چرا عفونت امیکرون خفیف تر از سویه های قبلی است؟

تحقیقات جدید بر روی حیوانات توضیح قانع‌کننده‌ای در مورد اینکه چگونه سویه امیکرون باعث ایجاد بیماری کمتری نسبت به برخی از سویه های قلبی می‌شود ارائه می‌دهد.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۵ دی ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از مدیسن نت، به گفته محققان، «به نظر می‌رسد که سویه امیکرون به جای اینکه به سمت ریه‌ها حرکت کند، در بینی، گلو و نای مستقر می‌شود.» رولاند ایلز، زیست‌شناس انستیتوی بهداشت برلین که نحوه نفوذ ویروس‌های کرونا به مجاری هوایی را مطالعه کرده است، می‌گوید: «این سویه عمدتاً خود را در دستگاه تنفسی فوقانی نشان می‌دهد.» بیش از دوازده گروه تحقیقاتی در ماه گذشته، سویه امیکرون را در تنظیمات آزمایشگاهی با استفاده از حیوانات مشاهده کرده اند.

بیش از شش مطالعه نشان داده اند که امیکرون خفیف‌تر از نوع دلتا و سایر سویه های دیگر است. در حالی که سویه های قبلی به ریه‌ها آسیب زده و باعث مشکلات تنفسی در انسان می‌شدند، چندین مطالعه روی موش‌ها و همسترها نشان داده‌اند که این سویه باعث علائم خفیف‌تری می‌شود. در مجموع یافته‌های محققان آمریکایی و ژاپنی نشان می‌دهد که حیوانات آلوده به سویه امیکرون احتمال مرگ کمتری دارند، علاوه بر این کاهش وزن کمتر و آسیب کمتری به ریه در آنها مشاهده شد.

تیم تحقیق دریافت که سطح امیکرون در ریه‌ها یک دهم یا کمتر از سایر سویه هاست. لازم به ذکر است که تحقیقات انجام شده در حیوانات همیشه در انسان تکرار نمی‌شود. در همین حال، محققان دانشگاه هنگ کنگ ۱۲ نمونه ریه را مطالعه کردند و دریافتند که سویه امیکرون کُندتر از انواع قبلی رشد می‌کند. در حالی که این یافته‌ها می‌تواند روشن کند که چرا افراد آلوده به امیکرون به نظر کمتر از افراد مبتلا به دلتا در بیمارستان بستری می‌شوند، اما برای تأیید یافته‌ها به تحقیقات بیشتری نیاز است.

پاسخ دادن