پیش بینی کاهش قیمت دلار

بدهی بالای دولت آمریکا و خطر سقوط دلار

کارشناسان بازار ارز معتقدند به سه دلیل قیمت ارز در روزهای آینده در بازار کاهش پیدا خواهد کرد که عبارتند از، بازگشت بخشی از ارز حاصل از صادرات به کشور، افت بازار سهام و رکود بازار در ایام تاسوعا و عاشورا

تهران – اقتصاد برتر ۳ شهریور ۹۹

بگفته تحلیلگران بازار از آنجا که بورس رهبری بازار‌های پایه را در سال جاری بعهده داشته است و هر تحولی در بازار سرمایه روی سایر بازار‌ها تاثیر گذار بوده است لذا افت شاخص سهام، ارزش دلار در بازار را کاهش خواهد داد.

کارشناسان معتقدند رفتار بازار ارز در گذشته نشان داده است، وقتی شاخص کل بورس در مسیر صعودی بود، انتظارات افزایشی در سایر بازار‌ها را نیز بالا برد و جهت انتظار معامله‌گران دلار و سکه به بازار بورس گره خورد لذا تقویت شاخص کل بورس، زمینه ‌ساز رشد محدودتر در این بازار‌ها شده بود. این عده عنوان می‌کردند، بورس، تورم انتظاری را در خود انعکاس می‌داد و اکنون که بازار سهام سیر نزولی پیدا کرده است، می‌تواند نشان دهنده تعدیل انتظارات تورمی باشد. این موضوع باعث شده کارشناسان بازار به این جمع بندی برسند که کاهش بورس در نهایت منجر به افت قیمت دلار خواهد شد. در این میان، برخی از بازیگران ارزی دلیل دیگر افت قیمت ارز را اینگونه عنوان می‌کنند که علت افزایش قیمت ارز در هفته‌های گذشته بخاطر کمبود عرضه ارز به بازار بوده است اما اکنون که بگفته همتی رئیس کل بانک مرکزی ارز مورد نیاز کشور با ورود ۵/۲ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور تقویت شده پس عرضه ارز به بازار خوب انجام می‌شود بنابراین بازار با کمبود ارز مواجه نخواهد بود و قیمت نسبت به گذشته کاهش خواهد یافت. همتی تاکید دارد باتوجه به اینکه صادرکننده‌ها باید ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند، عرضه ارز بسیار بهتر از گذشته شده است. لذا این سخنان درکنار افت شاخص بازار بورس می‌تواند گواهی بر کاهش قیمت ارز در بازار باشد. ضمن اینکه معمولا در ماه محرم و ایام تاسوعا و عاشورا بطور طبیعی معاملات افت خواهد کرد و نیاز به ارز کمتر می‌شود.

پاسخ دادن