پیش بینی بانک جهانی، ۲۰۲۰ پایان رکود در ایران

پیش بینی بانک جهانی، 2020 پایان رکود در ایران

کارشناسان بانک جهانی تخمین زدند که اقتصاد ایران می تواند در سال ۲۰۲۱ رشد یک درصدی را تجربه کند.

تهران – اقتصادبرتر – ۶ آذر ۹۸

بانک جهانی در آخرین گزارش خود پیش بینی کرده است که اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ از رکود خارج خواهد شد.

اگرچه اقتصاد ایران رشد منفی را تا پایان سال ۲۰۱۹ تجربه خواهد کرد اما می تواند اولین رشد مثبت اقتصادی خود را در سال آینده پس از تحریم های اعمال شده اخیر باز هم  تجربه کند.

بانک جهانی پیش بینی کرد جمهوری اسلامی ایران قادر به فروش و صادرات ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز خواهد بود ، به این ترتیب پیش بینی می شود در سال ۲۰۲۰ اقتصاد ایران ۰٫۱ درصد رشد را تجربه کند.

همچنین ، کارشناسان بانک جهانی تخمین زده اند که اقتصاد ایران می تواند در سال ۲۰۲۱ نیز رشد یک درصدی را تجربه کند ، این رقم نشانگر این است که ایران در این دوره کاملاً از رکود خارج خواهد شد.

با این وجود ، نرخ تورم بالای ۲۰ درصد باقی خواهد ماند.

البته ، بانک جهانی معتقد است که کاهش ارزش واحد ریالی واحد ملی ارز در سالهای آینده می تواند باعث افزایش رقابت در صادرات کالاها و خدمات ایرانی در منطقه شود.

از طرف دیگر ، سایر موارد از قبیل اعمال تحریم بیشتر بر میزان مبادلات تجاری و مبادلات مالی جاری ممکن است به عنوان یک خطر پیش روی اقتصاد ایران تلقی شود.

کارشناسان بانک جهانی به ایران پیشنهاد می کنند تا  برای آنکه بتواند در برابر فشارهای خارجی انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد بجای اقتصادی با محوریت نفت ، درآمدهای دولت را با تکیه بر بخش غیر نفتی متنوع سازد.

اقتصاددانان بانک جهانی همچنین پیش بینی کردند که اقتصادهای MENA (منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی) رشد ۰٫۶ درصدی را تا پایان سال ۲۰۱۹ خواهند داشت.

کارشناسان بانک جهانی بر این باورند که با وجود تحریم های آمریکا، اقتصاد ایران در حال رشد و تورم در حال کاهش است و بازار اقتصادی ایران از شرایط شکننده قبلی خود خارج خواهد شد.

تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۹ پس از رشد ۱٫ ۱ سال قبل ، رشد منفی ۳٫۶٪ را تجربه می کند اما پس از آن در قلمرو مثبت قرار می گیرد و طی سالهای  ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ رشد  ۱٫۱٪  را تجربه خواهد کرد.

پیش بینی های بانک جهانی ،نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۱۹ پیش از دنده  معکوس در سال ۲۰۲۰ ، همچنان روند بسته شدن را ادامه خواهد داد.

برآوردهای مربوط به سالهای ۲۰۱۸ ، ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ در مقایسه با پیش بینی های ژوئن ۲۰۱۸ بانک جهانی ، -۵٫۶٪ ، -۷٫۷٪ و -۳٫۱٪ را نشان می دهد.

*تحریم های آمریکا

اصلی ترین عامل مؤثر در انقباض رشد اقتصادی ایران به دلیل تحریم های آمریکاست که از سال گذشته علیه این کشور تشدید شده است.

رئیس جمهور آمریکا دونالد ترامپ در ۱۸ اردیبهشت با اعلام خروج خود از توافق هسته‌ای را که ایران در سال ۲۰۱۵ با قدرتهای جهانی امضا کرده بود و سری دوم تحریم ها علیه تهران تنظیم کرد ، که بعنوان فشار حداکثری علیه ایران توصیف شد.

دور اول اعمال مجدد تحریم های آمریکا ۱۶ مرداد ، خرید دلار آمریکا و فلزات گرانبهای ایران را ممنوع اعلام می کند ، بخشی از این اقدام بزرگتر تلاش می کند کشور را از سیستم مالی بین المللی خارج کند. مرحله دوم تحریم ها در بخش نفت و گاز ایران از ۱۳ آبان به مرحله اجرا درآمد.

