چرا حاج قاسم محبوب دل ها شد؟

قاسم سلیمانی از معدود شخصیت های ایرانی بود که در بین اکثریت اقشار مردم خصوصا قشر جوان در داخل و خارج ایران از محبوبیت ویژه ای برخوردار بود .

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ دی ۹۸

حتی کسانی که همسو با سیاست های جمهوری اسلامی ایران نبودند از قاسم سلیمانی بعنوان قهرمانی که برای دفاع از کیان نظام به معنی واقعی ایثارگری می کند یاد می کردند . محبوبیت قاسم سلیمانی تا بدانجا پیشرفته بود که بسیاری از جوانان معتقد بودند اگر وی رئیس جمهور ایران می شد بسیاری از مشکلات کنونی کشور قابل حل بود . مردم قاسم سلیمانی را سرباز و فرماندهی از خودگدشته و فداکار می دانستند که حیطه عملکرد وی جهان اسلام است . بسیاری از مسلمانان در کشورهای منطقه و جهان حتی اهل سنت از قاسم سلیمانی به نیکی یاد می کردند و وی را حامی واقعی مسلمانان جهان می دانستند .

بسیاری از شخصیت های کشورهای منطقه قاسم سلیمانی را از نزدیک می شناختند و وی را نه فقط یک فرمانده نظامی بلکه نیرویی چند وجهی می دانستند که همه تلاشش نزدیک ساختن مسلمانان به یکدیگر و دفع شر از کشور های اسلامی است . سلیمانی بخاطر مقابله با داعش و شکست سنگین این گروه تروریستی دست نشانده آمریکا در منطقه شهرتی مثال زدنی به دست آورد و مردم کشورهای منطقه از این که قاسم سلیمانی کشورشان را از شر تروریست های داعش نجات داده است، از وی بعنوان شخصیتی قهرمان و بی بدیل یاد می کردند . سلیمانی در رسانه های همگانی منطقه شخصیتی شناخته شده و فرماندهی پر صلابت بود که نامش رعشه بر وجود نظامیان آمریکایی می انداخت .

ساده زیستی و سفر های مکرر و بدون تشریفات قاسم سلیمانی به کشورهای منطقه باعث تعجب دشمنانش بود و به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران شخصیت وی را بی بدیل می دانستند . رابطه قاسم سلیمانی با رهبری رابطه ای وری فرمانده و زیر دست بود ، رهبری اعتماد خاصی به سلیمانی داشت و همواره در دیدار های خصوصی از رشادت و ایثارگری و اعتقادات فکری وی تجلیل می کرد.

ارتباط ویژه و قدرت نفوذ قاسم سلیمانی در شخصیت های کشورهای منطقه بی نظیر بود و تقریبا مشکلی وجود نداشت که با یک دیدار سلیمانی با شخصیت های عراق ، سوریه ، لبنان ، افغانستان و سایر کشورهای منطقه حل نشود . سلیمانی علاوه بر شخصیت های منطقه با مردم عادی نیز روابط فوق العاده ای داشت و در سفرهایی که به کشورهای منطقه داشت با مردم دیدارهای نزدیک و صمیمی داشت بگونه ای که بسیاری از نیروهای مقاومت شخصیت قاسم سلیمانی را الگوی خود قرار داده بودند .

سرلشکر قاسم سلیمانی، ۵۸ ساله زمانی محبوبیتش فراگیر شد که مردم کشورهای منطقه با تفکر اسلامی وی ایمان آوردند و باور کردند که سلیمانی هدفی جز ایجاد امنیت نه تنها برای ایران بلکه برای جهان اسلام دارد و از مقابله با دشمنان اسلامی هراسی به خود راه نمی دهد .

در ایران از قاسم سلیمانی بعنوان فرمانده منطقه ای و بین المللی ، کابوسی برای دشمن که نام وی لرزه بر اندام فرماندهان اسرائیلی و آمریکایی می اندازد و مالک اشتر زمان و القابی این چنین یاد می کردند .

در کنار این عظمت بی بدیل قاسم سلیمانی همواره خود را سرباز صفر ولایت و مطیع کامل رهبری می دانست و به معنی واقعی در مقابل رهبری انقلاب همیشه خود را خاضع و متواضع و سربازی آماده فرمان می دانست . سلیمانی باور قلبی به رهبری داشت و بطور کامل مطیع رهبری بود .

نکته مهم دیگر در شخصیت قاسم سلیمانی این که وی با اکثر رهبران سیاسی از جناح های مختلف چپ و راست ، اصلاح طلب ، اصولگرا و …. ارتباط داشت و همه گروه های سیاسی و اجتماعی از وی بعنوان فرماندهی شجاع ، ایثارگر و قهرمان ملی و سرباز وطن یاد می کردند و امنیت داخلی ایران را مدیون تلاش وی می دانستند .

مردم عراق ، لبنان ، یمن ، سوریه و … امنیت خود را مدیون تلاش قاسم سلیمانی می دانستند و هر وقت با وی مواجه می شدند با قاسم سلیمانی عکس یادگاری می انداختند و برغم تهدیداتی که علیه سلیمانی وجود داشت وی هرگز از نزدیک شدن به مردم ابا نمی کرد و در حقیقت بین مردم زندگی و فرماندهی می کرد . سلیمانی همواره در کانون بحران های منطقه حضور داشت و شخصا برای حل بحران ها از کانون بحران تدبیر و فرماندهی می کرد و فرماندهی نبود که در اتاق جنگ بنشیند و از پشت بی سیم نبرد را ادره کند .

رفتار فرماندهی قاسم سلیمانی بسیاری از شاخص ها و معیارهای فرماندهی را بر هم زده بود بگونه ای که تفکر ، شخصیت و نحوه فرماندهی وی در کانون های بحرانی مورد بحث دانشگاه های فرماندهی نظامی بود.

تصاویر قاسم سلیمانی در بین جوانان مسلمان دست به دست می شد و در لبنان و سوریه مردم عکس های وی را بر روی پیراهن هایشان درج می کردند و رفتار وی را الگوی خود قرار می دادند .

جوانان مبتکر مسلمان منطقه در بازی های کامپیوتری خود از قاسم سلیمانی بعنوان قهرمان یاد می کردند. خاطرات قاسم سلیمانی از شجاعت ، ایثارگری و تواضع وی همیشه نقل محفل نیروهای مقاومت اسلامی در کشورهای منطقه بود . برخلاف تصور غربی ها قاسم سلیمانی همیشه آماده شهادت بود و از شهادت بعنوان شیرینی و پاداش زحمات خود یاد می کرد و آنقدر شهادت در دیدگاهش ساده و شیرین بود که کمتر کسی به آن باور دارد .

پاسخ دادن