چهل سال سلطه تفکر افزایش قیمت دلار

اثر روانی نرخ دلار بر معاملات بازار بورس

در ۶۰ سال گذشته که ایران بانک مرکزی داشته، تا قبل از انقلاب ارزش اسمی ریال در برابر دلار همواره حفظ و حتی تقویت شد. یکی از مهمترین اتهامات  آخرین  رئیس) بانک  مرکزی رژیم پهلوی که به اعدام او منتهی گردید، فساد فی الارض و محاربه با خدا به علت ۵ سال تثبیت ارزش ریال در برابر دلار بود.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۱ مهر ۹۹

در نیمه اول دهه پنجاه شمسی که قیمت نفت چند برابر شد، نرخ تورم جهانی هم به شدت بالا رفت و ارزش حقیقی دلار پایین آمد و در عمل نظر به تثبیت نرخ برابری ریال در برابر دلار، ارزش حقیقی ریال هم تنزل یافت و نرخ تورم در ایران بالا رفت، بنابراین مانند دهه هشتاد شمسی امکان افزایش نرخ ارز وجود نداشت.

درست ۴۰ سال پیش دادگاه انقلاب حکم اعدام آخرین رئیس بانک مرکزی رژیم پهلوی را به دلایل چندی و در صدر آنها تثبیت نرخ ارز و خروج سرمایه از کشور صادر کرد و جالب است که رئیس بانک مرکزی (همتی) در اولین  با اعضای مجلس دوازدهم، افزایش نرخ ارز از آبان ۱۳۹۸ را با همین منطق توجیه کرد.

چهل سال است که تفکر افزایش قیمت دلار همین طور (از قاضی دادگاه انقلاب تا رئیس بانک مرکزی) در دولتها سلطه دارد و با این که ارزش ریال به کمتر از یک-چهار هزارم قبل از انقلاب کاهش یافته، به مراتب کشور ویرانتر، خروج سرمایه (مادی و انسانی) بیشتر، اقتصاد خرابتر و مردم فقیرتر شده اند.

متاسفانه همانها که مشکلات کنونی کشور را در ۷ سال گذشته تدارک دیده اند، هم اکنون نیز حلقه تنگ مشاوران و کارشناسان بانک مرکزی را تشکیل داده اند. همان تفکر مخربی که متاسفانه سه دهه است حلال همه مشکلات را افزایش نرخ ارز (و بهتر است گفته شود غارت  مردم  با مالیات تورمی  و  تامین  منافع  اصحاب  قدرت می داند، کماکان نیز سکان اقتصاد کشور را در دست دارد.

 رئیس بانک مرکزی شایسته است به جای اجرای اقدامات بی حاصل مانند هدف گذاری تورمی و عملیات بازار باز و سایر بازی های پولی، ضمن مقابله با تفکر مخرب کاهش مستمر ارزش پول ملی در بانک مرکزی (که در تضاد با وظایف کلیدی این بانک است) با سوء استفاده کنندگان از شرایط کنونی و سوداگران، سفته بازان و محتکران ارزی برخورد و بازار ارز را مدیریت کند.

*احسان سلطانی پژوهشگر و مشاور اقتصادی و صنعتی

پاسخ دادن