چرا ابتلا و بستری و فوتی کرونا اوج گرفت؟

معاون کل وزارت بهداشت گفت: عادی‌سازی و عادی پنداری در اثر کاهش میزان ترس نسبت به این ویروس باعث شیوع بالای این بیماری شده و میزان ابتلا، بستری و مرگ را افزایش خواهد داد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۴ مرداد ۹۹
به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم،  دکتر ایرج حریرچی امروز در ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در محل سالن اجتماعات استانداری خراسان شمالی اظهار کرد: مهم‌ترین خطر، نبود ترس از کروناست؛ وجود ترس در مقابله با این ویروس باعث حساسیت، پیشگیری و درنتیجه محافظت بیشتر از مردم می‌شود.

وی افزود: عادی‌سازی و عادی پنداری در اثر کاهش میزان ترس نسبت به این ویروس باعث شیوع بالای این بیماری شده و در نتیجه میزان ابتلا، بستری و مرگ را افزایش خواهد داد.

حریرچی با بیان اینکه به‌طور متوسط برای تولید یک واکسن ۷ سال زمان لازم است یادآور شد: هنوز دانشمندان نتوانسته‌اند برای بیماری‌هایی مانند مالاریا و ایدز واکسنی را کشف کنند.

وی گفت: هم‌اکنون ۱۵۰ گروه معتبر در دنیا بر روی تولید این واکسن در حال فعالیت هستند ولی تا زمان کشف این واکسن تمامی کشورها و مردم باید رفتارهای اجتماعی خود را تغییر دهند.

این مقام مسئول اظهار داشت: یکی از سیاست‌های مقابله وزارت بهداشت تا کشف این واکسن، تأخیر در ابتلای به بیماری است و بهترین، کم‌هزینه‌ترین و مؤثرترین راه‌حل برای رسیدن به این هدف، استفاده حداکثری از ماسک است، به‌طوری‌که از زمان خروج از منزل تا بازگشت از ماسک استفاده کنیم.

حریرچی با اظهار تأسف از افزایش میزان مرگ‌ومیر در اثر کرونا طی روزهای اخیر در خراسان شمالی خواستار تغییر رفتار اجتماعی مردم در تقابل با این ویروس شد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: ویروس کرونا یکی از پیچیده‌ترین ویروس‌هایی است که تاکنون بشریت به خود دیده است، چرا که علاوه بر سلامت، اقتصاد، سیاست و فرهنگ را نیز در دنیا تغییر داده است.

وی با تأکید بر لزوم تغییر رفتارها و مناسبات اجتماعی افراد، اظهار داشت: تاکنون رویکرد به‌گونه‌ای بوده است که در عین برقراری اقتصاد و معیشت مردم، حفظ سلامت آنها نیز در اولویت باشد.

پاسخ دادن