پیگیری مذاکرات برجام بی‌نتیجه بود

یک تحلیلگر مسائل سیاسی اظهار داشت: اخباری وجود دارد که آقای عراقچی در جایی اظهار نارضایتی از بی نتیجه بودن مذاکرات وین کرده است.

تهران – اقتصاد برتر – ۲۷ تیر ۱۴۰۰

 اگر این اخبار درست باشد نشان می‌دهد این مذاکرات با فشار دولت انجام شد تا پیش از پایان مسئولیت، گشایشی اتفاق بیفتد و این دولت با برداشته شدن تحریم‌ها کنار برود. در حالیکه آقای عراقچی در این اخبار معتقد بود «این مذاکرات خیلی فایده ای ندارد.»

دولت روحانی خیلی با قوت موضوع احیای برجام را پیگیری می‌کرد اما چند وقتی است که به نظر می‌رسد دیگر از آن پیگیری‌ها خبری نیست. هفته هاست که مذاکرات وین متوقف شده و گزارش محمدجواد ظریف به مجلس نیز بیش از آنکه بخواهد پالس‌های مثبت درباره احیای برجام بدهد، برای ثبت در تاریخ بود.

ناصر ایمانی درباره آخرین وضعیت مذاکرات وین برای احیای برجام گفت: نامه آقای ظریف به مجلس، در واقع گزارش نهایی درباره وضعیت برجام طی ۸ سال دولت آقای روحانی بود بنابراین ارزش عملیاتی نداشت. آقای ظریف در آن نامه بیشتر می‌خواست به زحمات دیپلماتیک و نتایج آن اشاره کند که در تاریخ ثبت شود.

وی افزود: آقای روحانی چند روز پیش صحبت‌هایی انجام داد که منظورش این بود «مذاکرات وین داشت خوب پیش می‌رفت تا هیأتی مرکب از مجلس، تیم آقای رئیسی و وزارت خارجه به عنوان ناظر تعیین شد.» در واقع آقای روحانی مقصر توقف مذاکرات وین را این هیأت دانست.

ایمانی گفت : صرف نظر از اینکه اخبار مربوط به گفته‌های آقای عراقچی چقدر درست یا غلط است، واقعیت‌های بیرونی نشان می‌دهد که همین طور است یعنی آقای روحانی برای پیگیری مذاکرات وین فشار می‌آورد و دائم می‌گفت «به زودی خبرهایی درباره احیای برجام خواهیم داشت». در واقع آقای روحانی امیدهای زیادی بسته بود که این مذاکرات سریعا به نتیجه برسد که نهایتا نشد و او علت این مسأله را گردن هیأت جدید انداخت.

ایمانی درباره استعفای عراقچی از پیگیری مذاکرات وین توضح داد: این خبرها خیلی قابل صدق و کذب است بنابراین نمی خواهم تحلیل خودم را براساس این خبر بیان کنم چون فردا امکان دارد آقای عراقچی بگوید تکذیب می‌شود و به همین خاطر همه این تحلیل به هم می‌ریزد.

وی افزود: علت آن سخنان آقای عراقچی بر چند پایه واقعیت است، نخست دولت برای به نتیجه رسیدن مذاکرات وین فشار زیادی می‌آورد، دوم این مذاکرات به خاطر نوع نظرات و سنگ اندازی‌های غربی‌ها به نتیجه نمی رسد. آقای بایدن قریب به ۶ ماه است سرکار آمده، از وعده‌های انتخاباتی او احیای برجام بود؛ برگشتن آمریکا به برجام مذاکره لازم نداشت، ضمن آنکه اگر هم نیاز به مذاکره بود ۲ ماه این کار انجام شد چرا مذاکرات به نتیجه نمی رسد؟ کافی است آمریکا تحریم‌های اعمال شده در دولت ترامپ را بردارد.

پاسخ دادن