چشم انداز اروپا: کاهش وابستگی به آمریکا، نفوذ بیشتر در جهان

رئیس شورای اروپا بر لزوم توجه کشورهای اروپایی بر ریشه‌کن کردن ویروس کرونا در همه مناطق جهان و پرهیز از توجه صرف به این قاره تاکیدکرد.

تهران- اقتصادبرتر- ۰۸ دی ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، شارل میشل گفت: اروپا در چشم انداز جدید خود قصد دارد، در سال آینده وابستگی کمتر به آمریکا و نفوذ بیشتری در جهان داشته باشند.

در حالی که کشورهای اروپایی برای تهیه واکسن‌های تایید شده کرونا در رقابت با یکدیگر هستند، یک مقام اتحادیه اروپا، مقامات این کشورها را از اندیشیدن صرف به منافع فردی و قاره ای برحذر داشت. «شارل میشل» رئیس شورای اروپا در مطلبی که در نشریه دی ولت آلمان نوشت، تاکید کرد که اتحادیه اروپا باید در مبارزه جهانی با بیماری‌های همه گیر در سال ۲۰۲۱میلادی پیشگام باشد.

میشل خواستار نقش آفرینی اتحادیه اروپا در آمادگی جهانی برای همه گیری‌های آینده شد و افزود: این هدف می‌تواند از طریق یک معاهده بین المللی در مورد همه گیری حاصل شود. به اعتقاد این مقام اروپایی، سال ۲۰۲۱ فرصتی را برای ایجاد دنیایی جدید بعد از کرونا فراهم می‌کند و اولویت اصلی، دفع ویروس کرونا در کتاب‌های تاریخ خواهد بود.

در ادامه این مقاله آمده است: «اتحادیه اروپا قبلاً نقشی اساسی در بسیج بودجه بین المللی و سازماندهی تحقیقات واکسن داشته است. ما باید هم اکنون نیز باید این راه را بویژه برای بهبود آمادگی جهانی برای همه گیری‌های آینده ادامه دهیم.» اروپایی‌ها پیش تر نیز اعلام کرده اند که در سال آینده قصد دارند وابستگی کمتر به آمریکا و نفوذ بیشتری در جهان داشته باشند.

میشل در این خصوص نوشت: این چشم انداز روشن، برای مسیر آینده به عنوان مثال در از سرگیری روابط خوب با ایالات متحده، تنظیم مجدد روابط اقتصادی با چین یا در یک روابط سودمند و استراتژیک با ترکیه تعیین کننده است.

نخست وزیر سابق بلژیک همچنین یادآور شد: اروپای قویتر به معنای اروپایی است که بهتر بتواند از منافع خود دفاع کند و ارزش‌های اساسی و قانون خود را ارتقا دهد. کشورهای عضو اتحادیه اروپا به طور رسمی کارزار واکسیناسیون جمعیت ۴۵۰ میلیون نفری خود در برابر بیماری همه گیر «کووید ۱۹» را با تزریق واکسن شرکت‌های داروسازی «فایزر» و «بیون تک» به افراد آسیب پذیر آغاز کردند. محموله‌های واکسن کرونا از روز جمعه وارد کشورهای عضو اتحادیه اروپا می‌شود.

پاسخ دادن