چرا نمی توانیم واکسن کرونا وارد کنیم ؟

پرداخت ارز واکسن کرونا باید از کانال‎های مشخصی صورت گیرد که با تحریم‌های آمریکا مواجه است ولی این وضعیت در مورد سایر داروها و تجهیزات پزشکی وجود ندارد.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر، عبدالناصر همتی ، رئیس‌کل بانک مرکزی درخصوص تفاوت پرداخت ارز برای تأمین داروهای رایج و واکسن کرونا گفت: همان‌طور که قبلاً بارها گفته‌ام، برای تأمین ارز دارو و تجهیزات پزشکی و واردات آن از هیچ کوششی فروگذار نکرده‌ایم به‌طوری که از اول سال تاکنون از روشهای مختلف بانکی و نیمایی حدود ۲٫۷ میلیارد دلار برای دارو و تجهیزات پزشکی تأمین ارز داشته‌ایم و از این به بعد هم همین‌طور خواهد بود.  با این حال، پرداخت ارز واکسن کرونا ، مشکلات خاص خود را دارد.

رئیس‌کل بانک مرکزی تأکید کرد: واکسن کرونا تولیدکنندگان پرشماری ندارد، مخصوصاً اگر اصرار بر خرید از منبع مطمئن داشته باشیم، لذا باید پرداخت‎ها از کانال‎های مشخصی صورت گیرد که با تحریم‌های آمریکا مواجه است و آنها باید مجوز خاص از آمریکایی‌ها بگیرند، این وضعیت، در مورد سایر داروها و تجهیزات پزشکی وجود ندارد. آمریکا در ظاهر ادعا می‌کند که غذا و دارو تحریم نیست ولی در عمل، کارشکنی می‌کند و ضمن ایجاد مشکل، هزینه مبادلات را به‌شدت بالا برده‌اند و این، جزئی از سیاست فشار حداکثری آنهاست، به‌عنوان نمونه اقدام چند ماه پیش آنها در تحریم ثانویه بانک‎های غیرتحریمی ایرانی را می‌توان ذکر کرد.

پاسخ دادن