پیش بینی ایجاد جبهه جدید میان روسیه و آمریکا

پیش بینی ایجاد جبهه جدید میان روسیه و آمریکا
اقتصادبرتر

پایان پیمان منع بکارگیری سلاح هسته ای میان برد بین روسیه و آمریکا ممکن است منجر به ایجاد جبهه جدیدی در جهان و تاثیر گذاری بر اروپا شود .

تهران – اقتصادبرتر – ۲۷ مرداد ۹۸

یورو نیوز در گزارشی احتمالات پایان دوره این پیمان مهم را بررسی کرده است که در ذیل بخش های مهم آن از نظر می گذرد. علیرغم آنکه پیمان سلاح های هسته ای میان برد (INF ) میان آمریکا و روسیه به زودی خاتمه می یابد اما بعید به نظر می رسد ، استقرار موشک های جدید ، محیط امنیتی را دچار اختلال کند ولی این امکان وجود دارد که پایان این پیمان باعث بروز حوادث تحریک آمیز دیگری شود از جمله این که روسیه خواستار مشارکت سایر کشورها در جبهه جدیدی است که می خواهد مقابله آمریکا ایجاد کند. این احتمال وجود دارد آمریکا در مورد اتمام این پیمان در ماه آگوست به روسیه اولتیماتوم بدهد. گرچه INF در خصوص نظم جهانی فعلی نیست و تنها در مورد آمریکا و کشورهای جانشین اتحاد جماهیر شوروی اعمال می شد اما کشورهای اروپا آن را ضمانت امنیتی علیه تجاوزات نظامی خطرناک در خاک خود می دانند. از این رو موج ناشی از تبعات خاتمه این پیمان ممکن است اروپا را تحت تأثیر قرار دهد. با این حال ، توسعه و استقرار موشک های بالستیک و کروز زمینی با برد ۵۰۰-۵۵۰۰km در کوتاه مدت منتفی است. براساس داده های دفتر آماری اتحادیه اروپا ، در سال ۲۰۱۸ روسیه بزرگترین تأمین کننده گاز طبیعی و نفت برای اتحادیه اروپا به ترتیب سهم ۴۰٫۲ و ۲۷٫۳ درصدی بود. علاوه بر این ، در ۹ کشور عضو ناتو ( بلغارستان ، جمهوری چک ، استونی ، لتونی ، مجارستان ، لهستان ، رومانی ، اسلوونی و اسلواکی) سهم روسیه از کل واردات ملی گاز طبیعی بیش از ۷۵ درصد گزارش شده است.

• اعضای ناتو ، وابسته به روسیه !
کشورهای ناتو که وظیفه مقابله با روسیه به آنان واگذار شده است تا نقش مهمی دراین رابطه ایفا کنند، مانند لهستان ، بلغارستان ، رومانی و کشورهای بالتیک ، در درجات مختلفی به انرژی روسیه وابسته هستند. به گفته گازپروم ، ۹،۸۶۱کیلو باسکال گاز طبیعی در سال ۲۰۱۸ به لهستان فروخته شد. شرکت دولتی نفت و گاز طبیعی لهستان می گوید: ممکن است واردات گاز روسیه تا سال ۲۰۲۲ طبق قرارداد یامال با گازپروم ادامه دهد. گرچه بلغارستان با واردات گاز LNG و کاسپین برنامه ریزی کرده است تا مسیرهای تأمین خود را متنوع سازد ، اما روسیه به عنوان تنها صادرکننده گاز طبیعی به این کشورعمل کرده است. بلغارستان نیز در انتقال گاز روسیه نقش اساسی داشته است. علاوه بر این، رئیس جمهور بلغارستان اخیرا در جلسه عمومی انجمن بین المللی اقتصادی سنت پترزبورگ، اظهار داشته است که انتظار می رود که صوفیه نقش بیشتری در انتقال گاز روسیه به مرکز اروپا ایفا نماید. از سوی دیگر، آمار گازپروم نشان می دهد که صادرات روسیه به رومانی در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است.علاوه بر وابستگی این کشورها به گاز روسیه ، کشورهای بالتیک نیز به برق روسیه وابسته هستند زیرا شبکه برق آنها با حلقه BRELL (بلاروس ، روسیه ، استونی ، لتونی و لیتوانی) در دوره اتحاد جماهیر شوروی متصل است. این وابستگی تا سال ۲۰۲۵ ادامه خواهد داشت یعنی زمانی که انتظار می رود بطور کامل با شبکه برق اروپا تا آن زمان متصل شوند.

