پیش بینی بانک جهانی از رشد ۲.۱ درصدی اقتصاد ایران

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود رشد اقتصادی ۲.۱ درصدی را برای اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ پیش بینی کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۶ مهر ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از  تسنیم، بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا انتظار دارد اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۱ وضعیت بهتری نسبت به سال ۲۰۲۰ داشته باشد. بر اساس پیش بینی این نهاد بین المللی رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی به ۲٫۱  درصد خواهد رسید. این در حالی است که ایران در سال ۲۰۲۰ رشد اقتصادی ۱٫۷ درصدی را تجربه کرده بود.

همچنین تراز حساب های جاری ایران که در سال ۲۰۲۰ منفی شده بود و به منفی ۰٫۸ درصد تولید خالص داخلی رسیده بود در سال جاری دوباره مثبت خواهد شد و به مثبت ۰٫۸ درصد تولید ناخالص داخلی ایران خواهد رسید. بر اساس پیش بینی بانک جهانی اما وضعیت تراز مالی دولت به منفی ۶٫۷ درصد تولید ناخالص داخلی افزایش خواهد یافت. در سال پیش از آن تراز مالی دولت به منفی ۶٫۳ درصد تولید ناخالص داخلی رسیده بود.

بر اساس این گزارش متوسط رشد اقتصادی کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در سال ۲۰۲۱ به ۲٫۲ درصد خواهد رسید. رشد کشورهای نفتی منطقه به ۲٫۳ درصد خواهد رسید. قطر در این سال رشد ۳ درصدی، امارات رشد ۱٫۲ درصدی، کویت رشد ۲٫۴ درصدی، بحرین رشد ۳٫۳ درصدی و عربستان رشد ۲٫۴ درصدی خواهند داشت.

پاسخ دادن