چرا قیمت سهام شرکت‌‌های استانی متفاوت است؟

اقتصاد برتر

قیمت نمادهای شرکت های استانی سهام عدالت که در بورس پذیرفته شده اند با هم تفاوت دارند و ممکن است این سوال برای شما مطرح شده باشد که چرا سهام شرکت ‌های استانی قیمت متفاوتی دارند و با هم برابر نیستند؟

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ مهر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به گفته سخنگوی کانون شرکت‌ های سرمایه گذاری سهام عدالت، تفاوت قیمت در سهام شرکت های استانی به دلیل تفاوت آنها در زمان ورود به بورس است (شرکت ها در زمان یکسانی ورود بورس نشده اند و قیمت متفاوتی دارند) و به مرور قیمت این سهام معتدل می شود.

ورود به بورس در زمان های متفاوت دلیل اصلی تفاوت قیمت در سهام شرکت های استانی
اکبر حیدری، سخنگوی کانون شرکت ‌های سرمایه گذاری سهام عدالت در مورد تفاوت قیمت سهام شرکت های استانی گفت: برخی تصور می کنند جمعیت استان ها و یا دارایی قبلی شرکت های استانی موجب تفاوت در قیمت سهام است، اما این تفاوت به دلیل تقدم و تاخر شرکت های استانی در ورود به بورس است.

او در ادامه گفت: دارایی شرکت های سرمایه گذاری استانی معادل پرتفوی سهام عدالت است که این دارایی برای همه سهامداران با هم برابر است و بعد از یک مدت مشخص قیمت همه نمادها متعادل می‌شوند.

به گفته حیدری تفاوت قیمت نمادها تنها مبنای روانی دارد و محاسبه نمی شود. او معتقد است بهتر بود که گشایش نماد شرکت‌ های سرمایه گذاری استانی در ۱روز انجام می ‌شد تا موجب تفاوت قیمت در سهام شرکت های استانی نشود. اما به این دلیل که دارایی شرکت ‌ها برابر است، بعد از یک دوره مشخص، قیمت ‌ها متعادل می ‌شوند.

حیدری ادامه داد: دارایی مردم در روش غیر مستقیم در استان خراسان جنوبی با استان تهران یکسان است اما به این دلیل که بعضی از شرکت‌ ها زودتر در بورس پذیرش شده اند و ضریب افزایش قیمت روزانه در آنها اعمال شده، قیمت نمادها متفاوت شده است. برخی شرکت ‌ها زودتر پذیرش شدند، مراجعات آنها بیشتر بوده و سفارش خرید آنها نیز مفهومی تر انجام شده، اما با مشاهده اطلاعات افشا شده شرکت ‌های سرمایه استانی متوجه خواهید شد که دارایی همه شرکت ها برابر است.

قیمت سهام شرکت های استانی با دارایی قبلی آنها ارتباطی ندارد
سخنگوی کانون شرکت ‌های سرمایه گذاری سهام عدالت به این موضوع اشاره کرد که دارایی قبلی شرکت های استانی ربطی به ارزش نماد این شرکت‌ ها ندارد و در مورد جمعیت استان ها نیز گفت: سهم مردم در همه استان ها با هم برابر است.

بعد از عملکرد واقعی شرکت ها تفاوت قیمت در نماد آنها مشخص می شود
اکبر حیدری در ادامه گفت: سهم همه مردمی که در روش غیر مستقیم سهام عدالت هستند با هم برابر است و دارایی ‌آنها معادل سهامشان است. بعد از یک دوره زمانی همه شرکت ‌های سرمایه گذاری استانی در بورس پذیرش معامله می شوند، بعد از یک دوره مشخص و تا قبل از زمانی که عملکرد واقعی شرکت ‌های سرمایه گذاری استانی آغاز شود، این تفاوت ‌ها تا کمترین حد کاهش پیدا می کند. بعد از ۱ تا ۲ سال ممکن است عملکرد شرکت سرمایه گذاری استانی در مدیریت پرتفو، در ورود به پروژه‌ ها مورد توجه قرار گیرد و تفاوت قیمت تاحدودی اهمیت پیدا کند.

حیدری در مورد اینکه چرا ارزش نماد شرکت ‌های استانی به دلیل عرضه اولیه بودن افزایش پیدا نکرد، گفت: تصور ما بر این بود که ارزش معنوی در روز معامله از طریق کشف قیمت انجام می شود، اما مسئولان بورس کشف قیمت شرکت ‌های سرمایه گذاری استانی را منتفی دانستند اما ارزش معنوی سهم که ناشی از کشف قیمت سهم است به قوت خود باقی است.

پاسخ دادن