چاره‌ کار بازارساز چیست؟

اقتصاد برتر

رئیس‌کل بانک مرکزی در پست اینستاگرامی جدید خود می‌گوید برخی کانال‌ها از چند روز پیش به پیشواز تحریم سپاه رفته و به‌تدریج نرخ بالاتر اعلام شده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۰ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، رئیس کل بانک مرکزی در یادداشت اینستاگرامی خود نوشت: اقدام آمریکا علیه سپاه آخرین نشانه شکست این کشور در فشار علیه ملت ایران است.

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی در یک یادداشت اینستاگرامی با تأکید بر این‌که «بانک مرکزی در بازار ارز حضور جدی دارد» نوشت: اقدام اخیر دولت آمریکا در رابطه با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، آخرین نشانه شکست سیاست آن کشور در فشار علیه ملت ایران و تحریم‌های مالی و پولی طی یک سال گذشته، خصوص شکست سنگین دهه اول فروردین ۹۸ است. اگر امید جدی به موفقیت سیاستهای گذشته داشت طبیعتاً به این کار خطرناک متوسل نمی‌شد.

وی افزود: بانک مرکزی به‌همراه دولت برنامه‌های خود از جمله دسترسی‌های ارزی پایدار، ایمن و تحریم‌ناپذیر را با قدرت پیش می‌برد و این اقدام نیز تأثیر پایداری در بازارها ندارد. لیکن، همان گونه که قبلاً تأکید کردم از چند روز پیش مراکزی به‌پیشواز رفته و با القای جو روانی برای افزایش نرخ ارز، به‌تدریج عمدتاً در کانالهای اعلام نرخ، قیمتهای بالاتر برای ارز اعلام شد. بانک مرکزی در بازار ارز حضور جدی دارد و همچون گذشته توصیه‌اش توجه مردم عزیز به ریسک این بازار است. تمامی تلاش بانک مرکزی استمرار پایدار ثبات اقتصادی کشور در این دوره گذار تحریم‌ها و ایجاد بستر مناسب برای رونق تولید و شکوفایی اقتصاد است.

اقتصادبرتر

#بازارساز: با وجود این‌که می‌دانست تحریم سپاه در پیش است، اما متاسفانه منفعلانه عمل شد و فرصت ایده‌آل هفته دوم فروردین برای کاهش نرخ دلار به کانال ۱۲ از دست رفت؛

 نتیجه این اقدام می‌توانست با وجود التهاب‌آفرینی این‌روزها، قیمت را نهایتاً روی همان ۱۳.۵۰۰ نگه‌دارد.

نکته #مهم : بازارساز برای امروز نباید صرفاً به رگولاتوری خود از طریق صرافی‌های بانکی اکتفا کند؛ بلکه بازارسازی میدانی را نیز حتماً در دستور کار خویش قرار دهد وگرنه نتایج فاجعه‌باری در انتظار است؛ استفاده از تکنیک حراج هلندی در بازارسازی میدانی، سازنده است و هدف را فعلاً روی تثبیت در محدودهء نزدیک به مقاومت‌های مهم قرار دهد و به‌تدریج با ریزش هر حمایت، روی پله پایین‌تر تمرکز کند.

(بازارساز چیست؟ بازارساز یک بانک یا کارگزاری است که در هر لحظه از ساعات معاملاتی با قیمت خرید و فروشی مشخص آماده‌ی معامله است.)

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن