کشورهای عربستان ، امارات و قطر که برغم ائتلاف های صوری ، اختلاف های بنیادین با هم دارند، بار دیگر به بهانه انتشار یک خبر درخصوص اظهارات منتسب به شیخ «تمیم بن حمد» امیر قطر، عمق اختلافات خود را نشان دادند.

تهران – اقتصاد برتر – ۴ خرداد ۹۶

درپی انتشار اظهارات منتسب به امیر قطر در خصوص تحولات جاری منطقه از جمله ایران، حماس و آمریکا، مقامات قطری انتساب این اظهارات به امیر قطر را تکذیب کردند و مدعی هک شدن تارنمای خبرگزاری قطر شدند، اما این امر سبب توقف حمله محافل و رسانه های عربستانی و اماراتی به دولت قطر نشد.

بررسی راست و دروغ اظهارات جنجالی امیر قطر درباره ایران/آیا هک‌شدن خبرگزاری دولتی قطر حقیقت دارد؟

در پی انتشار اظهارات جنجالی اخیر امیر قطر درباره ایران، آمریکا، و رژیم صهیونیستی وپس از آن تکذیب چنین اظهاراتی پایگاه «الوقت» در گزارشی به درستی با نادرستی این دو خبر می‌پردازیم.

بامداد روز چهارشنبه خبرگزاری رسمی قطر بخشی از سخنان امیر قطر را در بازدید از پادگان نظامی را منتشر کرد که گفته بود:قطر روابط مستحکمی با ایران و آمریکا دارد چرا که ایران یک قدرت منطقه‌ای و اسلامی است که نمی‌توان نادیده گرفت.

وی می‌افزاید: عاقلانه نیست که علیه ایران ائتلافی صورت گیرد چرا که ایران قدرتی بزرگ و ضامن صلح در منطقه است.

«تمیم بن حمد آل ثانی»» همچنین گفته که قطر در حال حاضر روابط «بسیار خوبی» را رژیم صهیونیستی دارد.


در بخش دیگری از گزارش منتشر شده در خبرگزاری رسمی دولت قطر آمده که به علت افزایش تنش با دولت دونالد ترامپ، قطر سفرای خود را از عربستان، مصر، کویت، بحرین و امارات فراخواند و به سفرای این کشور‌ها اعلام کرد ۲۴ ساعت فرصت دارند خاک قطر را ترک کنند.

اما چند ساعت بعد از انتشار این گزارش، رئیس دفتر روابط عمومی دولت قطر اعلام کرد که خبرگزاری دولتی قطر از سوی هکرهای ناشناس مورد حمله قرار گرفته و اظهارات جعلی منتسب به امیر قطر منتشر شده است.

با اینکه این گزارش در دیگر رسانه‎های منطقه منتشر شده، اما قطری‌ها علت انتشار خبر را حمله سایبری به خبرگزاری این کشور عنوان کردند.
پایگاه «الوقت» اعتقاد دارد که تکذیب گفته‌‎های امیر قطر و ادعای هک‌شدن خبرگزاری رسمی این کشور از سوی دولت قطر تحت فشار دولت‎های عربی صورت گرفته و به گزارش  «اسکای نیوز عربی» می‌نویسد: دولت قطر در حالی ادعا می‌کند که خبرگزاریش هک شده و اظهارات مذکور امیر قطر جعلی است که تلویزیون دولتی این کشور نیز همزمان سخنان امیر قطر را زیرنویس می‌کرده‌است.

«الوقت» در ادامه می‌افزاید که از سال ۲۰۱۴ تاکنون روابط قطر و دیگر کشورهای عربی به خاطر پشتیبانی قطر از گروه اخوان‌المسلمین در مصر تیره شده‌است.
در همین حال روزنامه الوطن سعودی نیز ادعای هک‌شدن سایت خبرگزاری قطر را دروغ محض خواند و ساعاتی پس از انتشار اظهارات جنجالی امیر قطر، بنا به گزارش شبکه المیادین عربستان سعودی شبکه‌های الجزیره قطر و وب‌سایتهای روزنامه‌های قطری را مسدود کرد.

