و با فرض متوسط رشد نقدینگی بر مبنای آنچه تاکنون در سال ۹۹ اتفاق افتاده (۳۲ درصد سالانه)، طی مدلی ساختاری تورم ایران تا سال ۱۴۰۴ پیش بینی شده است. براساس این ملاحظه، تورم، نعل به نعل نقدینگی رشد می‌کند.پیش‌بینی تورم تا سال 1404در نمودار حرکت سیکلی تورم، مشخص است که از سال ۱۳۸۵ با شروع تحرکات پوپولیستی به دلیل ورود درآمدهای بالای نفتی به اقتصاد ایران، تورم یا منحنی قرمز رنگ روند صعودی به خود گرفته است که شیب آن تا ۱۴۰۴ تندتر هم می‌شود.

منحنی آبی یا تورم بالفعل از سال ۹۳ تا ۹۷ پایین‌تر از سیکل خود بوده و از سال ۹۷ تا ۱۴۰۱ بالاتر از روند خود می‌باشد و اقتصاد ایران تورمی بالا را تجربه خواهد کرد.

در کل روند تورم و خود تورم حالت افزایشی به خود گرفته است. بدیهی است کنترل چنین تورم ساختاری، سیاست‌های ساختاری مخصوص به خود را می‌طلبد.

✍️ دکتر محمدرضا منجذب

پاسخ دادن