چالش نهنگ آبی، بازیِ مرگ برای نوجوانان

نوجوان ۱۶ ساله هندی به قربانیان چالش نهنگ آبی اضافه شد. این بازی اینترنتی که توسط یک دانشجوی روانشناسی روس طراحی شده، طی ۵۰ مرحله  نوجوانان را به خودکشی ترغیب می کند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ شهریور ۹۶

نوجوان ۱۶ ساله هندی به قربانیان چالش نهنگ آبی اضافه شد. در این چالش اینترنتی ۵۰ مرحله‌ای از مخاطبان عمدتا نوجوانان خواسته می‌شود روزانه تکلیف خود را انجام داده و در پایان، عکسی از خود را بفرستند تا بتوانند وارد مرحله بعد شوند. مرحله نخست این چالش کشیدن یک نهنگ آبی روی دست است و پس از آن برای مثال از کاربر خواسته می‌شود، تا لب خود را ببرد، روی دست خود با چاقو کلمه‌ای را حک کند و یا بالای یک ساختمان مرتفع با پاهای آویزان از خود عکس بیاندازد. در آخرین مرحله از شما خواسته می شود خود را از یک ساختمان بلند پرتاب کنید و نهنگ خود را بگیرید. این بازی مرگبار، چهار سال پیش برای اولین بار در روسیه و در شبکه اجتماعی محلی «وی کی» (VKontakte) معادل فیسبوک روسیه به راه افتاد.

قربانیان نهنگ آبی؛ از هند تا روسیه

خودکشی یک نوجوان هندی در ماه گذشته میلادی، زنگ خطر چالش نهنگ آبی را برای مقام‌های این کشور به صدا درآورد. پدر و مادر آنکان ۱۴ ساله جسد فرزندشان را در حمام خانه پیدا کردند. تحقیقات پلیس ارتباط این خودکشی با «نهنگ آبی» را اثبات کرد.

شیوع این بازی مرگبار در هند، آنچنان بالا است که دادگاه عالی دهلی‌ نو هفته گذشته از فیسبوک و گوگل خواست تا امکان دسترسی کاربران به چالش نهنگ آبی را مسدود کنند. در روزهای گذشته، «نهنگ آبی» پرجستجوترین واژه موتورهای جستجوگر اینترنتی در ۳۰ شهر هند بوده است. با این حال شهروندان این کشور تنها قربانی این مرگبار نیست.

پاکسازی جامعه از آشغال‌های بیولوژیک

هفدهم ژوئیه، دادگاهی در استان تیومن روسیه، فیلیپ بودیکین ۲۲ ساله را به اتهام ترغیب دو نوجوان صرب در جریان چالش نهنگ آبی مجرم شناخت و به ۳ سال وچهار ماه زندان محکوم کرد. رسانه‌های روسی وی را که به «روباه» مشهور است، یکی از مغزهای متفکر این چالش مرگبار معرفی کردند. به گزارش مسکو تایمز فیلیپ بودیکین چند روز پیش از بازداشت، در دفاع از خود گفته بود:

«می‌خواستم جامعه را از آشغال‌های بیولوژیک (زیستی) پاک کنم. من فقط به چند نفر توضیح دادم که بهتر است بمیرند. خودشان تصمیم گرفتند و هیچکس آن‌ها را مجبور نکرده بود.»

پلیس روسیه در سال ۲۰۱۶ مدتی بودیکین را در محل زندگی مادرش در مسکو به اتهام ارتباط با قتل ۱۵ نوجوان روس در جریان چالش نهنگ آبی، بازداشت خانگی کرده بود. با این حال، وی سرانجام به مشارکت در قتل دو دختر نوجوان در صربستان محکوم شد.

هشدار نسبت به گسترش نهنگ آبی

گویا نام «نهنگ آبی» از خودکشی گروهی و داوطلبانه نهنگ‌ها می‌آید. پس از انتشار خبر چند مورد خودکشی در میان نوجوانان روس، گرجستانی و سپس صرب، در ماه مارس سال ۲۰۱۷، پلیس فرانسه نسبت به مشاهده نمونه‌هایی از این چالش در میان نوجوانان این کشور، ابراز نگرانی کرد. با این حال نهنگ آبی دست‌کم به مرگ یک نفر و زخمی‌شدن چندین نوجوان دیگر در فرانسه منجر شده است.