• ائتلاف علیه روسیه ساده نیست.

بطور خلاصه تشکیل ائتلاف ضد روسی به آسانی شکل نخواهد گرفت . ایجاد ائتلاف علیه روسیه موضوعی نیست که با رجزخوانی آمریکا مبنی بر افزایش فشار نظامی، افزایش کمک های نظامی و برنامه های آن برای ایجاد یا نوسازی پایگاه های نظامی در کشورهای یاد شده، شکل بگیرد. حداقل با در نظر گرفتن وابستگی انرژی و منافع اقتصادی ، این کشورها به روسیه که از طرفی از متحدان آمریکا بشمار می آیند اگر تصمیم بگیرند موشک ها را مهار کنند یا از منافع نظامی آمریکا دفاع نمایند امری غیرمنطقی خواهد بود.

*عدم پذیرش عمومی

عدم تمایل رهبران اروپایی برای برانگیختن رقابت جدید تسلیحاتی ، بدون شک با انتقاد گسترده عمومی روبرو خواهد شد. امروزه ، مردم اروپا با توجه به افزایش خشونت در این قاره نسبت به تهدیدات حساس تر شده اند. آن ها ابزار بیشتری در اختیار دارند تا بتوانند اعتراض کنند. اعتراضات گسترده با توجه به مسائل موجود در مورد Brexit ، مهاجران و اوضاع رو به وخامت در مورد ایران ، برای رهبران اروپایی کاملاً چالش برانگیز خواهد بود.

*ترس از واکنش مسکو

هرگونه تغییر بزرگی که تهدیدی برای منافع ملی روسیه باشد ، یک واکنش غیر منتظره از سوی آن کشور بدنبال خواهد داشت. پوتین در سخنرانی خود در ۲۰۱۹ به مجمع فدرال ، استقرار پرتاب گرهایی را که می توانند موشک های کروز در رومانی و لهستان را در خود جای دهند ، به عنوان نقض آشکار بندهای این پیمان ذکر کرد. وی هشدار داد روسیه ” با اقدامات نامتقارن مقابله به مثل خواهد کرد .” وی اظهار داشت روسیه بطور متقابل مراکز تصمیم گیری سیستم موشک را هدف قرار خواهد داد. تصمیم گیرندگان و برنامه ریزان سیاست آمریکا به خوبی از ماهیت واکنش احتمالی روسیه که در گذشته در مورد جورجیا و اوکراین آزمایش شده است آگاه هستند.

*انتخابات آینده آمریکا

دولت ترامپ پیش از انتخابات ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ از تصمیمات رادیکال سیاست خارجی خودداری خواهد کرد. گرچه اعتقاد بر این نیست که سیاست خارجی آمریکا در انتخابات آن به اندازه موضوعاتی مانند مراقبت های بهداشتی ، مهاجرت و قوانین استفاده از سلاح از اهمیت برخوردار است ، اما هر رویداد چشمگیر ژئوپلیتیکی آمریکا قطعاً بر رفتار رای دهندگان تأثیر می گذارد. با این وجود ، تصمیم آمریکا برای دور شدن از این پیمان ، تأثیراتی بر امنیت اروپا و بدتر شدن روابط بین آمریکا و روسیه خواهد گذاشت. ظاهرا ، وضعیت امنیتی آسیب پذیر و عدم تماس در کانال های ناتو – روسیه و آمریکا و روسیه ممکن است براساس محاسبات غلط یا خطاهای اطلاعات منجر به بروز حوادث و تحریکات شود.

خطر این اتفاق به دلیل حضور نظامی ناتو و آمریکا افزایش یافته است

از سوی دیگر ، تحریک روسیه برای درگیر شدن در حوادثی مانند به پرواز درآمدن موشک هایش در نزدیکی مرزهای آمریکا و یا مناطق دیگر می تواند رهبران اروپایی را در انتخاب های استراتژیک خود حساس کند تا آنان مجدداً به محاسبه شرایط خود پرداخته و همکاری های نظامی را با آمریکا و درون ناتو تقویت کنند. این امر همچنین تلاش بیشتر برای آسیب رساندن به برنامه های انرژی استراتژیک روسیه مانند پروژه Nord Stream 2 را تحریک می کند تا از اهرم روسیه علیه اروپا کاسته شود و راه را برای واردات LNG به خاطر منافع تجاری آمریکا باز کند.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن