پیش بینی “رند” : ارتش آمریکا در جنگ آینده قطعا شکست خواهد خورد

ارتش خسته آمریکا

در ۱۸۹۸، یک بانکدار لهستانی و نظامی خود آموز به نام “جان بلاچ” در خصوص تأثیر تکنولوژی مدرن در ” آینده جنگ ” پیش بینی کرد در آینده ای نه چندان دور باروت بدون دود، سلاح های پیشرفته و سایر فن آوری های نوظهور، تفکر معاصر درباره مسیر هدایت جنگ را تسریع می کند.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۳ اردیبهشت ۹۸

(البته بلاچ در آن زمان  یک اشتباه بزرگ داشت و آن این که تصور می کرد نبرد در چنین شرایطی آنقدر وحشتناک است که جنگ “غیر ممکن خواهد شد ! “).

 به گزارش #اقتصاد برتر، انقلابی که بلاچ پیش بینی کرده بود در جهان امروز در حال ظهوراست. هوش مصنوعی، سیستم های خودکار، حس گرهای موجود در همه جا، تولید پیشرفته و علم کوانتومی جنگ همه و همه از فناوری روز استفاده می کنند. در عین حال دولت آمریکا به فکر بکارگیری افرادی است که بتوانند از فناوری های نوین نظامی در جنگ استفاده کنند، نه اینکه خود را با توسعه آنها هماهنگ سازد.

ایده انقلاب نظامی آینده در دو دهه جنگ پس از سال ۲۰۰۱ بی اعتبار شد و از سال ۲۰۱۱ با کاهش هزینه های دفاعی دچار آسیب جدی گردید. در همین زمان دولت آمریکا در یک تصمیم و مسیر اشتباه صدها میلیارد دلار برای نوسازی تجهیزات نظامی به هدر داد. نتیجه هزینه استراتژی اشتباه آمریکا این شد که  کارایی شبکه های جنگی این کشور و سرعت واکنش نظامیان آمریکا بخاطر فقدان نیروهای ماهری که بتوانند به راحتی از تجهیزات نوسازی شده استفاده کنند از دست رفت . نظامیان آمریکا با رویکرد ارتش به فناوری های روز دیگر سریع و موثر نیستند . همچنین طی سه دهه با دشمنان خود کمتر نبرد نظامی داشته اند که بتوانند توان خود را آزمایش کنند.

استراتژی کنونی ، جدی گرفتن انقلاب آینده در امور نظامی است. اولویت برنامه ریزی ارتش آمریکا رقابت با فناوری های نوین نظامی چین است که از ارتش پیشرفته ای و به روز شده ای برخوردار است. کارشناسان نظامی معتقدند طی چند دهه گذشته آمریکا در رقابت نظامی از چین عقب مانده است و اکنون بدنبال جبران عقب ماندگی ها است . کارشناسان می گویند واقعیت این است که آمریکا بیش از آنکه نیازمند انقلاب در فناوری باشد، نیازمند یک انقلاب فکری است . این تحول فکری باید بیشتر روی چگونگی جنگ نظامی آمریکا متمرکز شود . مشکل واشنگتن هزینه بیشتر برای امور نظامی نیست بلکه مشکل این است که ارتش آمریکا باید با استراتژی های بزرگ رقبا مقابله نماید. به عبارت دیگر، آمریکا در یک بازی از دست رفته نقش آفرینی می کند. بر این اساس این سئوال مطرح است که چگونه فنآوری های جدید می توانند توانایی ارتش آمریکا را بهبود بخشند و  آن را با روش های نوین فعال کنند.

  • تغییر مسیر جنگ های آینده با فن آوری های نوین

هوش مصنوعی و دیگر فن آوری های در حال ظهور مسیر و روش جنگ ها را تغییر خواهد داد، اما طبیعت جنگ تغییر نخواهد کرد . بلحاظ سیاسی جنگ همیشه خشونت آمیز است و شامل سه عنصر اصلی است که به افراد تازه کار آموزش می دهند: حرکت، شلیک و برقراری ارتباط.

در جنگ مدافعان برای جلوگیری از شناسایی خود از تیررس مهاجم تلاش می کنند و مانع نفوذ و دسترسی ارتش مهاجم می شوند اما در دنیایی که مجهز به یک سنسور غول پیکر است، پنهان کردن و نفوذ دیگر کار ساده ای نیست و چه بسا غیرممکن خواهد بود. میزان داده های تولید شده توسط دستگاه های شبکه، به اصطلاح اینترنت اشیاء، بین سال های ۲۰۱۶ و ۲۰۲۱ در حال افزایش سه برابری است. شرکت های تجاری درحال حاضر صدها ماهواره کوچک و ارزان را در اختیار دارند. بزودی، هزاران دستگاه ماهواره کنترل اوضاع را در دست خواهند گرفت و چشم انداز چشمگیری را در سراسر جهان ایجاد خواهند کرد.

از همه مهمتر، سنسورهای کوانتومی ، می توانند در نهایت قادر به تشخیص اختلالات در محیط باشند، مانند جابجایی هوا در اطراف هواپیما یا آب در اطراف زیردریایی ها. از سوی دیگر، حملات سایبری برای ممانعت از ارتباطات، جنگ الکترونیک و سایر حملات بر روی یک سیستم نرم افزاری، همانند کسانی که سخت افزار سیستم را هدف قرار می دهند، از اهمیت ویژه ای در جنگ ها برخوردار خواهند شد.

