پیش بینی افت شاخص برای روز سه شنبه

فعالان بازار سرمایه پیش بینی می‌کنند با توجه به کاهش اندک نرخ دلار، احتمالا حمایت حقوقی‌ها از شاخص بازار کاهش خواهد یافت و احتمال اینکه بازار سه شنبه کاهشی شود زیاد است.

تهران – اقتصاد برتر – ۷ تیر ۱۴۰۱

روز دوشنبه حمایت روانی ۱٫۵ میلیون واحدی شاخص کل بورس کار خودش را کرد و اجازه نداد شاخص پایین تر از این عدد برود.

اما از آنجا که بازگشت بازار خیلی ضعیف بود، ممکن است روز سه شنبه این حمایت شکسته شود.

بورس تهران که شاخص کل آن به حمایت ۱٫۵ میلیون واحدی بسیار نزدیک شده بود، روز دوشنبه با حمایت حقوقی‌ها مواجه شد و شاخص کل پایین تر از عدد ۱٫۵ میلیون واحد نرفت.

با این حال حمایت از بازار خیلی ضعیف بود و شاخص کل دوشنبه کمتر از ۳۰۰۰ واحد رشد کرد که این رشد یک واکنش ضعیف به حمایت شاخص بود. به همین دلیل این احتمال وجود دارد که حمایت روانی ۱٫۵ میلیون واحدی شکسته شده و شاخص وارد کانال ۱٫۴ میلیون واحد شود.

موضوعی که احتمال شکسته شدن حمایت شاخص را افزایش می‌دهد، کاهش نرخ ارز است. پایین آمدن نرخ دلار موضوعی است که می‌تواند در سود شرکت‌های بورسی اثر بگذارد و از طرفی انتظارات تورمی را کاهش دهد که این موضوع منجر به کاهش قیمت سهام شرکت‌ها خواهد شد؛ به خصوص شرکت‌هایی که نسبت قیمت به درآمد بالایی دارند و مستعد اصلاح هستند.

ارزش معاملات خرد بازار سهام دوشنبه رشدی اندک داشت و از ۳۶۰۰ به ۳۷۵۰ میلیارد تومان رسید. این رشد که بسیار جزئی است، نمی تواند سیگنال خوبی برای امیدوار کردن سهامداران باشد.

البته شدت خروج پول حقیقی‌ها از بازار دوشنبه کم شد و از عدد ۵۳۰ به ۳۵۰ میلیارد تومان رسید که دلیل آن می‌تواند متعادل شدن شاخص کل باشد. اما با این حال هنوز خروج پول حقیقی‌ها از بازار به طور پیوسته اتفاق می‌افتد که نشان دهنده ناامیدی آنها از صعودی شدن بورس است.

روز دوشنبه تعداد نمادهای منفی هم از ۵۰۰ به ۳۳۰ عدد رسید که این هم اتفاقی مثبت محسوب می‌شود. اما با این حساب به دلیل وجود چشم انداز نزولی بازار سهام، فعلا نمی توان این موضوع را دلگرم کننده دانست.

نگاه بورس به نرخ دلار

قدرت خریداران حقیقی روز دوشنبه افزایش یافت و از ۰٫۷۹ به ۰٫۹۲ رسید اما از آنجا که همچنان فروشندگان بازار پرزورتر هستند، رشد قدرت خریداران حقیقی در معاملات دیروز را می‌توان جزو نوسانات عادی بازار دانست.

برای بازار سه شنبه مجددا افت قیمت‌ها پیش بینی می‌شود که البته احتمالا در ابتدای معاملات شاهد تعادل بیشتری خواهیم بود و در ادامه، با اعلام نرخ جدید ارز که احتمالا کاهشی باشد، مجددا فشار فروش به خصوص در سهام شرکت‌هایی که درآمد دلاری دارند ایجاد خواهد شد.

پاسخ دادن