چرا بیت کوین آنقدر نوسان دارد؟

بیت‌کوین
اقتصاد برتر

در سال ۲۰۲۰ چالش‎های اقتصادی زیادی وجود داشت ولی این چالش‎ها به نفع بازار ارزهای مجازی به خصوص بیت کوین بود؛ سوال این است که چه عواملی روی بازار بیت کوین‌ها تاثیر‌گذار بود و باعث افزایش قیمت آن شد؟

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ بهمن ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از بازار، قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۰ دچار تحولات زیادی شد و بسیاری از این بازار به عنوان بهترین و سودآورترین بازار برای سرمایه‌گذاری نام بردند. در مورد روند تغییرات قیمت بیت کوین در امسال پیش‌بینی‌های زیادی ارائه شده است. برخی خبر از رسیدن قیمت تا بیش از ۶۵ هزار دلار می‌دهند و برخی دیگر بر این باورند که قیمت روند کاهشی خواهد داشت.اما سوال این جاست که دلیل این پیش‌بینی‌ها چیست و چه فاکتورهایی روی قیمت بیت کوین در امسال اثر‌گذار است؟

 وب سایت Finextra بر این باور است که بازار بیت کوین بازاری بسیار پر نوسان است و یک دلیل نوسان‌های زیاد آن تاثیر‌گذاری تصمیمات فردی یا احساسات افراد در این بازار است که این مفهوم در اصول ارائه شده توسط دیدگاه‌های مرتبط با اقتصاد رفتاری تشریح می‌شود. البته حجم تجارت این کالاهای سرمایه‌ای و فاکتورهای بازاری از جمله میزان عرضه و تقاضا و میزان خرید و فروش ارزهای دیجیتال هم در تعیین قیمت اثر‌گذار است.

  • اول: تحلیل رفتار سرمایه‌گذاران از دید اقتصاد رفتاری

از ابتدای پاندمی کرونا یعنی از اوایل مارس سال ۲۰۲۰، ارزش شاخص ارزهای مجازی در دنیا که در بر گیرنده تمامی ارزهای مجازی است تقریبا ۱۰۰ درصد رشد کرد. بررسی آمارها نشان می‌دهد از ماه اوریل تا دسامبر سال ۲۰۲۰، روند افزایش ارزش بیت کوین در دنیا مستمر بود و این نرخ رشد پایدار باعث شد تا امید به سوداوری در این بازار افزایش یابد اما در انتهای سال قبل بود که انغجار بزرگ در بازار بیت کوین اتفاق افتاد و سرعت رشد ارزش بیت کوین در بازار افزایش یافت.در این زمان بود که شاخص ارزهای مجازی در دنیا به رکورد تازه‌ای در تاریخ حضور این ارز در اقتصاد دنیا دست پیدا کرد.

این نخستین باری نیست که چنین وضعیتی در بازار بیت کوین اتفاق افتاده است. پیش از این در سال ۲۰۱۷ میلادی شرایط مشابهی در بازار ایجادشد و زمینه را برای دو برابر کردن قیمت بیت کوین فراهم کرد. این تجربه در تاریخ تجارت بیت کوین در دنیا را به گرم شدن بیش از اندازه بازار تعبیر کرده‌اند که به دلیل یک ویژگی مشترک در میان سرمایه‌گذاران اتفاق افتاده است. در واقع سرمایه‌گذاران وقتی روند افزایشی ارزش بیت کوین را می‌بینند بدون پیش‌بینی آینده وارد بازار می‌شوند زیرا نگران هستند که سودهای آتی را از دست بدهند. همین مسأله شمار زیادی از سرمایه‌گذاران را وارد بازار می‌کند و باعث رشد تقاضا و افزایش قیمت می‌شود بدون اینکه دلیل اقتصادی درستی برای این رشد قیمت وجود داشته باشد. این تعبیر در کتاب هایی که در حوزه اقتصاد رفتاری تالیف شده است به دقت تشریح شده است.

  • دوم: تحلیل حجم مبادلات

در ابتدای ژانویه امسال حجم مبادله بیت کوین در بازار ۳.۵ برابر متوسط مبادلات ماهانه بود ولی در این زمان قیمت بیت کوین تغییر چندانی نکرد. در مورد دلیل این مسأله می‌توان گفت که در این دوره بسیاری از افرادی که به صورت حرفه‌ای در بازار بیت کوین فعالیت می‌کنند و از ماه مارس سال قبل تا ژانویه این ارز را خریداری کرده بود، اقدام به فروش بیت کوین به شمار زیادی از تازه واردان به این بازار کردند. افرادی که تحت تاثیر احساسات خود و تنها با این استدلال که نمی‌خواهند از بازار رو به رشد بیت کوین عقب بمانند، به خرید این ارز روی اورده بودند، خریدار اصلی بیت کوین هایی بودند که حرفه ای‌های این بازار آن را عرضه می‌کردند.

وب سایت finextra بر این باور است که نمی‌تواتد با استدلال‌های بالا انتظار تداوم روند افزایشی قیمت تا انتهای سال را داشت. بر مبنای پیش‌بینی این مرکز از اوایل بهار سال ۲۰۲۱ روند اصلاح قیمت بیت کوین در بازار شروع می‌شود و می‌توان در این زمان انتظار داشت قیمت بیت کوین تنزل پیدا کند. اما این روند کاهشی تداوم ندارد و ظرف سه ماه بعد یعنی در اواسط تابستان دوباره شاهد رشد قیمت خواهیم بود ولی این بار روند افزایش قیمت تدریجی خواهد بود و باعث رکوردشکنی قیمت نمی‌شود. در پایان باید گفت که بازار بیت کوین مانند دیگر بازارهای موجود در دنیا تحت تاثیر همه گیری کرونا و چالش‎های اقتصادی ناشی از آن قرار خواهد داشت. به همین دلیل است که تا پایان این بحران نمی‌توان انتظار تغییرات مثبت زیادی در این بازار داشت.

پاسخ دادن