پیش بینی قیمت دلار در روزهای آینده

تحلیلگران بازار ارز معتقدند، روند کاهشی قیمت دلار که از اواخر هفته گذشته آغاز شده، به لطف احتمال آزادی برخی منابع ارزی بلوکه شده تداوم خواهد یافت.

تهران اقتصاد برتر ۲۰ تیر ۱۴۰۰

درحالی‌که همچنان خبری از زمان برگزاری دور هفتم مذاکرات و آینده برجام نشده، اما دلار از اواخر هفته پیش در مسیر نزولی قرار گرفت تا دیروز وارد کانال ۲۴هزار تومان شد که به گفته فعالان بازار ارز، این روند ناشی از وجود برخی محرک‌های کاهشی همچون احتمال به حصول توافق و آزادسازی منابع ارزی بلوکه شده ایران است.

بی‌خبری از آینده برجام و تاخیر در برگزاری دور هفتم مذاکرات وین باعث شد دلار تا هفته گذشته به ۲۵۴۰۰تومان صعود کند اما از آنجا که هنوز تناقضاتی درمورد این مهم وجود دارد و با قطعیت توقف یا ادامه‌دار بودن مذاکرات اعلام نشده، معامله‌گران قادر به خرید‌ ارز با حجم بالا برای بلند مدت نیستند.

از طرفی انتشار برخی اخبار باعث شد بازار ارز از اواسط هفته پیش وارد مدار نزولی شود و دلار روز گذشته مجددا کانال ۲۴هزار تومان را پس بگیرد و تا امروز سطح ۲۴۹۰۰ تا ۲۴۹۸۰تومان را حفظ کند؛ انتشار اخباری با مضمون امیدواری آمریکا به برگزاری دور هفتم مذاکرات وین، تعلیق مذاکرات به دلیل انتقال قدرت در ایران و از سرگیری نشست برجام در دولت جدید و رایزنی‌ها برای آزادسازی بخشی از منابع ارزی بلوکه شده ایران باعث شد جو افزایشی بازار ارز تا حدودی فروکش کند.

·      جزئیاتی از جلسه رئیس بانک مرکزی با وزیر صمت

گرچه این عوامل باعث افزایش احتیاط معامله‌گران و عقب ‌نشینی برخی خریداران از بازار شد اما همانطور که فاز افزایشی بازار دوام چندانی نداشته، به این روند هم نمی‌توان دل خوش کرد چراکه باتوجه به حساسیت بالای دلار نسبت به اخبار برجامی، هر اظهارنظری جهت بازار را تغییر خواهد داد.

باتوجه به اینکه دلار مدت زمان زیادی است که قادر به شکست کانال ۲۴هزار تومان نشده، نشان می‌دهد بازار برای قرار گرفتن در مسیر نزولی به یک محرک قوی و خبر موثقی درمورد آینده برجام نیاز دارد و در غیر این صورت تداوم بلاتکلیفی این موضوع انگیزه و جسارت خریداران را برای ورود به بازار تشدید خواهد کرد.

تحلیل معامله‌گران فنی هم از روند قیمت دلار همچنان منوط به شکست مرز مقاومتی ۲۴۸۰۰تومان است؛ همانطور که قرارگرفتن دلار پایین‌تر از این سطح احتمال ادامه روند نزولی را تقویت می‌کند، درجازدن در سطح فعلی و مقاومت در برابر کاهش به تشدید انتظارات افزایشی دامن خواهد زد.

پاسخ دادن