 *عامل نفت

براساس داده های نفتکش و منابع صنعت نفت ، ایران صادرات نفت خام خود را در ماه ژانویه به شدت کاهش داده ، زیرا در تلاش است تا خریداران جدید را در میان تحریم های تازه آمریکا پیدا کند ، حتی اگر مشتریان سنتی این کشور از واردات نفت آن چشم پوشی کنند.

صادرات نفت خام ایران در ماه نوامبر به زیر ۱ میلیون بشکه در روز کاهش یافته است ، یعنی جایی که در دور قبلی تحریم ها در سال های ۲۰۱۲-۱۶ میلادی ایستاده بودند.

خریداران نفت ایران به دلیل تحریم های آمریکا که میزان مجاز خرید آنها در ابهام بود معتقد بودند که این  سقوط صادرات در ماه نوامبر به شدت به درآمدهای بودجه جمهوری اسلامی ضربه خواهد زد.

واشنگتن بعدا ،هشت خریدار سنتی نفت ایران از جمله چین ، هند ، ژاپن و کره جنوبی را برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت ، از تحریم نفتی ایران معاف اعلام کرد. اما این اقدام نتوانسته است باعث افزایش چشمگیر صادرات شود.

ایران نیز البته اعلام کرده است که صادرات نفت آن طبق تخمین ها، کاهش نیافته زیرا فروش نفت به خریداران جدید را داشته است. اما به دلیل ترس از تحریم های جدید ، از افشای آنها خودداری کرد.

بخش نفت پس از لغو تحریم های بین المللی علیه جمهوری اسلامی در اوایل سال ۲۰۱۶ پس از عملی شدن توافق هسته ای ، اصلی ترین عامل رشد در ایران بود.

بعداً ، با افزایش قدرت تولید ناخالص و افزایش ظرفیت تولید قبل از تحریم ، رشد در بخش کلیدی کند شد.

بدیهی است ، کاهش تولید نفت ، اصلی ترین محرک رشد اقتصادی ایران ، به سقوط شدید رشد کلی تولید ناخالص داخلی تبدیل خواهد شد.

برآورد صندوق بین المللی پول

گزارش چشم انداز صندوق بین المللی پول می گوید: “چشم اندازهای ۲۰۱۸-۱۹ به شدت برای ایران مشخص شد و تأثیر بازگرداندن تحریم های ایالات متحده را منعکس کرد.”

“اصلاحات نزولی ، به دنبال مهار تحریم های امریکا ، تا حدودی بدتر شدن چشم انداز رشد برای ایران است. اقتصاد پیش بینی می شود که در سال ۲۰۱۸ (-۱٫۵٪) و به ویژه در سال ۲۰۱۹ (-۳٫۶٪) به دلیل قبل از بازگشت به رشد مثبت متوسط ​​در سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۳۲۳ ، تولید نفت را کاهش داد. “

 *رشد در سالهای اخیر

آخرین داده های مربوط به رشد اقتصادی ایران نشانگر تولید ناخالص داخلی ۳،۷۳۸ هزار میلیارد ریال (۳۴٫۳۵ میلیارد دلار با نرخ ارز ۱۰۸٫۸۰۰ ریال در هر دلار) در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ، در نیمه نخست سال مالی جاری (۲۱ مارس – ۲۲ سپتامبر) برای ثبت ۰٫۴٪ رشد داشته است..

طبق آمار، به استثنای سهم بخش نفت از تولید ناخالص داخلی ، این رقم در دو هزار و ۲۸۹۹ تریلیون ریال (۲۶٫۶۴ میلیارد دلار) بوده است که نشان دهنده رشد ۰٫۳ درصدی نسبت به سال گذشته است.

تولید ناخالص داخلی در سه بخش اقتصادی تحت بررسی نشان می دهد که تنها بخش خدمات ۲٫۳٪ رشد را تجربه کرده است ، در حالی که بخش های کشاورزی و صنعت به ترتیب ۲٫۵٪ و ۱٫۲٪ در تنگنا بوده اند.

بانک جهانی می گوید تولید ناخالص داخلی به ترتیب در سال ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۱۳٫۴ و ۳٫۸ درصد رشد داشته است.

*اکرم صدیقی. سردبیر سایت اقتصاد برتر

پاسخ دادن