پیش بینی قیمت طلا وارز تا عید

آخرین قیمت طلا، سکه و ارز امروز یکشنبه ۹۸/۰۷/۲۱
#اقتصادبرتر

پیش بینی قیمت دلار بسیار سخت تر از پیش بینی قیمت نفت، طلا و سهام است. هر سه این ها، تابع قواعد متعارف در بازار است و تکنیکالیست‌ها می‌توانند با تلورانسی، رفتار قیمتی نفت و طلا و سهام را در هفته‌ها و ماه‌های آینده تحلیل کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۸ آذر ۹۷

پیش بینی قیمت دلار بسیار سخت تر از پیش بینی قیمت نفت، طلا و سهام است. هر سه این ها، تابع قواعد متعارف در بازار است و تکنیکالیست‌ها می‌توانند با تلورانسی، رفتار قیمتی نفت و طلا و سهام را در هفته‌ها و ماه‌های آینده تحلیل کنند. اگر چه در دنیای تحلیل، هیچ تضمین و پیش بینی قطعی و صد درصد معنی ندارد، اما شناخت نقاط کف و سقف بر اساس چارت‌ها و ارزشیابی رفتار مصرف کننده و فروشنده در بازه‌های زمانی مختلف که تابع فاکتورهای مختلف در بازار است، کار پیش بینی را منطقی تر می‌کند.

بازار ارز وسکه وطلا در سال ۹۷ تا ۲ ماه پیش ازهم گسیخته بود و ادعای برخی از کارشناسان اقتصادی هم بر این بود که با تحریم‌های ۱۳ آبان قیمت دلار به ۳۰ هزار تومان هم خواهد رسید! اما با پی گیری رهبری، نمایندگان مجلس و تعویض تیم اقتصادی دولت، به سلامت از این مقطع عبور کردیم.

بسته‌های ضد تحریم معادلات را بر هم زد

خبرنگار اقتصاد برتر با عباداله محمد ولی، تحلیل گر حوزه طلا و عضو هیات مدیره انجمن صنفی طلا وجواهر به گفت وگو پرداخت و نظر وی را در خصوص پیش بینی قیمت طلا وارز جویا شد که مشروح نظر این کارشناس را در ادامه می‌خوانید:

پیش بینی قیمت دلار وطلا تا پایان سال چند مولفه دارد و این موضوع بسیار مشکل است و بستگی به بازارهای داخلی
وخارجی دارد و هر شخصی به صراحت نمی تواند بگوید قیمت دلار این مبلغ خواهد شد، ولی با توجه به شرایط موجود در کشور می‌تواند یک نمایه وپالسی برای پیش بینی قیمت ارز در آینده باشد.

شرایط ارز در بازار به این صورت است که تیم اقتصادی طرحی را در بازار ارائه داده اند که بعضی از این طرح‌ها به صورت بخشنامه‌های بانک مرکزی اعلام شده و ظرف چند روز آینده قسم دوم این طرح‌ها اعلام خواهد شد تا از تنش و جو روانی در بازار کاسته شود، ولی با توجه به شرایط تحریم‌ها و تورم بوجود آمده ممکن است این قیمتها در یکی دو ماه آینده تغییر کند.

*پیش‌بینی نرخ ارز تا پایان ۹۷

تا پایان سال ۹۷ سه نیروی قوی وجود دارد که امکان مدیریت بازار ارز و امکان تداوم کاهش نرخ‌ ارز را فراهم می‌کند:
معافیت‌های ۸ کشور برای خریدار نفت ایران به معنای آن است که جریان درآمد ارزی کشور از محل صادرات نفت در سطح مطلوبی حفظ خواهد شد.
افزایش دامنه رکود در بخش تولید کشور و کاهش تقاضای ارز حواله‌ای.
کاهش قدرت خرید مردم در اثر نرخ‌های تورمی بالا در ماه‌های گذشته و احتمال افزایش عرضه اسکناس ارز در بازار آزاد.

*احتمال افزایش

در مقابل، دو نیرو وجود دارد که می‌تواند نرخ ارز را در جهت افزایش تحت‌فشار قرار دهد
۱-فعالان اقتصادی این نگرانی را دارند که عقب نشینی خریداران نفت ایران می‌تواند بار دیگر نرخ ارز را در جهت افزایش قرار دهد
۲-پیش‌بینی کاهش رشد اقتصادی دنیا و کاهش تقاضای نفت در بازارهای جهانی در ۲۰۱۹
در مورد دو نیروی افزایش‌دهنده نرخ ارز باید به دو نکته توجه کرد:
– با توجه به اینکه اقتصاد ایران از ۱۳ آبان ۹۷ عبور کرد و آشکار شد آمریکا توان زیادی برای تحریم کامل صادرات نفت ایران ندارد، انتظارات منفی نسبت به آینده مقداری تعدیل و کاسته شد.

– اگر قرار باشد کاهش تقاضای نفت بازار ارز کشور را متاثر کند به‌طور طبیعی باید نرخ ارز سال ۱۳۹۸ را تحت تاثیر قرار دهد نه سال جاری

* قیمت طلا تا پایان سال ۹۷

با توجه به معادلات جهانی و مبحث عرضه و تقاضا در حوزه جهانی طلا، به طور یقین اونس جهانی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ افزایش قیمت خواهد داشت و این موضوع به بازار جهانی مربوط می‌شود چون عرضه طلا در بازار کم است و تمایل کشورهایی مانند روسیه، چین، ایتالیا برای ذخایر استراتژیک زیاد شده است و به نوعی طلا را به مانند یک ابزار استفاده می‌کنند و به احتمال زیاد اونس جهانی تا ۳ ماه آینده به ۱۴۰۰ دلار خواهد رسید.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن