پیش بینی افزایش قیمت خودرو

اقتصادبرتر

بگفته دبیر انجمن خودرو سازان، با توقف طرح‌های فروش فوق العاده خودرو، باید منتظر افزایش قیمت بود.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۱ مرداد ۱۴۰۰

نعمت بخش با اشار به اینکه شرکت‌های خودروسازی، تنها اجازه دارند طرح‌های پیش‌فروش را اجرا کنند و طرح‌های فروش فوق‌العاده آنها متوقف شده است.

احمد نعمت‌بخش، با اشاره به چرایی برگزار نشدن طرح‌های فروش فوق‌العاده دو خودروساز بزرگ در کشور، گفت: متاسفانه قیمت‌گذاری دستوری مشکلات زیادی برای خودروسازان کشور ایجاد کرد که باعث شد آنها زیان زیادی کنند.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: اکنون خودروسازان در حال تحویل خودروهایی هستند که در گذشته پیش‌فروش کرده بودند و طبق مصوبه تا زمانی که معوقات خود را به صفر نرسانند، اجازه ندارند طرح‌های فروش فوق‌العاده را اجرا کنند.

نعمت‌بخش گفت : اکنون تنها اجازه دارند طرح‌های پیش فروش را اجرا کنند و اجازه اجرایی شدن طرح‌های فروش‌فوق العاده را ندارند. از طرفی برخی مشکلات وجود دارد که خودروسازان نمی‌توانند خودروهای خود را تجاری کنند و مشکلات کمبود تراشه بر آن نیز تاثیرات منفی گذاشته است.

نعمت بخش با تاکید بر اینکه تا زمانی که قیمت‌گذاری خودرو دستوری است، بازار اصلاح نمی شود، گفت: تنها راه برای تک نرخی شدن خودرو، آزادسازی قیمت‌هاست و راهکاری جز این نمی‌تواند جلوی زیان خودروسازان را بگیرد. زمانی که مواد اولیه این صنعت به طور مستمر افزایشی است خودروسازان جز اصلاح منطقی قیمت، راهکاری برای تامین هزینه‌ها و جلوگیری از زیان ندارند.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: یکی دیگر از راه‌ها برای جلوگیری از رکود بازار، فعال کردن لیزینگ‌هاست که باعث می‌شود قدرت خرید خودروسازان افزایش یابد اکنون خرید متقاضیان اُفت کرده و با افزایش قیمت و آزادسازی قیمت مسلما رکود بیشتر می‌شود.

نعمت ‌بخش گفت: باید خودرو در حاشیه بازار به فروش رود، اکنون ۱۰۰ میلیون اختلاف قیمت بین نرخ کارخانه و حاشیه بازار وجود دارد که این تنها به دلیل قیمت گذاری دستوری است. با برداشتن قیمت گذاری دستوری این بازار آشفته سر و سامان پیدا می‌کند.

پاسخ دادن