پیش بینی کاهش قیمت دلار

پیش بینی تحلیلگران بازار ارز نشان می‌دهد، قیمت دلار در روزهای آینده کاهش خواهد یافت.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

تحلیل کارشناسان بازار این است که با توافق ایران و کره جنوبی و نشانه‌های مثبتی که از مذاکرات برجام دریافت شده است، احتمال آزاد شدن بخشی از دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای مختلف از جمله کره جنوبی، عراق و… وجود دارد و این مساله عاملی است تا قیمت دلار کاهش پیدا کند. کارشناسان بازار، متقاضیان را به عدم خرید ارز و پیشه کردن صبر دعوت می‌کنند و از آنان می‌خواهند برای تعیین تکلیف بازار اندکی صبر کنند.

در شرایطی که این دسته از تحلیلگران توصیه به عدم خرید دلار دارند، روز یکشنبه اسکناس آمریکایی نیز توان زیادی برای رشد قیمت نداشت و به افزایش جزئی ۱۰ تومانی اکتفا کرد. ساعت ۳ بعدازظهر دیروز، اسکناس آمریکایی با قیمت ۲۴ هزار و ۸۱۰ تومان معامله می‌شد.

در بازار سکه نیز مانند بازار ارز،‌ خریداران حضور فعالی نداشتند. در بازار سکه حتی فلز گرانبهای داخلی به سمت قیمت‌های پایین‌تر حرکت کرد و با ۳۰ هزار تومان افت به بهای ۱۰ میلیون و ۴۲۰ هزار تومان رسید. فلز گرانبهای داخلی در روز شنبه افت بیشتر۱۵۰ هزار تومانی را تجربه کرده بود و با از دست دادن حمایت ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی زمینه‌ساز افزایش انتظارات کاهشی در میان معامله‌گران شده بود. «دنیای‌اقتصاد» در گزارش روز گذشته خود اشاره کرده بود، برای تحلیلگران فنی بازار سکه مرز ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی اهمیت زیادی دارد. تحلیلگران فنی بارها عنوان کرده بودند که شکست این محدوده می‌تواند سرعت نزول را در بازار سکه تندتر کند.

برخی فعالان می‌گویند بازار سکه رمق گذشته برای صعود را ندارد و احتمال دارد به سوی کف‌های بعدی حرکت کند. اما اگر قیمت دلار روند نزولی خود را از دست بدهد، سکه به سرعت خود را با وضعیت جدید تطبیق خواهد داد. به طور کلی بین سکه و دلار رابطه قوی وجود دارد و این دو معمولا به‌صورت کاملا مستقیم قیمت یکدیگر را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند. در این میان، اونس طلا نیز نقش مهمی در انتظارات بازیگران بازار سکه دارد، ‌ولی تجربیات قیمتی گذشته نشان می‌دهد اثر آن کمتر از نوسانات دلار است. روند قیمتی بازارها در سال ۹۹ نشان می‌داد سکه در بیشتر مواقع از لحاظ جهت قیمتی با روند دلار هماهنگ بوده است و اونس طلا بیشتر نقش یک سرعت‌دهنده یا ضربه‌گیر را در بازار سکه ایفا کرده است. افزایش بهای طلای جهانی در روز جاری می‌تواند ضربه‌گیر کاهش بیشتر قیمت سکه در بازار داخلی شود.

پاسخ دادن