با کنار هم گذاشتن اجزای فن آوری های نوین نظامی ، عملکرد نیروها دستخوش تغییر و تحول خواهند شد.          ارتش هایی که به این تکنولوژی ها اهمیت دهند و خود را به تجهیزات مدرن آن مجهز کنند و برای کسب دانش و مهارت کار با آن ها انعطاف داشته باشند نسبت به سایر ارتش ها برتری خواهند یافت . ولی واقعیت این است که ارتش آمریکا  امروز برای به روز کردن خود و بکارگیری فن آوری های نوین با مشکلات جدی مواجه است .

  • بازی از دست رفته برای آمریکا

رویکرد ارتش آمریکا پس از پایان جنگ سرد، طراحی نیروی نظامی علیه قدرت های منطقه و تمرکز بر  فرضیه های چگونگی شکل گیری مناقشات در خاورمیانه بود . ارتش آمریکا بر این عقیده است که نیروهایش بدون مواجهه با هیچ مانعی قادر به حرکت خواهد بود و می تواند هر زمان که اراده کند خصومت را علیه ارتش کشور هدف آغاز کند. در دو دهه گذشته در حالیکه استراتژی ارتش آمریکا بطور کامل روی جنگ ها در خاورمیانه متمرکز شده بود ، ارتش های رقیب واشنگتن بویژه چین و روسیه تمرکزشان روی توسعه سپر دفاعی خود برای شناسایی سیستم های تهاجمی آمریکا در حوزه های مختلف بود. رقبای آمریکا در حالیکه انرژی ارتش این کشور در خاورمیانه درگیر بود ، پیشرفت های قابل توجهی داشتند بگونه اس که امروز به سادگی با مقادیر زیادی سلاح چند میلیون دلاری می توانند سیستم های نظامی چند میلیارد دلاری آمریکا را از کار بیاندازند و ارتش آمریکا را زمین گیر کنند .

  • خیز بزرگ چین برای رهبری جهان

ارتش چین فعالیت خود را روی طراحی پروژه های بزرگ فناورانه نظامی متمرکز کرده است تا به مدد فن آوری نظامی این کشور را در جایگاه رهبری جهان در حوزه هوش مصنوعی و دیگر فناوری های پیشرفته قرار دهد . این تعهد به طور انحصاری نظامی نیست، اما هر یک از این فنآوری های پیشرفته تکنولوژی کاربرد نظامی دارند و به ارتش آزادیبخش مردم تحت آموزش «هماهنگی نظامی و مدنی» سود می رسانند. در حالی که نظامیان آمریکایی اطلاعات زیادی برای مثال درباره اگزوز موتور دارند که چندان هم سودمند نیست ، در مقابل چین با اشتیاق برای اقتدار کشورش به ذخیره داده های انرژی مثل نفت می پردازد تا بتواند سیستم های خودمختار و هوشمند نظامی را که در جنگ های آینده نقش مهمی ایفا می کندرا کنترل و مدیریت کند.

  • جایگاه ضعیف نظامی آمریکا

جایگاه ارتش آمریکا بخاطر استراتژی های غلط گذشته اکنون نسبت به رقبای جهانی اش بشدت تضعیف شده و با سرعت بیشتری رو به وخامت می رود . طبق گزارش شرکت RAND ( نهاد پژوهشی غیر انتفاعی در زمینه سیاست جهانی آمریکا ) درسال ۲۰۱۷ ” ارتش آمریکا در جنگ بعدی که شرکت کند قطعا بطور باور نکردنی بازنده خواهد بود . همان سال، ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا  هشدار داده بود اگر در چند سال آینده تغییرات جدی در ارتش آمریکا ایجاد نشود، توان کیفی و کمی رقابت ارتش از دست خواهد رفت .”

بزرگترین خطر امروز برای ارتش آمریکا ، سیاست فرسایشی در تهدید به عمل متقابل است. اگر رهبران در پکن یا مسکو با فکر غلبه بر آمریکا و رسیدن به پیروزی با همین سرعت پیش بروند و این ریسک را بپذیرند از این مزیت استفاده کرده و قطعا بر آمریکا پیروز خواهند شد. آنها اقداماتی را انجام خواهند داد که به طور پیوسته آمریکا به دلیل تعهداتی که برای دفاع از هم پیمانان خود دارد نیروهایش را به کشورهایی مانند بالتیک، فیلیپین، تایوان حتی ژاپن یا کره جنوبی اعزام می کند  و به این ترتیب چین و روسیه با کشاندن ارتش آمریکا به این مناطق و با استفاده از دیپلماسی اجباری و اخاذی اقتصادی و دخالت در امور داخلی کشورهای دیگر، آمریکا را بیش از این تضعیف کرده و از آن امتیازات بیشتری خواهند گرفت. چین و روسیه حوزه نفوذ خود را بطور مداوم توسعه می دهند و ارتش آمریکا را به مناطقی که هرگز به ایدئولوژی اقتدارگرا، دولت های نظارتی و سرمایه داری وابسته تبدیل نمی شوند، می کشانند. به عبارت دیگر، آنها با استفاده از استراتژی نظامی بدون آنکه مبارزه نظامی داشته باشند ، قوای ارتش آمریکا را در مناطق مختلف جهان درگیر کرده و نهایتا پیروز این کارزار خواهند بود .

آمریکا باید بداند که نیروهای نظامی اش باید در برابر کشورهایی که از فناوری های پیشرفته و سیستم های هوشمند برخوردارند مبارزه کند. کشورهایی که از سیستم های مجهز به اتصال به شبکه ها برخوردارند و می توانند به پیامدهای نظامی خاص مانند برتری هوا و یا کنترل دریاها تمرکز نمایند.

*اکرم صدیقی.سردبیر سایت

پاسخ دادن