چرا ویروس کرونا مردها را بیشتر دوست دارد؟!

شاید شما هم آمار جنسیت‌زده کرونا را دیده باشید، اما چرا مردان بیشتر از زنان قربانی ویروس کرونا می‌شوند؟

تهران – اقتصاد برتر – ۱۹ فروردین ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر در حالیکه بیش از سه ماه از شیوع ویروس جدید کرونا در چین و سپس در سراسر جهان می‌گذرد، تاکنون مشخص شده است قربانیان این ویروس بیشتر افراد مسن و افراد با بیماری‌های خاص هستند. اما این ویروس علاوه بر سن و سال و بیماری، درباره جنسیت نیز تبعیض قائل می‌شود. طبق تحقیقات منتشر شده، مردان بیشتر از زنان هم به این ویروس آلوده شده‌اند و هم جان خود را از دست داده‌اند.

این روند برای نخستین بار در چین مشاهده شد، جایی که طبق بررسی صورت گرفته مشخص شد که میزان مرگبار بودن این ویروس در بین مردان ۲.۸ درصد و در بین زنان ۱.۷ درصد بوده است.

این موضوع بعدها در فرانسه، آلمان، ایران، ایتالیا، کره جنوبی و اسپانیا نیز تکرار شد.

۷۱ درصد قربانیان کووید ۱۹ در ایتالیا را مردان تشکیل می‌دهد و طبق آمار منتشر شده در اسپانیا نیز مردان دو برابر بیشتر از زنان در اثر ابتلا به ویروس جدید کرونا جان باخته‌اند.

چرا مردان آسیب‌پذیرتر هستند؟

پروفسور سارا هاوکز، مدیر مرکز جنسیت و بهداشت جهانی در اینباره می‌گوید: «پاسخ صادقانه این است که هیچکدام از ما نمی‌دانیم چه چیزی باعث این تفاوت می‌شود.»

در اوایل شیوع این ویروس، سیگاری بودن به‌عنوان یک توضیح احتمالی برای این تفاوت مطرح شد. حدود ۵۰ درصد مردان در چین سیگاری هستند، این در حالی است که تنها حدود ۲ درصد زنان در این کشور سیگار می‌کشند، بنابراین تفاوت‌های اساسی در سلامت ریه مردان و زنان وجود دارد.

فرضیه ارتباط سیگاری بودن با احتمال ابتلا به ویروس جدید کرونا در مطلبی که ماه گذشته در یک مجله علمی منتشر شد، مورد تاکید قرار گرفته است. یافته‌ها حاکی از آن است که ۱۲ درصد افراد غیرسیگاری با علائم ملایم و خفیف به این ویروس مبتلا می‌شوند اما ۲۶ درصد افرادی که به خاطر حاد بودن وضعیت به بخش مراقبت‌های ویژه منتقل شدند یا در نهایت جان باختند سیگاری بودند.

از سوی دیگر کشیدن سیگار می‌تواند یکی از راه‌های انتقال ویروس به بدن باشد چراکه سیگاری‌ها بیشتر لب‌های خود را لمس می‌کنند و ممکن است از طریق سیگار آلوده، ویروس را به داخل بدن ببرند.

عادت‌های رفتاری چه تاثیری دارد؟

اما علت دیگر می‌تواند به عادت‌های رفتاری که در هر جنس متفاوت است ربط داشته باشد.

برخی از مطالعات نشان داده‌ که مردان کمتر از زنان دست‌های خود را می‌شویند، کمتر از صابون استفاده می‌کنند، کمتر به‌دنبال مراقبت‌های پزشکی هستند و بیشتر توصیه‌های پزشکی را نادیده می‌گیرند. این موارد می‌تواند جمعیت مردان را به نسبت زنان بیشتر در معرض خطر قرار دهد.

با این حال، نظری در بین متخصصان در حال افزایش است که می‌گویند عوامل اساسی بیولوژیکی نیز در این بیماری نقش دارند.

در حالی که در بسیاری از کشورها مردان بیش از زنان سیگاری هستند، در ایتالیا ۲۸ درصد مردان و ۱۹ درصد زنان سیگار می‌کشند که نشان می‌دهد اختلاف به مانند چین بسیار زیاد نیست با این حال باز هم مردان بیشتر از زنان قربانی کووید-۱۹ می‌شوند.

سابرا کلین، استاد بهداشت عمومی مدرسه جان هاپکینز بلومبرگ در اینباره با تأکید بر اینکه میزان مرگبارتر بودن این ویروس در بین مردان در چین، ایتالیا و اسپانیا مشاهده شده، گفت: «این موضوع را در کشورهای بسیار متفاوت با فرهنگ‌های مختلف مشاهده می‌کنیم.»

وی افزود: «وقتی این موضوع را می‌بینم فکر می‌کنم که باید چیزی فراتر و جهانی‌تر در این بین وجود داشته باشد.»

واکنش سیستم ایمنی مردان در مقابل عفونت‌ها چگونه است؟

طبق تحقیقات قبلی که پروفسور کلین نیز به آن پرداخته است، به‌طور ذاتی سیستم ایمنی مردان در مقابل طیف وسیعی از عفونت‌ها و بیماری‌های ویروسی از جمله هپاتیت سی و اچ‌آی‌وی واکنش کمتری نشان می‌دهد. مطالعه روی موش‌ها این موضوع را ثابت کرده و می‌تواند درباره ویروس جدید کرونا نیز صادق باشد؛ گرچه هنوز مطالعه خاصی در این زمینه انجام نگرفته است.

سابرا کلین تصریح کرد: «سیستم ایمنی مردان ممکن است در هنگام مشاهده ویروس پاسخ مناسب را در زمان مناسب آغاز نکند.»

هورمون‌ها نیز می‌توانند نقش داشته باشند. به‌طوری که مشخص شده، استروژن پاسخ‌های ضدویروسی سلول‌های ایمنی را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر بسیاری از ژن‌ها که سیستم ایمنی بدن را تنظیم می‌کنند بر روی کروموزوم ایکس رمزگذاری شده‌اند و زنان دو کروموزوم ایکس دارند در حالی که مردان یک کروموزوم ایکس دارند؛ بنابراین ممکن است که برخی از ژن‌های دخیل در واکنش سیستم ایمنی در بین زنان نسبت به مردان فعال‌تر باشند.

تفاوت جنسیت در واکنش سیستم ایمنی به ویروس جدید کرونا، احتمالا در بررسی پادتن‌ها (آنتی بادی‌ها) که در سراسر جهان در حال انجام است؛ سرانجام کشف می‌شود.

خانم کلین می‌گوید مقاله‌هایی که گروه‌های چینی در این زمینه نوشته‌اند را بررسی کرده است. آن‌ها در این مقاله‌ها اشاره کرده‌اند که نمونه خون بیماران در طول دوره بیماری را در هر مرحله بررسی کرده‌اند. وی افزود که به‌زودی می‌توان درباره این موضوع به اطلاعات بیشتری دست یافت.

در اینباره دکتر هاوکز نیز تاکید کرد که زیست شناسی، سبک زندگی و رفتار؛ همگی احتمالا نقش دارند.

اما متخصصان معتقدند تا زمانی که داده‌های تفکیک شده جنسیتی به‌طور گسترده‌تر در دسترس قرار نگیرند نمی‌توان در این زمینه به‌طور دقیق اظهارنظر کرد.

این در حالی است که تاکنون تنها شش کشور از ۲۰ کشوری که شیوع این ویروس در آن‌ها بیشتر از دیگر نقاط جهان است، دست به چنین اقدامی زده‌اند.

پاسخ دادن