چرا از عرضه اولیه خبری نیست؟

چه شرکت هایی در عرضه اولیه بورس چهارشنبه هستند؟
اقتصاد برتر

برخی شایعات در فضای مجازی حاکی از توقف عرضه اولیه تا اردیبهشت ماه سال آینده در بازار سهام است، اما آیا اصلا بورس در حال حاضر کشش عرضه اولیه دارد؟

تهران – اقتصاد برتر – ۱۵ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تجارت نیوز، بعد از شروع روند صعودی بازار سهم نمادهای بوعلی، وکبهمن و … در بازار سهام عرضه شدند اما پرونده عرضه اولیه در بازار سهام با لغو عرضه اپال در بازار سهام بسته شد. تعداد شرکت‌های در صف عرضه زیاد است و با وضعیت نابه‌سامان بورس فعلا باید در صف عرضه بمانند.

محمد خبری‌زاد، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با عرضه اولیه در بازار سهام گفت: فعلا بازار به دلیل اینکه پول در بازار سهام نیست توانایی عرضه اولیه را ندارد و لغو عرضه اولیه اپال کار هوشمندانه‌ای بود زیرا چهار هزار تا ۵ هزار میلیارد تومان پول لازم داشت. عرضه اولیه در شرایط فعلی بازار سهام کار درستی نیست چون پول جدید وارد بورس نمی‌شود بلکه سهامداران سهم‌های خود را برای خرید عرضه اولیه می‌فروشند و این موضوع باعث انباشت عرضه خواهد شد.

این کارشناس در رابطه با روش عرضه نمادهای در صف عرضه اولیه گفت: ۸۰ تا ۹۰ درصد نمادهای در صف عرضه اولیه نمادهای کوچک هستند که سرمایه آنها زیر هزار میلیارد تومان است. می‌توانند این نمادها را به صندوق‌های درآمد ثابت عرضه کنند و مردم را به سرمایه‌گذاری در این صندوق تشویق کنند. از طرفی صندوق‌های درآمد ثابت حرفه‌ای هستند و این موضوع باعث می‌شود نمادها را با ارزندگی زیاد بخرند، چرا که تجربه نشان داده نماد وسپهر با قیمت بالا عرضه شد و حالا به زیر قیمت پذیره‌نویسی رسیده است.

پاسخ دادن