چرا دینار کویت از ارزش بالایی برخوردار است؟

کویت یکی از شناخته‌شده‌ترین کشورها در سطح جهان است. شناخته شدن کویت به دلیل این است که این کشور به نیروی کار زیادی نیاز دارد و جویندگان کار از کشورهای مختلف در کویت مشغول به کار شده‌اند.

تهران- اقتصادبرتر- ۱۵ تیر ۹۹

 به گزارش #اقتصادبرتر، یکی دیگر از دلایل شناخته‌‌شده بودن کویت، ارزش بالای دینار کویت نیز هست. در لحظه نگارش این مطلب، هر دینار کویت حدود ۳٫۲ دلار است و همین موضوع باعث شده افراد زیادی از قاره‌های مختلف ترغیب شوند در این کشور کار کنند.

سوال بزرگ این است که چرا دینار کویت انقدر گران است؟

کویت در سال ۲۰۰۷، ارزش‌گذاری دینار این کشور بر مبنای دلار را متوقف کرد و دینار این کشور با پکیجی از ارزهای مختلف ارزش‌گذاری می‌شود.

بالا بودن ارزش دینار کویت به دلیل یک تاکتیک است. همانطور که می‌دانید، کویت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان است، این کشور نفت خود را با یک شرط به کشورهای مختلف می‌فروشد: آنها در ازای فروش نفت، فقط دینار خودشان را دریافت می‌کنند و فروش نفت را در ازای دلار یا یورو انجام نمی‌دهند.

خریدار احتمالی در چنین شرایطی چکار می‌کند؟ آنها مجبور می‌شوند میلیون‌ها و میلیاردها دینار کویتی خریداری کنند و به این ترتیب، دینار کویت در کشور باقی می‌ماند. علاوه بر این، آنها دینار را در ازای ارزهای خارجی می‌فروشند و به این ترتیب ذخیره عظیمی از ارزهای خارجی جمع‌آوری کرده‌اند.

دلایل احتمالی دیگری که باعث شده دینار کویت، ارز گرانتری نسبت به سایر ارزها باشد:

دینار کویت براساس عرضه و تقاضا مشخص نمی‌شود بلکه دارای نرخ ثابتی است. بنابراین افزایش عرضه دینار در بازار یا کاهش عرضه آن، بطور مستقیم روی قیمت آن اثر نمی‌گذارد.

کویت حدود ۱۰ درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار دارد.

صنعت نفت، حدود نیمی از تولید ناخالص داخلی آنرا تشکیل می‌دهد.

صادرات نفت، ۹۵ درصد از درآمد از صادرات را شامل می‌شود.

کویت یک سیستم بانکی توسعه‌یافته دارد و آنها می‌توانند نرخ ثابت دینار را حفظ کنند.

کویت یک کشور بدون مالیات است.

تاریخچه دینار کویت

دینار کویت در سال ۱۹۶۰ برای جایگزینی با روپیه خلیج (Gulf rupee که معادل ۱ روپیه هند بود) عرضه شد و در ابتدا معادل یک پوند استرلینگ ارزش داشت.

بخش عظیمی از دینار کویت که در سال ۱۹۸۶ چاپ شده بود در جنگ خلیج‌فارس که در سال ۱۹۹۰ اتفاق افتاد، توسط سربازان عراقی از بانک مرکزی کویت غارت شده بود.

بعد از این اتفاق، کویت سری جدید اسکناس‌های دینار خود را در ۱۹۹۱ چاپ و نسخه قدیمی آنرا از بازار جمع‌آوری کرد.

با این حال، در دهه ۱۹۹۰ میلادی، شایعاتی مطرح بود که همه پول‌های دزدیده شده در جنگ خلیج فارس، دیر یا زود وارد بازار می‌شود و ارزش دینار کویت کاهش می‌یابد. اما این اتفاق هیچ‌گاه رخ نداد و دینار کویت یک ارز باثبات و با ارزش باقی ماند.

علاوه بر این، بعد از جنگ خلیج فارس، امارات متحده عربی با کمک سازمان ملل متحد با عراق تماس گرفت و تقاضای پس‌گیری پول‌های دزدیده شده را کرد و پاسخ جالبی دریافت نمود، در آن زمان صدام گفت ” ما همه پول‌ها را خرج کردیم، فقط مقدار کمی از آن باقی مانده است.”

پاسخ دادن