در دو هفته گذشته عباراتی مانند «چالش نهنگ آبی» یا «بازی نهنگ سفید» بارها و بارها به زبان فارسی و بویژه از سوی کاربرانی در ایران در اینترنت جستجو شده است. شماری از کاربران فارسی زبان پیشاپیش نسبت به خطر گسترش این بازی مرگبار در میان نوجوانان ایرانی، هشدار داده اند.

جدیدترین قربانی نهنگ آبی، پسری ۱۶ ساله

در حالی که گفته می شد با بازداشت و زندانی شدن فیلیپ بودیکین طراح اصلی بازی اینترنتی نهنگ آبی از ماه می و بازداشت دختر نوجوان روس در ماه آگوست (که ادعا می شد جزو مغزهای متفکر بازی باشد) دیگر شاهد قربانیان بیشمار این بازی نخواهیم بود، اما تعداد خودکشی‌ها به ویژه در هند روز به روز بیشتر می شود. 

در جدیدترین مورد پسری ۱۶ ساله از محله Damoh در منطقه Madhya Pradesh شنبه شب با پریدن جلوی قطار خودکشی کرده است. این حادثه توسط دوربین مداربسته یک ساختمان ثبت شده است.

اداره پلیس منطقه صبح یکشنبه اطلاعات مربوط به خودکشی را دریافت و تحقیقات خود را آغاز کرد. افسر پلیس پرادیپ سانی به هندوستان تایمز گفت :

بدیهی است که یک خودکشی اتفاق افتاده، پسر نوجوان در Damoh به دنیا آمده و پدرش در اداره ای مشغول به کار است.

دوستان این نوجوان به پلیس گفتند چند وقتی بود که او چالش نهنگ آبی بازی می کرد این در حالی است که والدین پسر نوجوان این ادعاها را رد کرده و می گویند به پسرشان راجع به بازی های اینترنتی هشدار داده بودند.

ویووک آگاروال، مدیر اجرایی پلیس به دیلی گفت : اعضای خانواده می گویند او به آنها اطمینان داده که هرگز چنین بازی هایی را انجام نخواهد داد. با این حال ما گوشی موبایل پسر را ضبط کردیم تا بررسی های لازم توسط پلیس سایبری روی آن انجام گیرد.

چالش نهنگ آبی به خطری جدی برای تعداد بیشماری از نوجوانان تبدیل شده است و جان آنها را به عنوان بخشی از بازی می گیرد. براساس نتایج ترند گوگل، هندوستان سومین کشوری است که بازی آنلاین چالش نهنگ آبی را طی ۱۲ ماه گذشته جستجو کرده است و تعداد زیادی از کاربران دیگر کشورها طی یک ماه گذشته این بازی را جستجو کرده اند. براساس گزارش Times of India ممکن است هند سومین کشور جستجوگر بازی مرگ باشد اما کلکته در بین مناطق مختلف جهان، رتبه اول جستجوی این چالش پرخطر را دارد.

این بازی به قدری به مشکلی جدی بدل شده که دولت بنگال غربی قصد دارد برنامه درسی خود در مدارس را تغییر داده و فصل جداگانه ای با عنوان “استفاده مسئولانه از اینترنت” برای تدریس به دانش آموزان تالیف کند. یک مقام دولتی ارشد به هندوستان تایمز گفت : 

این ابتکار فقط در مرحله پیشنهادی است. بخش آموزش و پرورش کشور با متخصصان درباره چگونگی معرفی این موضوع به عنوان یک فصل جداگانه و مقالات فصل به فصل مشورت خواهد کرد. اگر همه چیز مطابق برنامه باشد، فصل جداگانه از سال تحصیلی آینده از ماه ژانویه معرفی خواهد شد. تا آن زمان، کارگاه های دانشجویی برای بالا بردن آگاهی سازماندهی می شود.

