چند توصیه مهم به کلاس اولی‌های بازار سرمایه

بورس
اقتصادبرتر

بازار سرمایه جایی نیست که یک شبه ره صد ساله را بروید. مطمئن باشید مدت زمان بسیار زیادی (حداقل ۴ الی ۵ سال) باید در بازار باشید و حرکات را ببینید و مطالعه کنید تا به یک درک نسبی از شرایط بازار برسید.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۲ خرداد ۹۸

پس اگر حوصله و صبر ندارید، اصلا و ابدا وارد بازار نشوید چون مسلما روزهای سخت و تیره‌ای در انتظارتان خواهند بود.
دوم– با خواندن یکی دو کتاب، دیدن یک دوره آموزشی یا شرکت در یک کلاس هیچکس تریدر نشده است که شما نفر دوم باشید. متاسفانه تفکر غلطی که خیلی‌ها دچارش هستند این است که فکر می‌کنند اگر یک کتاب بخوانند یا یک کلاس آموزشی بروند، از فردا به جان بازار افتاده و پدرش را در می‌آورند. این را بدانید که یک دکتر جراح با خواندن چند کتاب و شرکت در کلاس‌های دانشگاه نتوانسته مستقیما وارد اتاق عمل شده و سیستم مغز و اعصاب یک بیمار را پیاده و دوباره سوار کند! پس مطالعه و شرکت در کلاس‌های آموزشی تنها بخش کوچکی از مسیر است. بعد از آن باید خودتان پیگیر ماجرا باشید.

به کانال اقتصادبرتر در تلگرام بپیوندید

سوم– به اندازه‌ای که سرمایه دارید و به شکل معقول به دنبال کسب سود باشید. نه اینکه توقع کسب سود چند ده برابر میزان سرمایه‌تان را داشته باشید. چون در این حالت باید ریسک‌های فوق تصوری را انجام دهید و ریسک بالا اسمش معامله‌گری نیست، بلکه قمار است.
چهارم– دنبال سیگنال گرفتن از این و آن نباشید. اگر واقعا معامله‌گری را به عنوان یک شغل قبول کرده‌اید خودتان پیگیر کار باشید نه اینکه با پول دادن به این و آن و منت کشی دنبال سگینال گرفتن باشید. هرچند تجربه نشان داده هیچکس از این راه به موفقیت نرسیده و بالاخره یک روزی کل حساب‌اش را به باد داده است.

پنجم– اگر درآمد خوبی دارید و دخل و خرج زندگی‌تان جور است، واقعا در این بازارها چیز جدیدی وجود ندارد. بعضی‌ها فکر می‌کنند چون اینجا پول هست باید یک ناخنکی هم اینجا بزنند. غاقل از اینکه بدون اطلاعات و دانش کافی وارد بازار می‌شوند و مقداری از سرمایه‌شان را از دست می‌دهند و برای جبران سرمایه‌ از دست رفته دوباره تریدهای اشتباه انجام می‌دهند تا جایی که می‌بینند بدجوری در باتلاق بازار فرو رفته‌اند. مثل دوستی که پیام داد و گفت ۸۲۰ میلیون تومان وارد سکه آتی کرده و الان ۱۰۰ میلیون بیشتر ندارد و به دنبال راه چاره بود. واقعا چه راه چاره‌ای؟

به  صفحه توئیتر اقتصادبرتر بپیوندید

ششم– در ابتدای ورودتان به دنیای معامله‌گری اصلا و ابدا به فکر خروج از شغل اول‌تان نباشید. چونکه تا زمانی که چم و خم بازار دست‌تان بیاید متحمل زیان‌هایی مختلفی خواهید شد و اگر منبع درآمد اصلی‌تان (شغل اول) وجود نداشته باشد، دچار فشارهای روانی بسیار زیادی می‌شوید که همین فشارهای روانی باعث بروز تصمیم گیری‌های اشتباه در زمان انجام معاملات می‌شوند. پس فعلا صبور باشید و همزمان که کار اصلی‌تان را ادامه می‌دهید، معاملات خود را نیز آغاز کنید.

حتی زمانی که حرفه‌ای شدید هم باز هم نیازی نیست منبع درآمد ثابتی که دارید را قطع کنید. بالاخره داشتن دو منبع درآمد بهتر از یکی است.
این‌ها یکسری توصیه ساده بود. اگر باور ندارید و فکر می‌کنید این موارد بیهوده هستند مشکلی ندارد. خودتان وارد بازی شوید تا عمیقا با گوشت و پوست و استخوان‌تان درک‌شان کنید.

معرفی کتاب بورسی؛ مدیریت سرمایه‌گذاری، جلد سوم

در جلد اول و دوم این مجموعه با بازارهای مالی و ابزارهای اصلی سرمایه‌گذاری آشنا می شویم. لازمه انتخاب، محافظت و مدیریت پرتفوی آگاهی از مکتب‌های اصلی مدیریت سرمایه‌گذاری است. می‌دانیم رفتار عقلایی سرمایه‌گذاران یکی از مفروضات اصلی نظریه کارآیی است. نظریه مطلوبیت مورد انتظار بیان می‌کند که سرمایه گذاران ریسک گریز هستند و ریسک گریزی به‌معنی مقعر بودن تابع مطلوبیت آنان است. تا مدت‌ها نظریه مطلوبیت بسیار مورد توجه بود اما افرادی که به روان‌شناختی انسان در مباحث مالی معتقد بودند؛ رفتار اقتصادی افراد را بیش از آن که ناشی از رفتار عقلایی آنان بدانند تابعی از محرک‌های روانی همچون ترس، عشق، تعصب و … می‌دانستند. در واقع مدافعان مکتب مالی رفتاری با ارائه نظریه‌های این مکتب به‌خصوص نظریه چشم‌انداز، نظریه مطلوبیت را به چالش کشیدند و نشان دادند سرمایه‌گذاران در برخی موارد مطلوبیت را نادیده می‌گیرند. این که بازار کارآ است یا نه خود موجب بروز مکتب‌های دیگری گردیده است. مدافعان نظریه تحلیل فنی که به چارتیست‌ها معروفند اعتقاد دارند بواسطه الگودار بودن قیمت‌ها، نیازی به تحلیل بنیادی نیست. اما مدافعان مکتب تحلیل بنیادی معتقدند، تحلیل فنی عملی حشو و بیهوده است به‌طوری که آنان معتقدند مشکل بودن تحلیل اقتصادی و محاسبات ریاضی مربوط به آن باعث گرایش بعضی افراد به تحلیل فنی شده است.
ما در این کتاب قصد نداریم مکتبی را بر مکتب دیگر ارجح بدانیم بلکه به شما می‌گویم که نکات با اهمیت مالی رفتاری را برای دوری از سوگیرها بکار گیرد و از نگرش تحلیل فنی برای تایید نتایج تحلیل بنیادین استفاده نمایید.

مدیریت سرمایه‌گذاری، جلد سوم
اقتصادبرتر

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن