چرا نرخ تورم ایران چند برابر عراق و پاکستان و ترکیه است؟

 بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران در بیست و ششمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران از بالا بودن نرخ تورم در ایران به نسبت برخی همسایگانش خبر داد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۲ مهر  ۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر ، مریم خزاعی، معاون بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، در این جلسه با اعلام آمار ۴۳.۶ درصدی نرخ تورم در ایران گفت، نرخ تورم در ایران حدود ۵.۹ برابر تورم عراق، ۵.۲ برابر تورم پاکستان و ۲.۳ برابر تورم ترکیه است.

عباس آرگون، نایب‌رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران، نیز با تاکید بر تمرکز دولت بر کنترل تورم گفت در ایران به دلیل تورم بالا، آنچه به عنوان تفاوت قیمت خرید و فروش مشاهده ‌می‌شود، منعکس‌کننده تورم است.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، هم گفت درآمدها و هزینه‌های ایران با هم هم‌خوانی ندارند. وی افزود شاید کمتر از ۵۰ درصد درآمدهای کشور در پنج ماه گذشته محقق شده و دولت مجبور است برای تامین هزینه‌هایش از تنخواه‌گردان بانک مرکزی استفاده کند. به گفته او همین موضوع باعث افزایش پایه پولی و دامن زدن به تورم شده است.

رئیس اتاق بازرگانی تهران در ادامه نسبت به افزایش قیمت‌ها، در صورت ادامه پیدا کردن این وضعیت در ماه‌های آینده، ابراز نگرانی کرد.

پاسخ دادن