چاپ اسکناس برای جبران خسارات سیل !

چاپ اسکناس
اقتصاد برتر

سیلاب همچنان می تازد و سیلی از خسارت های مالی می آفریند، اما یک اقتصاددان معتقد است که تسهیلات بانکی امکان پوشش خسارات را ندارند و دولت بهتر است برای جبران خسارات به سمت چاپ اسکناس نرود.

تهران- اقتصاد برتر- ۲۴ فروردین ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر، کشورهمچنان شاهد بروز خسارات گسترده در حوزه‌های زیرساختی و مسکن در برخی استان‌های شمالی و غربی است و در عین حال سیل خوزستان ادامه دارد.

برآوردهای اولیه نشان می دهد سیل تاکنون به ۵۰ هزار واحد خسارت وارد کرده که حدود ۳۵ هزار واحد دچار خسارت و ۱۵ هزار واحد تخریب شده است.

*بانک‌ها و صندوق توسعه ملی امید دولت برای جبران خسارت

از سوی دیگر رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرده است که قطعاً بودجه ۹۸ امکان پاسخگویی به این مسائل را ندارد و در کنار تسهیلات بانکی، استفاده از منابع صندوق توسعه ملی ضروری خواهد شد.

*جبران خسارات برای بانک‌ها پر هزینه است

عبدالحسین ساسان –عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان گفت: با توجه به حجم خسارات اگر به هر منزل مسکونی حداقل پنج میلیون تومان از محل تسهیلات بانکی داده شود این مقدار کفاف هزینه‌های تعمیر سقف ساختمان‌ها را هم نمی‌دهد، ضمن اینکه هزینه زیادی روی دست سیستم بانکی می‌گذارد.

این اقتصاددان با بیان اینکه برای جبران خسارات سیل باید راه‌حل‌های اساسی‌تری در نظر گرفته شود به گزینه استفاده از منابع ملی توسعه اشاره کرد و گفت: معلوم نیست منابع ارزی موجود در این صندوق چقدر است اما به فرض اینکه منابع کافی هم در این صندوق وجود داشته باشد، این صندوق محلی برای ذخیره ارزی کشور و نه پوشش هزینه‌های جاری است.

پاسخ دادن