پیش بینی بازار بورس؛ شنبه ۱ تیر ۹۸

پیش بینی بازار بورس؛ شنبه 1 تیر 98
اقتصادبرتر

بالاخره بورس تهران پس از ۳ ماه و نیم رشد و رونق و پویایی، نیاز به اصلاح و استراحت پیدا کرد و روند نزولی خود را آغاز کرد.

تهران – اقتصادبرتر- ۳۱ خرداد ۹۸

به گزارش اقتصادبرتر ، این در حالیست که نماگر بازار تا چند روز پیش،افقهای ۲۴۰ هزار واحدی را در نوردیده بود یا بر آستانه آن بوسه زده بود! ولی اینک توان و نیروی لازم برای تصرفات و فتوحات بیشتر را ندارد و از انرژی جنبشی آن به مراتب کاسته شده است.

طوریکه بسیاری از فعالان بازار گمانه زنی می کنند که در هفته آینده نیز بازار نوسانی و فرد و زوج! خواهد بود.

بهرحال همه چیز به اتفاقات سیاسی و اقتصادی داخلی و خارجی در هفته آینده وابسته است و سمت و سوی بازار های جهانی و تحولات سیاسی منطقه ای، نقش مهمی در شکل گیری روند بازار سرمایه در آینده نزدیک خواهد داشت.

این در حالیست که فصل مجامع و موعد تقسیم سود نقدی شرکتهای بزرگ و مطرح بازار هنوز آغاز نشده و عمدتأ در تیر ماه اتفاق می افتد. لذا بسته به اینکه اخبار مجامع و سیاستهای تقسیم سود نقدی شرکتها چگونه خواهد بود، وضعیت بازار در ماه آینده رقم خواهد خورد. از طرفی برخی از فعالان بازار، اعلام مرحله دوم کاهش تهدیدات برجامی ایران را عاملی برای توقف رشد بازار اعلام می کنند. این افراد معتقدند که ممکن است تداوم این وضعیت به همراه عدم تصویب FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام، بار دیگر شرایط سیاسی کشور را ابهام آلود کند. اما برخی دیگر از فعالان بازار معتقدند که با استمرار جریان ورود پول به بدنه بازار و عبور قیمت دلار از مرز ۱۳ هزار تومانی، افزایش نرخهای جهانی کامودیتی ها و نزدیکی به فصل مجامع – انتظار تداوم رشد بازار همچنان وجود دارد.

این در حالیست که نگرانی ها در خصوص نوعی رکود با اعلام آمار رشد اقتصادی ضعیف کشور در سال ۹۷ ، بسیار پررنگ شده است. نرخ ارز نیز این روزها توان رشد بیشتر را ندارد. به عبارتی ظرفیت اقتصاد برای هضم نرخ های بالاتر، پر است. این مساله علیرغم انتشار اخبار سیاسی منفی به خوبی قابل مشاهده است. کاهش معاملات املاک، کاهش تولید خودروسازان و کاهش تقاضا در بورس کالا می تواند نشانه های ملموسی برای شروع یک وضعیت رکودی باشد. کشور ما در ادوار گذشته بارها طعم رکود تورمی را چشیده است. اما این بار به دلیل عدم افزایش نرخ سود بانکی و البته تداوم انتظارات تورمی( ناشی از افزایش آتی نرخ ارز)، خوشبختانه فعلاً به رکودی فراگیر وارد نشده ایم. هر چند که تهدید بالقوه آن وجود دارد.

*حافظ عزیزی نقش

پاسخ دادن