چرا دولت میانمار بر مسلمانان روهینگیا ستم می‌کند؟

بر اساس تازه‌ترین گزارش‌ها، در یک هفته‌ی گذشته ۱۸ هزار مسلمان روهینگیا به دنبال خشونت‌ها در ایالت راخین در غرب میانمار به بنگلادش فرار کرده‌اند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ شهریور ۹۶

گفته می‌شود که هزاران مسلمان روهینگیایی دیگر در منطقه‌ی ممنوعه‌ در مرز بین دو کشور منتظر ورود به بنگلادش هستند. این خشونت‌ها پس از حمله‌ی جمعه‌ی پیش “شورشیان روهنیگیا” به سی پوسته‌ی امنیتی پولیس آغاز شد.

روزنامه‌ی بریتانیایی گاردین نوشته است که میانماربه دفترهای سازمان ملل متحد اجازه نداده است که به هزاران غیرنظامی آواره شده غذا، آب و ادویه بدهد.


گزارش‌ها نشان می‌دهد که از ماه اکتبر سال گذشته‌ی میلادی تا اکنون بیش از ۱۰۰ هزار مسلمان روهینگیا وارد بنگلا دش شده‌اند. آنان مقام‌های حکومتی میانمار را به تبعیض و ستم نژدای متهم کرده‌اند.

در سال‌های اخیر ده‌ها هزار مسلمان روهینگیا از ظلم دولت نظامی میانمار فرار کرده‌‌ و به بنگلادش  پناه برده‌اند.

میانمار یا برمه‌ی سابق

میانمار یا برمه‌ی پیشین یکی از فقیرترین کشورهای جنوب شرق آسیا است که در سال ۱۹۴۸ میلادی از انگلیس استقلالش را گرفت.

مسلمانان میانمار در آن زمان با تمام قدرت در برابر انگلیس دست به حرکت‌های استقلال خواهی زده بودند.

در ۱۹۴۲ میلادی، بودایی‌های میانمار دست به کشتار بی‌رحمانه زدند که در نتیجه‌ی آن نزدیک به صد هزار مسلمان که در ایالت راخین زندگی می‎‌کردند، کشته شدند.

جامعه‌ی مسلمانان روهینگیا در قرن هفتم میلادی در منطقه‌ی راخین شکل گرفت و مدتی دارای حکومت اسلامی خودمختار چند صد ساله نیز بوده است. بر اساس آمار دولتی، نزدیک به ۸۰۰ هزار مسلمان معروف به روهینگیا در این کشور زندگی می‌کنند که یک اقلیت را در میانمار تشکیل می‌دهند.

در چندین دهه‌ی گذشته بارها مسلمانان روهینگیا با خشونت از سوی دولت و بوداییان میانمار مواجه شده‌اند که در نتیجه‌ی آن کشته یا مجبور به ترک خانه‌ شده‌اند.

مسلمانان اخراج شده از میانمار به بنگلادش در سال ۱۹۷۸ میلادی ۳۰۰ هزار تن، ۱۵۰هزار تن در سال ۱۹۸۸ و ۵۰۰ هزار تن در سال ۱۹۹۱ تخمین زده شده‌اند.

درسال ۱۹۸۲ میلادی پس از تغییر در قانون اساسی میانمار، حکومت حاصل شده از نظامیان این کشور مسلمانان روهینگیا را شهروند برمه ندانست و پس از آن دولت نظامی این کشور به تدریج آغاز به بدرفتاری با مسلمانان روهنیگیا کرد. آزادی‌ها شخصی، مذهبی و حقوق انسانی آنان را انکار کرد.

در پی فشارهای دولت میانمار بر مسلمانان این کشور، صدها هزار مسلمان روهینگیا به کشورهای همسایه فرار کردند. فشار دولت میانمار بر مسلمانان روهینگیا پس از رویداد یازده‌ی سپتامبر در امریکا، چندین برابر شد.

مسلمانان چگونه در میانمار مسکن گزین شدند

پیشینه‌ی تاریخی مسلمانان در ایالت راخین به قرن هفتم میلادی و به زمان هارون رشید خلیفه‌ی عباسی برمی‌گردد. آنان از طریق بازرگانان عرب به این منطقه راه پیدا کردند و با در اختیار گرفتن راخین توانستند حدود سه قرن در میانمار حکومت خودمختار تشکیل بدهند و حاکمیت ۴۸ حاکم مسلمان را سپری کنند.

در سال ۱۷۴۸ میلادی حکومت مسلمانان از سوی بودابای پادشاه بودایییان میانمار پایان یافت و سپس بخشی از حکومت پادشاهی برمه شد.

