چند راهکار برای حفظ انگیزه در محل کار

اقتصاد برتر

روز‌های سخت برای همه وجود دارد. روزهایی که انگیزه‌ای برای ادامه کار‌های خود نداریم. بعضی از افراد در این شرایط خود را می‌بازند و از ادامه دادن منصرف می‌شوند. اما عده‌ای هم با این روز‌ها می‌جنگند و در آخر پیروز می‌شوند.

تهران – اقتصاد برتر – 22 آبان 98

به گزارش #اقتصادبرتر، انگیزه برای نجات یافتن از پستی ها و بلندی های شروع یک کسب و کار جدید بسیار ضروری است .اگر می‌خواهید بدانید که چطور در نبرد با این روز‌های سخت پیروز شده و انگیزه فراموش شده خود را دوباره بیابید، این مطلب را از دست ندهید.

پریسا فرنودیان روانشناس و مشاور در این باره می‏گوید: ترک میدان و رها کردن پروژه یا کار به صورت نیمه کاره، راهکار مناسبی نیست، اما احساسات و نگرش‌های منفی ایجاد شده را می‌توان رفع کرد.

 فرنودیان درباره راهکارهایی برای حفظ انگیزه در کار مورد علاقه امان اظهار داشت: همه ما می‌دانیم که ترک میدان و رها کردن پروژه یا کار به صورت نیمه کاره، راهکار مناسبی نیست، اما با احساسات و نگرش‌های منفی ایجاد شده چه باید کرد؟

فرنودیان بیان کرد: بعضی‌ مشکل‌ها حوصله بر است، یعنی اغلب افراد از انجام کار‌ها بعد از مدتی کسل می‌شوند، اما بعضی‌ها به خاطر ساعت‌های زیادی که کار می‌کنند و نگرفتن نتیجه بی‌انگیزه می‌شوند.

وی افزود: دسته‌ اول باید در روند درمان بهبود پیدا کنند و به دلیل عدم هویت منسجم، علایق‌ آنها هم معمولا کاذب، تقلیدی و کاسب‌کارانه است همچنین اغلب برای پر کردن احساس خلأ و  شرم است و دسته‌ دوم، بسته به هر فرد باید علت رو جستجو کرد و پاسخ کلی داده نشود.

این روانشناس یاد آور شد: اگر افرادی از کار زیاد و فشرده برای مدتی خسته شده اند، به تفریح هم نیاز دارند و می‌توانند به خود هر از گاهی استراحت دهند، مدام روی موضوع متمرکز نشوند و در فواصل با استراحت، ذهنشان را آرام کنند و به علایق دیگر نیز بپردازند تا دوباره میل به کار در آنان پدید آید.

فرنودیان با بیان اینکه این افراد می‌توانند با یادگیری روش‌هایی در انجام کارشان تنوع ایجاد کنند و به یک وضعیت عادت نکنند، ادامه داد: افراد کار را به جای یک امر خشک و جدی یک بازی ببینند و بدون نقشه و برنامه، هیچ راهی نیست تا بتوانند اهداف کوچکی را برای دستیابی به هدف بزرگ شناسایی کنند.

وی خاطرنشان کرد: نوشتن نقشه و برنامه می‌تواند کمک کند؛ یک تصویر کلی از هدف خود ببینند و با دیدن نقشه‌ راه، یک مسیر منطقی برای آن پیدا کنند.

به خاطر داشته باشید که کار، نباید زندگی شما را به تحلیل ببرد. باید بپذیرید که کار، یک عنصر کلیدی معیشت است و از آن استقبال کنید. در غیر این صورت کار به یک عامل استرس‌زای دائمی تبدیل می‌شود.

پاسخ دادن