چرا مشکلات خودروسازان تمامی ندارد؟

چرا مشکلات خودروسازان تمامی ندارد؟

وقتی نام صنعت به میان می آید اذهان عمومی در وهله اول متوجه صنعت خودرو در کشور می شود صنعتی که همواره نقد مسئولان کشور و مردم را بهمراه داشته است.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۳ خرداد ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر ، وقتی اوضاع  در عرصه خودروسازی کشور تلخ‌تر می‌شود که کشوری همچون کره جنوبی همزمان با ما (ایران) صنعت خودروسازی را کلید زد، اما ما کجا و کره‌ای کجا؟

کشور کُره جنوبی از نظر تعداد تولید خودرو جزو کشورهای است که در رتبه بالا قرار دارد. طبق آمار سال ۲۰۱۶ از کل ۹۴ میلیون خودرویی که در دنیا تولید شده حدود ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار دستگاه مربوط به کره جنوبی بوده است.

چند دهه است که در کره جنوبی توجه خاصی به تولید خودرو شده ولی شرکت خودرو سازی هندی «ماهیندرا» در سال های اخیر شرکت خودروسازی کره ای «سانگ یانگ» را خریداری کرده و شرکت آمریکایی جنرال موتورز، سهام شرکت کره ای «دوو موتورز» را خریده است.

با وجود چنین وضعیتی، آیا می توان گفت یک مقدار از موفقیت کره جنوبی در خودرو سازی مربوط به شرکت های خودرو سازی آمریکایی و هندی است؟

-حدود ۴٫۵ درصد از تولیدات جهانی خودرو در خاک کره جنوبی تولید می شود ولی سهم صنایع خودرو سازی کره در بازارهای جهانی، حدود ۹ تا ۱۰ درصد کل بازار است. اگر اشتباه نکنم کره جنوبی، جمعا چیزی حدود ۸ میلیون خودرو تولید می کند.

وقتی کشوری سهم ۱۰ درصدی از بازار جهانی داشته باشد، صاحب آن صنعت است. کره به عنوان یکی از پایگاه های اصلی خودرو سازی دنیا مطرح است و می شود کره را خودروساز دانست.

‌نمی‌توان واقعیت‌ها را ندید، تا کی قرار است برخی از سوء مدیریت ها و سوء استفاده‌های دلال‌ها، به تحمیل هزینه‌های سنگین منتهی شود.

هزینه‌های سنگینِ مادی از یکسو و ایمنی نه چندان مطلوب بسیاری از خودرو‌های تولیدِ داخلی از سویی دیگر مزید بر علت شده تا سنگینی این بار دو چندان شود.

در شرایطی که شاهد هستیم کره‌ای بخش قابل توجهی از بازار خودرو سازی جهان را با افتخار و اقتدار تسخیر کرده اند، اما خودروسازی ایران همچنان به تغییر شکل چراغ‌های عقب و جلوی خودرو‌ها مبادرت می‌ورزد و بعضا با اعمال تغییرات اندک داخلی، آن را به عنوان اتومبیل‌های جدید روانه بازار می‌کند.

متاسفانه حمایت‌های افسار گسیخته از این صنعت، شرایطی را ایجاد کرده که گویی خودروسازان نیز پذیرفته اند، حتی در صورت عدم بهبود وضعیت موجود، همچنان مشتریان پرو پا قرصی برای تولیداتشان وجود دارد، مشتریانی که وقتی به جیب خود نگاه می‌کنند، چاره‌ای جز انتخاب اتومبیل‌های تولید داخلی ندارند.

به عنوان نمونه، همه می‌دانند که پراید فاقد ایمنی مناسب است، اما برای کارگر یا کارمندی که با حقوق حداقلی معیشت می‌کند، هزینه پایین نگهداری این خودرو، چاره‌ای جز انتخاب این اتومبیل برای او باقی نمی‌گذارد.

معضل کیفیت، خدمات و قیمت خودرو در ایران منحصر به جناح یا دولت خاصی نبوده، و به انحای گوناگون در طول سالیان گذشته این نارسایی، جاری  بوده است.

مافیای صنعت خودرو نمی‌خواهد سود‌های بادآورده را از دست دهد

مدتی پیش، بهرام پارسایی، رئیس کمیته اقتصادی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، اظهارات تامل برانگیزی را مطرح کرد.

وقتی سخن از افزایش تعرفه خودرو‌های هیبریدی در آن مقطع به میان آمد، پارسایی گفت: ما نیز موافق افزایش تعرفه خودور‌های مذکور نیستیم، به واقع یک مافیایی در صنعت خودروسازی وجود دارد که نمی‌خواهد سود‌های بادآورده را به راحتی از دست دهد.