واکنشهای عربستان، امارات، بحرین و مصر به اظهرات امیرقطر 

درهمین رابطه روزنامه سعودی ‘عکاظ’ در شماره امروز خود با این عنوان که ‘ قطر صف را در هم شکست و در صف مخالفان امت عرب قرار گرفت’ ابراز داشت: ‘ اظهارات امیر قطر مشمئز کننده است و با عزم و اراده جهانی به مقابله برخاسته است. ‘
عکاظ نوشت : ‘ امیر قطر از حزب الله به عنوان یک حزب مقاوم و از ایران به عنوان یک کشور اسلامی دارای وزنه منطقه ای نام برد که نمی توان آن را نادیده گرفت. امیر قطر همچنین نسبت به شدت گرفتن تنش با تهران هشدار داد.’

انتشار این خبر که با واکنش فوری شماری از مطبوعات سعودی همراه بود، بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و جهان داشته است بطوریکه در افکار عمومی منطقه این پرسش مطرح شده است که آیا این موضوع واقعا از سوی شماری از هکرهای ناشناس صورت گرفته است و یا صرفا یک تسویه حساب سیاسی میان قطر و عربستان بوده است.

بر اساس این گزارش، گستردگی سطح این حملات از سوی رسانه های سعودی، نشانگر وسعت عمق و دامنه اختلافات میان کشورهای حاشیه خلیج فارس است که اکنون بار دیگر و به بهانه یک خبر و اظهاراتی منتسب به امیر قطر بروز یافته است.

دراین میان، این رسانه ها بدون توجه به ادعای مکرر خبرگزاری و مقامات قطر مبنی بر هک شدن تارنمای خبرگزاری این کشور، همچنان با استناد به اخبار یادشده، به حملات خود ادامه می دهند؛ بگونه ای که برخی منابع خبری از حمله از پیش طراحی شده علیه قطر به بهانه اظهارات منتسب به امیر قطر سخن می گویند.

اگرچه« شیخ سیف بن احمد آل ثانی» مدیر دفتر ارتباطات دولتی قطر نیز مدعی هک شدن تارنمای خبرگزاری رسمی این کشور شد و هر گونه انتساب اظهارات منتشره شده در آن، به امیر قطر را بی اساس خواند و اعلام کرده است که مقامات قطری ضمن تحقیق در خصوص این حمله سایبری، عوامل این اقدام شنیع را تحت پیگرد قرار خواهند داد، اما گمانه زنی ها در خصوص اختلافات عمیق میان عربستان و قطر و امارات، در خصوص این اظهارات همچنان ادامه دارد.

از سوی دیگر، حملات رسانه های خبری وابسته یا نزدیک به عربستان و امارات در منطقه، بدون توجه به این تکذیبیه ها، همچنان به حملات خود علیه قطر ادامه می دهند و در این میان، نکته قابل توجه این است برخی رسانه ها موضوع هک شدن خبرگزاری قطر را رد کرده که این موضع خشم مقامات قطری را به دنبال داشته است.

دراین میان، شبکه خبری العربیه وتارنماهای اماراتی وعربستانی خبر فراخواندن سفرای قطر از عربستان، کویت امارات، بحرین و مصر را به تفصیل پوشش خبری دادند، حال آنکه وزیر خارجه قطر اعلام کرده است که هیچ اظهاراتی در مورد فراخواندن سفرای این کشور از پنج کشور مزبور نداشته است.

این در حالی است که عبدالرحمن بن حمد مدیر اجرایی موسسه رسانه ای قطر نیز هک شدن خبرگزاری قطر را مورد تایید قرار داده است اما تا لحظه انتشار این خبر، ورود به تارنمای اصلی خبرگزاری قطر امکان پذیر نیست.

افزون بر آن، خبرگزاری قطر در یوتیوب ( بزرگترین شاخه تارنمای گوگل) خود یک فیلم طولانی از بازدید امیر قطر در مراسم پایان خدمت سربازان منتشر کرده که در این فیلم هیچ عبارات و یا اظهاراتی از امیر قطر دیده نمی شود و تمامی رسانه های داخلی با پوشش دادن این مراسم به هیچ یک از اظهارات منتسب به امیر قطر نپرداختند.