در همین حال گفته می شود شهروند روسی به نام فیلیپ بودیکین  که خالق بازی است، اعتراف کرده ۱۶ دختر نوجوان را به پایان دادن به زندگیشان متقاعد کرده است. در حال حاضر بودیکین در زندان کریستی در سنت پترزبورگ قرار دارد و اخیرا در ارتباط با همین پرونده یک دختر ۱۷ ساله از منطقه خارابوف روسیه (که ادعا می شود مغز متفکر بازی است) دستگیر شده است.

ماموران دولتی روسیه گفتند که این دختر در واقع یک بازیکن سابق بازی بوده است اما چالش را تمام نکرده بنابراین به مدیریت این بازی ارتقا پیدا کرده است.

*ترجمه : مریم رهنما

بعد از وارد شدن راه برگشتی نیست.

این بازی با ترفندهای هک پیچیده به تمام اطلاعات شخصی شما، محل زندگی شما و … دست پیدا می کند. اگر از انجام مراحل سر باز بزنید شما را تهدید به مرگ اعضای خانواده و … می کند.

نوجوانان چطور متقاعد می شوند دست به خودکشی بزنند؟

در ابتدا شما یک لینک در شبکه اجتماعی تان (فیسبوک/اینستاگرام/توییتر) دریافت می کنید. اگر این لینک را نادیده بگیرید مشکلی وجود ندارد اما اگر از طریق لینک به دانلود بازی اقدام کنید دیگر هرگز نمی توانید بازی را از گوشی خود حذف کنید. بعد از دانلود بازی گفتگویی به این صورت بین ادمین و شما صورت میگیرد:

شما : میخوام این بازی رو انجام بدم.

ادمین: مطمئنی؟ راه برگشتی وجود نداره.

شما : آره، منظورت چیه که راه برگشتی وجود نداره؟

ادمین : به محض اینکه بازی رو شروع کنی دیگه نمیتونی ازش دست بکشی.

شما : من آماده ام.

ادمین : همه مراحل رو دقیق انجام بده و هیچکس نباید ازش خبردار بشه. بعد از پایان هر مرحله عکسی برای اثبات انجام دادنش برای من بفرست.

شما : و اگه بخوام دیگه به بازی ادامه ندم؟

ادمین : ما همه اطلاعات تو رو داریم، اونها میان سراغت ( منظور این است که اگر بازی را ادامه ندهی ما خانواده تو را میکشیم و اکثر نوجوانان مجبور به قبول خودکشی شدند.)

بعد از آن شما مشغول به انجام بازی می شوید و مراحل را یک به یک پشت سر می گذارید.

مراحل شامل انجام کارهایی با ذهن، شستشوی مغزی و سواستفاده از افکار شخص می شود و شما را به سمتی سوق می دهد که با وجود آسیب های فراوانی که طی بازی به جسم خود زده اید به این نتیجه می رسید که مستحق مرگ هستید.  این بدان معنی است که شما قوه تفکر خود را طی زمان از دست می دهید و قدرت تشخیص خوب و بد برای خود را ندارید. به تمام این موارد بحران های دوران نوجوانی را هم اضافه کنید.

یکی از مواردی که بازی از آن برای شستشوی مغزی شما استفاده می کند موسیقی و فیلم است. به این صورت که یک کلیپ منزجرکننده به همراه یک موسیقی با تم افسردگی در بازی وجود دارد که دیدن آن جزو وظایف روزانه شماست. آهنگ موجود در ویدیو Emilie Nicolas- Pstereo می باشد که با تصاویری وحشتناک میکس شده است. 

اگر به مراحل بازی بی توجهی کنید بازی با پیام های پی در پی شما را آزار خواهد داد این در حالی است که شما قادر به حذف برنامه از گوشی خود نیستید. بنابراین محض کنجکاوی هم که شده به هیچ وجه سمت این برنامه خطرناک نروید.

 مراقب فرزندانتان باشید.