پارسایی در ادامه افزود: ۵۰ سال است از صنعت اشاره شده حمایت می‌شود، اما در مقام عمل، تغییر چشمگیری حاصل نشده و با نیم نگاهی به آمار تصادفات داخلی این واقعیت مسجل می‌شود که خودروسازان داخلی در تامین نیاز‌های مردم موفق نبوده اند و به واقع علت اکثر قریب به اتفاق تصادفات ما، خودرو‌های داخلی هستند.

مافیای خودرو سازی یکی از علل آلودگی است، این جمله‌ای است که چندی پیش، عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست مطرح کرد.

وی در همایش هفته ملی مبارزه با سرطان گفت: هیچکس زورش به مافیای خودرو سازی کشور نمی‌رسد، صنعت خودورسازی، خودرو‌های با مصرف بالاتر از استاندارد را تولید می‌کند، و از طرفی سوخت مصرفی این خودرو‌ها نیز استاندارد پایینی دارد.

صنعت خودروسازی کشور مستلزم پاکسازی و بهبود شرایط است

با عنایت به مشکلات مستمر و متوالی موجود در این صنعت و لزوم حمایت شایسته از کالا‌ها و محصولات ایرانی، چندی پیش، حجت الاسلام و المسلمین منتظری، دادستان کل کشور، ضمن تایید حضور مافیای خودرو در صنعت مذکور گفت: خودروسازی ملی نیازمند پاکسازی و بهبود شرایط است.

پیش از این نیز، (آنچنان که مطرح شد) از سوی مسئولان و برخی نمایندگان مجلس، وجود مافیای پشت پرده خودروسازی مورد تایید قرار گرفته بود.

به زعم دادستان کل کشور، دستگاه‌های صنعتی و بخصوص محصولات و کالا‌هایی که بیشتر مردم با آن سر و کار دارند (همچون خودرو)، نیازمند کیفیت بالاتر هستند. به تبع با تحقق این امر، میل به استفاده از کالا‌های خارجی (خودرو‌های خارجی) کمتر خواهد شد.

حجت الاسلام منتظری در ادامه با تاکید بر ضرورت همت هر چه بیشتر مدیران صنایع داخلی اعم از خودروسازان (و البته صنایع دیگر) می‌گوید: نخستین اولویت باید بر رضایتمندی مردم و ترغیب آن‌ها به استفاده از کالا‌های ملی استوار شود.

فارغ از این توصیه ها، پیش از این نیز دادستان کل کشور به مطرح کردن این عبارت که اختاپوس صنعت خودروسازیِ داخلی به دنبال منافع خودش است، نسبت به وضعیت حاکم بر این حوزه، انتقاد کرده بود.

ثبت سفارش ۱۹ هزار خودرو در زمانی که سایت و سامانه مربوطه بسته بوده، واردات قطعات منفصله بی کیفیت و قاچاق و بسته بندی آن تحت عنوان تولید ملی، از نمونه انتقاداتی است که پارسایی مطرح می‌کند و البته وی پیش از این نیز نسبت به بی کیفیت بودن خودرو‌های داخلی، تلفات سنگین مردم بر اثر تصادفات، بی سرپرست شدن بسیاری از خانوار‌ها به دلیل سوانح جاده ای، وجود انحصار در حوزه مذکور، موضع گیری‌های تندی را اتخاذ کرده بود.

باید منتظر ماند و دید آیا تلاش‌ها برای ساماندهی خودروسازی کشور و برخورد و مقابله بامافیای قدرتمند فعال در این عرصه، تا چه میزان موفق خواهد بود، تلاش‌هایی که در سال‌های گذشته نیز کلید خورد، اما بعد از مدتی با شکست مواجه شد.

تردیدی وجود ندارد که نقش صنعت خودروسازی در اشتغالزایی کشور بسیار برجسته و قابل توجه است و اساسا ریشه بخشی از حمایت‌های جدی که از این صنعت می‌شود را می‌باید در ظرفیت‌های بالقوه این حوزه، در توسعه فرصت‌های شغلی، در بخش‌های متعدد و متنوعی همچون تولید، توزیع، ارائه خدمات، قطعه ساز‌ها و … جستجو کرد، اما این موارد نافی تلاش هر چه بیشتر خودروساز‌ها برای بهبود فزاینده‌تر کیفیت خودرو‌های داخلی و تشدید نظارت دستگاه‌های ذیربط برای مجاب سازی آن‌ها (خودروسازان) در راستای حصول این امر خطیر نبوده و نخواهد بود.

پاسخ دادن