پادشاه برمه تلاش می‌کرد که مسلمانان را تحت فشار شدید قرار بدهد تا آنان نتوانند بر دیگر قوم‌ها تاثیرگذار باشند و به ترویج اسلام در منطقه‌ی جنوب شرق آسیا بپردازند. از آن زمان تا اکنون مسلمانان راخین افزون بر نداشتن حق شهروندی در معرض گونه‌های مختلف ستم حاکمان بودایی قرار گرفتند.

حاکمان بودایی حتی به زور مسلمانان را مجبور به تغییر دین کردند، از خواندن و نوشتن منع می‌شدند یا اینکه از زمین‌های زراعتی‌شان خارج می‌شدند و شهروندان بودایی زمین‌های آنان را می‌گرفتند.

مسلمانان روهینگیا تا اکنون حق کار کردن در اداره‌های دولتی ندارند، از تحصیل محروم‌اند و مجبور هستند که نام‌شان را تغییر بدهند و نام بودایی بگزینند. اجازه اذان گفتن در مسجد‌ها ندارند و از نگاه اقتصادی همواره کوشش شده است که تحت فشار قرار بگیرند.

منابع سازمان ملل گزارش می‌دهند که حدود ٢٠ هزار نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا در میانمار، که می‌خواهند برای فرار از خشونت‌ها به بنگلادش برسانند، در مناطق بین میانمار و بنگلادش سرگردان هستند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل، نسبت به وقوع یک فاجعه انسانی هشدار داده و از گزارش‌ها درباره خشونت بیش از حد ماموران امنیتی میانمار علیه اقلیت روهینگیا ابراز نگرانی کرده است.

در مجموع ۴٠٠ نفر، عمدتا از مسلمانان روهینگیا، در خشونت‌های اخیر کشته شده‌اند.

برآورد سازمان ملل این است که از هفته گذشته و پس از عملیات نظامیان میانمار علیه شورشیان ایالت مسلمان نشین راخین حدود ۴٠ هزار غیرنظامی برای فرار از خشونت‌ها راهی بنگلادش شده باشند.

روز جمعه جنازه دست کم ۱۶ تن دیگر در رودخانه بین بنگلادش و میانمار پیدا شد. به این ترتیب شمار کسانی که حین فرار به بنگلادش در این رودخانه غرق شده‌اند به ۴٠ نفر می‌رسد.

گفته‌ می‌شود که نظامیان میانمار چندین روستا را در ایالت راخین به آتش کشیده‌اند.

برخورد نظامیان میانمار با اقلیت روهینگیا انتقادهایی را برانگیخته است.

آن سان سو چی: برنده جایزه صلح نوبل و مدافع نسل‌کشی مسلمانان

متاسفانه، نه سازمان ملل متحد و نه جهان متمدن قرن بیست و یکم واکنشی علیه این فاجعه انسانی در برمه نداشت و صدای رسایی برای اعتراض به آن بلند نکرد. تمامی سازمان‌های بزرگ حقوق بشری در حالی که فیلم‌ها و عکس‌های وحشتناک کشتار دسته جمعی مسلمانان توسط بودایی‌ها را می‌بینند؛ در سکوت به سر می‌برند. در حدی که حتی «آن سان سو چی» این به اصطلاح دموکراسی‌خواه میانماری که برنده جایزه صلح نوبل شده و غرب بر رویش سرمایه‌گذاری تبلیغاتی فراوانی داشته کشتار مسلمانان توسط ارتش برمه و تروریست‌های بودایی‌ را حتی محکوم هم نکرده است.

 ظریف کشتار مسلمانان را محکوم کرد

محمد جواد ظریف امروز -دوشنبه- در تماس های تلفنی جداگانه با وزیران امور خارجه ترکیه، مالزی و اندونزی، ضمن ابراز نگرانی عمیق از وضعیت اندوهبار مسلمانان میانمار، خواستار توجه بیشتر و اقدامات عملی کشورهای اسلامی برای پایان دادن به خشونت های ناروا و غیر انسانی علیه آنان شد.
در این تماس ها آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هر گونه مساعدت و اتخاذ راهکارهای جمعی توسط مجامع بین المللی و کشورهای اسلامی اعلام شد.ظریف در پیام توییتری گفت:اقدام بین‌المللی برای جلوگیری از پاکسازی قومی علیه مسلمانان روهینگیا ضروری است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، وقایع میانمار را “نسل‌کشی” توصیف کرد.

وزارت خارجه بنگلادش هم به میانمار اعتراض کرده که با هلیکوپترهایش حریم هوایی بنگلادش را نقض کرده است.

پاسخ دادن