چرا تورم مهار نمی شود؟

کارشناس اقتصاد اعلام کرد : رویه ایی خلاف جهت جهان و تمرکز بر کنترل پایه پولى و نقدینگى آن هم در کوتاه مدت ، موجب عدم مهار تورم شده است .

تهران- اقتصادبرتر-۱۳ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از تسنیم، تیمور رحمانی درباره دلایل عدم مهار تورم در ایران گفت: طبق سیاست هاى پولى در غالب بانک هاى مرکزى، راهکار درمان و کنترل تورم در دنیا مشخص شده و فعلا این راهکار یعنی کنترل تقاضای کل از طریق تنظیم نرخ بهره پاسخ گو است اما دیدگاه رایج در ایران همچنان تمرکز بر کنترل پایه پولى و نقدینگى آن هم در کوتاه مدت است .

نمودار آبى رنگ متوسط نرخ تورم جهان را از سال ۱۹۸۰ تاکنون نشان مى‌دهد که دارای روند کلى نزولى است. بعد از بحران ۲۰۰۸ و سیاست هاى به شدت انبساطى بانک هاى مرکزى این نگرانى وجود داشت که تورم افزایش یابد اما چنین نشد و پس از اندکی افزایش، مجددا نزولى شد.

پس از شیوع کرونا و اتخاذ سیاست هاى پولى به شدت انبساطى این نگرانى بوجود آمده که تورم افزایش یابد و شاید بخشى از افزایش قیمت جهانى طلا ناشى از این انتظارات تورمى باشد.

مطمئن هستیم بانک هاى مرکزى دنیا همچنان با مدیریت نرخ بهره در کنترل تورم توفیق خواهند داشت. مگر آنکه وقوع تحولاتى این متغیر را تغییر دهد. همانطور که شیوع ویروس کرونا رفتارى متفاوت از همه گیرى‌هاى گذشته داشته است.

پاسخ دادن