پیش بینی قیمت مسکن در سال ۹۸

اقتصادبرتر

رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: ۴ مولفه اصلی بورس، طلا، حامل انرژی و ارز روی قیمت مسکن تاثیرگذار هستند، هم اکنون با توجه به کاهش شدید قدرت خرید مردم هیچ جهشی قیمت مسکن در کشور نخواهیم داشت.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۰ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، مصطفی قلی خسروی در نشست خبری حاشیه برگزاری ششمین نمایشگاه املاک و مستغلات با اشاره به فروش واحدهای مسکونی در این نمایشگاه با ۸ تا ۱۰ درصد زیر قیمت اظهار کرد: در حوزه بازار مسکن نمی توانیم با فناوری مقابله کنیم و بلکه باید با آن همراه شویم.

وی با بیان این که با سایت هایی که از ریشه مشاوران املاک نباشند، برخورد می کنیم، افزود: در کل سایت های مسکن نباید مرجع قیمت گذاری باشند.مرجع مشاوران املاک برای قیمت گذاری هستند، مردم برای قیمت ها نباید به سایت های فروش مسکن استناد کنند چراکه بعضا قیمت های نجومی را درج می کنند.

وی با تاکیدبر این که برخی از سایت های مسکن امنیت را از بین برده اند، تصریح کرد: بنگاه های املاک مهم ترین نقش را در امنیت معاملات مسکن ایفا می کنند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک، گفت: اگر سایت های املاک به ریشه اصلی مشاوران متصل باشند هم مردم، هم مشاوران وهم سایت های املاک سود می برند. نرم افزارها و برنامه های موجود خوب است اما به این شرط که با مشاوران املاک همگام باشند.

خسروی خواستار مشارکت مشاوران املاک در حوزه آی تی سایت های ا ملاک شد و افزود: بالاترین سایت های آی تی در هند است و با این حال مشاران املاک نقش اصلی را در بازار مسکن بر عهده دارند. هرگز نمی توانیم با قویترین ابزارهای اینترنتی دو نفر (فروشنده و خریدار) را به هم برسانیم و در مشاور املاک به عنوان دلال نقش مهمی را ایفا مرئیس اتحادیه املاک: مشاوران مرجع قیمتگذاری مسکن هستند نه سایت های کند.

 

وی درباره آینده کوتاه مدت بازار مسکن نیز گفت: ۴ مولفه اصلی بورس، طلا، حامل انرژی و ارز روی قیمت مسکن تاثیرگذار هستند، هم اکنون با توجه به کاهش شدید قدرت خرید مردم هیچ جهشی قیمت مسکن در کشور نخواهیم داشت.

وی بیان کرد: سایت های املاک زیرنظر بنگاه های املاک نیستند که بر آنها نظارت داشته باشیم. این سایت ها باید خودشان را با ما همگام کنند در غیر اینصورت زیان می بینند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک بیان کرد: با یک هلدینگ از بانک های داخلی کشور مذاکراتی انجام داده ایم که بر اساس آن زمانیکه ایرانی ها می خواهند در ترکیه ملکی را خریداری کنند مبالغ خود را به این بانک واریز کرده و بانک نیز به جای خروج ارز، مصالح ساختمانی تولید داخل را به ترکیه صادر می کند.

وی با بیان این که فعالیت سایت های املاک اگر به ریشه اصلی مشاوران املاک متصل باشند، به نفع مردم است، گفت: با یکی از بانک های داخل به توافق رسیده ایم تا با یک راهکاری از خروج ارز بابت خرید املاک در ترکیه جلوگیری به عمل آید.

رضا اربابیان فعال بازار مسکن نیز در این نشست اظهار کرد: ارتباط بین سایت های املاک با مشاوران باعث ایجاد شفافیت در بازار مسکن می شود. هم اکنون ۱۵۰۰ فروشگاه مجازی املاک در کشور داریم که دارای تجربه کاری خوبی هستند.

وی با بیان این که قراردادهای خرید و فروش مسکن در بنگاه های املاک امضا می شود، تصریح کرد: سایت های مجاز املاک واسطه بین مردم و مشاوران املاک هستند.

وی با اشاره به این که در حوزه املاک مستغلات فروشگاه هایی را راه اندازی کرده ایم، گفت: این فروشگاه ها خدمات جامعی را به مشتریان ارائه می دهند.

آمار متفاوت بانک مرکزی با وزارت راه درباره گرانی مسکن

میلاد بازدار فعال بازار مسکن نیز در این نشست، گفت: پیش بینی می کنیم افزایش قیمت مسکن در سال آینده نداشته باشیم و بازار خرید و فروش در رکود به سر خواهد برد. بازار اجابه فعال خواهد بود و فکر می کنم رشد قیمتی بالایی نسبت به امسال را تجربه کند.

وی بیان کرد: مردم از سایت های املاک مسکن استقبال خوبی داشته اند و توانسته ایم خدمات خوبی را به مشتریان ارائه دهیم.

1 پیام

 1. سلام وقتتون بخیر دوستان
  من یک راهکار رو پیشنهاد میکنم برای شکستن قیمت خانه
  اول اینکه باید سیاست هامون رو بر این اساس بزاریم که هر شخص فقط یک خونه داشته باشه و اون هم خونه ای باشه که در اون در حال زندگی هست
  دوم اینکه اگر کسی بیشتر از یک خانه داشت بهش مالیات بخوره اگر دوتا داشت مالیات بیشتری باید پرداخت کنه و …. همینطور ادامه پیدا کنه رو به افزایش و سیاستمون باید این باشه که کسی به خونه بعنوان سرمایه گذاری نگاه نکنه و این مثل قدیمی که میگن هر وقت پول داشتی زمین بخر ضرر نمیکنی رو منسوخ کنیم
  سوم هم اینکه مالیات برای خانه های خالی هم بزاریم که شخص متحمل هزینه بشه اگر خانه ای خالی داشته باشه
  چهارم که از همه اینها مهمتر هست نظارت قوی و سازماندهی شده می باشد که اگر این اصل رعایت نشود هیچکدام از این موارد اجرایی نیست
  به اینصورت میشود سرمایه هنگفتی که در یازار ملک هست رو بسمت دیگه ای هدایت کرد و به چرخه اقتصاد مملکت برگرداند.
  با تشکر

پاسخ دادن