چرخه های اقتصادی در ایران|مرتضی ایمانی راد

چگونه در مسیر توسعه گام برداریم؟|وحید احسانی|تلگرام

مشکل سیاستمداران، به خصوص سیاستگذاران اقتصادی در ایران این است که بالا و پایین رفتن سیکلهای اقتصادی را به خود و دیگران نسبت می دهند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۳ شهریور ۹۸

❇️ چرخه های اقتصادی همانند کشورهای دیگر در ایران هم وجود دارد و هم تا حدودی منظم عمل میکنند. مشکل سیاستمداران، به خصوص سیاستگذاران اقتصادی در ایران این است که بالا و پایین رفتن سیکلهای اقتصادی را به خود و دیگران نسبت می دهند. یعنی هر موقع قیمت ها بالا می رود یک مشت دلال دستشان در کار است و وقتی قیمتها پایین می رود، این کاهش ناشی از سیاستها و خردمندی سیاستمداران است.

❇️ بر این اساس نمیتوان تحولات فعلی اقتصاد ایران را نتیجه سیاستهای بانک مرکزی دانست، کما اینکه اثر گذاری این سیاستها را نیز نمی توان انکار کرد. وقتی قیمتها پایین می رود، مسئولین هر یک میکروفن را در دست گرفته و پیش بینی کاهش قیمت می کنند. آنها نیز در این توهمند که کاهش قیمتها تماما به سیاستهای نظام مربوط می شود.

❇️ هر چند که چرخه های اقتصادی در ایران با چرخه های کلاسیک تفاوت دارند، ولی مطالعات متعددی نشان می دهند که این چرخه های غیرکلاسیک هم نظم خاصی در ایران دارند.

❇️ بنابراین بخش مهمی از کاهش قیمت ها در اقتصاد ایران را میتوان به چرخه ها نسبت داد و بنابراین می توان پیش بینی کرد که کاهش قیمتها وقتی با گسترش فعالیت خریداران متوقف شود، دوباره تغییرات قیمت وابسته به فاکتورهای اقتصادی می شوند و بنابراین با گسترش محدود فعالیت ها، اقتصادی شدن خروج سرمایه، افزایش شاخص قیمتها، تقاضا برای افزایش واردات، عطش بیشتر برای صادرات، افزایش بیش از اندازه حجم نقدینگی، تغییر تمایلات بازار از بازار خریدار به بازار فروشنده از جمله عواملی هستند که کاهش قیمتها را متوقف و برای نرخ دلار کف درست می کنند. طبیعی است که معادلات سیاسی می توانند در جهتی متفاوت قیمتها را حرکت دهد.

✍? مرتضی ایمانی راد

*مطالب مطروحه در نوشته فوق مربوط به نویسنده آن در شبکه های اجتماعی می باشد، رسانه اقتصاد برتر تنها آن را بازنشر داده است و هیچکدام از تحلیل های آن را تایید یا رد نمی کند*

پاسخ دادن