چرا بیت کوین انقدر ذلیل شد؟

اقتصاد برتر

کرونا نشان داد که رویاهای بازار ارزهای مبتنی بر بلاک چین به این زودی ها تعبیر نخواهد شد.

تهران- اقتصادبرتر- ۲۴ اسفند۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، اقتصاد جهان وارد وضعیت مبهم و پیچیده ای شده است .بازارهایی که معمولا عکس هم عمل میکنند ، به صورت دسته جمعی منفی شدند .شاخصهای مختلف گویای گرایش سرمایه ها به سمت بازارهاییست که قدرت نقد شوندگی بالاتری دارند .

بازار اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا به خوبی این وضعیت را نشان می‌دهد. اوراق با سررسیدهای بلند‌مدت، کوتاه‌مدت و میان‌مدت همگی دچار نزول دو رقمی شدند. بازده اوراق ۱۰ ساله در حدود ۱۲ درصد کاهش یافته است، بازده اوراق دوساله نزدیک به ۲۰ درصد افت کرده و اوراق سه ماهه بالغ بر ۳۰ درصد نزولی شده‌اند. بنابراین مشخص است که سرمایه‌گذاران هجوم شدیدی به سمت اوراق کوتاه‌مدت آوردند و پس از آن اوراق میان‌مدت دچار چنین وضعیتی شدند. در نهایت اوراق ۱۰ ساله نیز با شدت کمتری با این پدیده روبه‌رو شد. استقبال شدید از اوراق کوتاه‌مدت نشان‌دهنده فضایی پرریسک در بازارهای آمریکا است. زمانی که سرمایه‌گذاران اقدام به خرید اوراق کوتاه‌مدت می‌کنند، قیمت این نسخه بدهی‌ها افزایش یافته و بازدهی آنها نزولی می‌شود. این دقیقا اتفاقی است که روز پنج‌شنبه برای بازارهای مالی آمریکا رخ داد. هر چند به مرور استقبال از بازار فلزات گرانبها نیز به یکی از گزینه‌ها تبدیل خواهد شد. اینکه سرمایه‌گذاران استقبال کمتری از اوراق میان‌مدت و بلند‌مدت از خود بروز دادند التهاب شدید بازارهای آمریکا را نشان می‌دهد.

کرونا آسیبهای عجیب و ناگهانی به اکثر بخشها وارد کرده . بخشی از این آسیبها زودگذر و بخشی دیگر بلند مدت خواهد بود .

در این میان انتظار میرفت که بیت کوین تا حدودی شبیه به طلا عمل کند . ولی سقوط ناگهانی آن ، اکثر تحلیلگران را شوکه کرد .

دلایل متعددی میتوان برای این وضعیت برشمرد ، ولی شاید بزرگترین دلیل در واژه ترس نهفته است . ترس از آینده سرمایه ها را به سمت قرنطینه برده ، و داراییهایی که ریسک پذیری کمتر و قدرت نقد شوندگیه بالاتری دارند کمترین ریزش را تجربه کردند .

شاید بزرگترین دلیل ریزش بیت کوین ، نگاه منفی دولتها و غیر قانونی بودن آن است . که ترس سرمایه گذار را افزایش میدهد .

کرونا یک درس تاریخی را به بازارهای کریپتو کارنسی داد .

تنها پناه گاه امن برای عموم مردم در بحرانها ، دولتها هستند.

ماهیت بازارهای ارزهای مبتنی بر بلاکچین ، کوتاه کردن دست دولتها از کنترل بازارهای مالیست .

آرزویی که حالا حالاها برآورده نخواهد شد .

ولی باید این موضوع را در نظر بگیریم که اقتصاد دنیا همیشه در دست کارتلها و سرمایه داران بزرگیست که فقط بخاطر ترس از قوه قهریه دولتها ، ظاهر رفتار خود را در ارتباط با نظم و نظام دولتی حفظ میکنند .

این سرمایه داران بازار مبهم و پیچیده کیریپتو کارنسی را حفظ خواهند کرد ، تا روزی که جامعه جهانی این نحوه ارتباطات مالی را به رسمیت بشناسد.

*محمدرضا هاشمپور. کارشناس مدیریت

پاسخ دادن