در این میان، امارات سه شنبه شب در واکنش به این خبر امکان ورود به تارنمای خبری الجزیره را سلب کرد و بعضی مقامات اماراتی نیز حمله همه جانبه علیه الجزیره را کلید زدند و خبرگزاری قطر در واکنش به این حملات بار دیگر از رسانه ها خواسته است مطالب منتسب به امیر قطر را نادیده بگیرند.

طرح اظهارات امیر قطر در فضای رسانه ای منطقه در حالی است که تارنمای روزنامه السبق عربستان اعلام کرد، مقامات مسوول این کشور بزودی و طی چند ساعت آینده دسترسی به کلیه روزنامه های قطر و سایت الجزیره را مسدود خواهند کرد و این ممنوعیت شامل الجزیره، الجزیره نت، الجزیره مستند و الجزیره انگلیسی و نیز خبرگزاری و روزنامه های الرایه الوطن و الشرق خواهد شد.

به هر روی، به نظر می رسد کشورهای عربستان ، امارات و قطر که دارای اختلاف های بنیادین در عرصه های گوناگون روابط خود هستند، پس از طرح اظهارات منتسب به شیخ «تمیم بن حمد» امیر قطر و حمله رسانه های سعودی به مقامات قطر، عمق اختلافات اساسی خود را نزد افکار عمومی منطقه نشان دادند.

مصر نیز سایت‌های قطری را فیلتر کرد

بعد از آنکه عربستان و امارات در واکنش به انتشار اظهارات منسوب به امیر قطر در خبرگزاری این کشور سایتهای رسانه های قطری را فیلتر کردند یک منبع از اقدام مشابه مصر در این خصوص خبر داد.

به گزارش سایت روسیه الیوم، این منبع امنیتی بلند پایه مصری عنوان داشت که مسئولان این کشور ۲۱ سایت اینترنتی از جمله سایت شبکه الجزیره و مصر العربیه و عربی ۲۱ و الشعب و الشرق را به اتهام حمایت از تروریسم و نشر اکاذیب فیلتر کردند.

روزنامه عربستانی سبق گزارش داده بود که مسئولان سعودی سایتهای تمام روزنامه های قطری و شبکه الجزیره را فیلتر کرده اند.

یک منبع در وزارت خارجه امارات نیز اعلام کرد که تمام سایت های رسانه های قطری فیلتر شده است.

این موج فیلتر رسانه های قطری پس از آن صورت گرفت که خبرگزاری رسمی قطر اظهاراتی منسوب به امیر این کشور را در خصوص مسائل مهم منطقه ای از جمله رابط با ایران و انتقاد از سیاست های کشورهای حوزه خلیج فارس منتشر کرد اما این خبرگزاری تاکید کرد که سایت آن هک شده و این اظهارات نادرست است.

از سوی دیگر یک کارشناس مسائل فنی مهندسی در گفت وگو با عکاظ احتمال ‘هک شدن سایت خبرگزاری قطر ‘ را مردود دانسته و اظهار داشت: هک شدن همزمان حساب کاربری خبرگزاری قطر در تمامی شبکه های اجتماعی بدون اطلاع قبلی مدیر شبکه های مزبور کار ساده ای نیست و اگر خبرگزاری قطر راست می گوید می توانست در مدت زمان کوتاهی صفحه خود را بازپس گرفته و مطالب انتشار یافته را تکذیب کند.

الریاض در ادامه به این گفتار امیر قطر اشاره کرده که ‘دشمنی با ایران به عنوان یک قدرت اسلامی که نمی توان آن را نادیده گرفت، به دور از حکمت و تدبیر است’ از اظهارات تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر به عنوان ‘مطالب تمسخر بر انگیز و در تضاد با یکپارچگی جهان عرب و دستاوردهای سه اجلاس ریاض’ یاد کرد.

درهمین راستا روزنامه ‘الجزیره ‘عربستان نیز از امیر قطر به عنوان شخصی نام برد که ‘خنجر ایران را در پهلوی همسایگانش فرو کرد’.
الجزیره درادامه گزارش خود با اشاره غیرمستقیم به امیر قطر و ادعای ‘شگفت انگیز بودن’ نتایج به دست آمده از سه اجلاس برگزار شده در ریاض، نتایج مزبور را برای برخی ‘دردآور’ دانست.

 

پاسخ دادن