چرا طلا گران شد؟

یک کارشناس بازار طلا و سکه اظهار کرد: به دلیل رشد قیمت دلار و طلا در بازارهای جهانی، ارزش طلا و سکه در بازار داخلی هم رشد کرده است.

تهران – اقتصادبرتر – ۲ اسفند ۹۷

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، محمد کشتی‌آرای، در رابطه با بررسی شرایط بازار طلا و سکه طی هفته جاری گفت: بررسی‌ها نشان از آن دارد که طی یک هفته اخیر اونس جهانی و قیمت دلار در بازار روند صعودی داشته است و این موضوع عاملی برای افزایش قیمت طلا و انواع سکه در داخل شد.

وی ادامه داد: اونس جهانی در ابتدای هفته کار خود را با نرخ ۱۳۲۲ دلار آغاز کرد و تا روز چهارشنبه به قیمت ۱۳۴۴ دلار افزایش یافت، اما طی معاملات روز جاری این رقم به محدوده ۱۳۳۶ دلار کاهش یافت که در مجموع می‌توان گفت که به طور متوسط نرخ اونس جهانی در یک هفته اخیر ۱۴ دلار رشد را به ثبت رسانده است.

این کارشناس بازار طلا و سکه یادآور شد: دلار فعالیت خود را در ابتدای هفته از محدوده ۱۲ هزار و ۵۰۰ تا ۶۰۰ تومان آغاز کرد و در حال حاضر به ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان رسیده که همان‌طور که گفته شد رشد این دو عامل افزایش قیمت سکه و طلا را به همراه داشته است.

کشتی‌آرای تاکید کرد: قیمت سکه تمام در ابتدای هفته چهار میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بود که با وجود آنکه نرخ آن حتی به چهار میلیون و ۷۲۰ تومان هم رسید، ولی طی معاملات امروز نرخ چهار میلیون و ۶۴۰ تومان را برای خود ثبت کرده است که این موضوع نشان از رشد ۲۵۰ هزار تومانی قیمت سکه طی یک هفته دارد. قیمت سکه یک گرمی بسیار قابل توجه بوده است، زیرا تقاضا برای این نوع سکه‌ها بیش از دیگر انواع سکه به ثبت رسیده است. در مجموع قیمت سکه تمام طی یک هفته اخیر ۶ درصد رشد را به ثبت رسانده است.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل کاهش تقاضا برای سکه تمام طی یک هفته اخیر اندکی از حباب قیمتی سکه کاسته شده و این در حالی است که قیمت طلا در یک هفته اخیر با رشد ۱۰ درصدی مواجه شده است.

این کارشناس بازار طلا و سکه میزان عرضه و تقاضای طلا و سکه را متعادل توصیف کرد و گفت: در هفته‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید خانواده‌ها میزان تقاضا به خصوص در مصنوعات طلا به شدت کاهش یافته است و عملا می‌توان گفت مصنوعات طلا از سبد خرید روز مادر خارج شده است.

                                                             آخرین قیمت های بازار طلا و سکه دوم اسفند ماه :


‏? تاریخ: ۲ اسفند ۱۳۹۷ / ساعت ۱۸:۰۱

‏ ? ‏نرخ ارز ها :
‏ …………………………………………………….
‏ ?? (USD) دلار : ۱۲۹,۷۰۰
‏ ‏?? (EUR) یورو : ۱۵۱,۵۰۰
‏ ‏?? (GBP) پوند : ۱۶۹,۲۷۰
‏ ?? (AED) درهم امارات : ۳۵,۲۹۰
‏ ?? (JPY) ین ژاپن : ۱۱۷,۰۳۰
‏ ?? (CHF) فرانک سوئیس : ۱۲۹,۴۷۰
‏ ?? (AUD) دلار استرالیا : ۹۲,۸۵۰
‏ ?? (CAD) دلار کانادا ۹۸,۲۲۰
‏ ?? (NZD) دلار نیوزیلند ۸۹,۰۵۰
‏ ?? (TRY) لیر ترکیه ۲۴,۵۲۰
‏ ?? (SEK) کرون سوئد ۱۳,۹۵۰
‏ ?? (DKK) کرون دانمارک ۱۹,۷۰۰
‏ ?? (NOK) کرون نروژ ۱۵,۱۴۰
‏ ?? (KWD) دینار کویت ۴۲۶,۸۸۰
‏ ?? (SAR) ریال عربستان ۳۴,۵۵۰
‏ ‏?? (CNY) یوان چین ۱۹,۲۷۰
‏ ?? (RUB) روبل روسیه ۱,۹۷۰
‏ ‏?? (AMD) درام ارمنستان ۲۶۰
‏ ?? (BHD) دینار بحرین ۳۴۱,۳۸۰
‏ ?? (GEL) لاری گرجستان ۴۸,۷۲۰
‏ ‏?? (IQD) دینار عراق ۱۱۰
‏ ‏?? (QAR) ریال قطر ۳۵,۵۹۰
‏ ?? (PKR) روپیه پاکستان ۹۲۰
‏ ?? (SYP) لیر سوریه ۲۵۰
‏ ?? (MYR) رینگیت مالزی ۳۱,۸۶۰
‏ ?? (THB) بات تایلند ۴,۱۷۰

پاسخ دادن