چه خودروهایی جایگزین شاسی بلندها می شوند؟

کارشناسان در نمایشگاه خودروی مونیخ معتقدند، سلطه خودروهای شاسی‌بلند فعلا تا مدتی ادامه دارد اما خودروهای آیرودینامیک‌تر و با مصرف انرژی کمتر، بتدریج جانشین آنها می‌شوند.

تهران – اقتصادبرتر – ۱۹ شهریور ۱۴۰۰

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از یورونیوز، در نمایشگاه خودروی مونیخ که هر دو سال یک بار برگزار می‌شود خودروسازان مدل‌های جدیدی از محصولات خود را به نمایش می‌گذارند. خودروهای شاسی‌بلند و دیگر خودروهای کراس‌اوور بلند، بازار جهانی فروش اتومبیل را در اختیار دارند. سهم این خودروها از بازار فروش در اروپا نیز در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) به ۴۶ درصد رسید. هواداران محیط زیست که در نزدیکی محل برگزاری نمایشگاه خودروی مونیخ نیز تظاهرات کردند از منتقدان خودروهای شاسی‌بلند هستند. آنها از مصرف زیاد انرژی، جاگیر بودن و اندازه بزرگ این خودروها که ارتفاعشان گاه از ۱.۸ متر نیز فراتر می‌رود انتقاد می‌کنند.

    سازمان غیردولتی «صندوق جهانی طبیعت» (WWF) در گزارشی که در پایان سال ۲۰۲۰ منتشر کرد از «تاثیر مخرب خودروهای شاسی‌بلند بر روی آب و هوا» انتقاد کرده بود. به گفته این سازمان غیردولتی خودروهای شاسی‌بلند به «دومین عامل» افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای تبدیل شده‌اند. توماس بورکل، رئیس بخش طراحی شرکت خودروسازی «هیوندای» در اروپا درباره خودروهای شاسی‌بلند می‌گوید: شاسی‌بلندها منقرض نخواهند نخواهند شد زیرا دارای موقعیت مرتفعی برای رانندگی هستند، چهار چرخ محرک دارند و امکان قرار دادن باتری در زیر کف را فراهم می‌کنند. سهم این خودروها از بازار فروش کاهش پیدا می‌کند. او دلیل این امر را افزایش تولید خودروهای الکتریکی و هیدروژنی به دنبال افزایش بهای سوخت عنوان می‌کند.

    • پیشرفت‌ تدریجی مدل‌های خودرو

    کوین رایس، مدیر بخش نوآوری شرکت پینینفارینا که در عرصه طراحی خودرو فعالیت می‌کند و در نمایشگاه خودروی مونیخ حضور دارد، معتقد است که در هر دوره‌ای یک مدل از طراحی اتومبیل با اقبال بیشتری روبرو بوده است. مدل طراحی هر بار همراه با پیشرفت‌های فنی تغییر کرد به استثنای شاسی‌بلندها که اقبال به آنها دلیل روانی دارد. خودروهای شاسی‌بلند در دهه ۲۰۱۰ با موقعیت رانندگی و ظاهر سخت خود غالب شدند. این خودروها احساس امنیت می‌دهند به ویژه در برابر کامیون‌ها! از هم‌اکنون حرکتی به سوی شاسی‌بلندهای با ظاهر ورزشی‌تر آغاز شده است؛ خودروهایی کم‌مرتفع‌تر با درب‌ موتوری که طول کمتری دارد!

    وی می‌افزاید: آیرودینامیسم برای کاهش انتشار گاز دی‌اکسید‌کربن یک خودروی حرارتی و افزایش عدم‌وابستگی خودروهای الکتریکی حیاتی است. شرکت ایتالیایی پینینفارینا که سابقه طراحی چند مدل فراری، پژو و شاسی‌بلندهای آسیایی را دارد ماه ژوئیه امسال از خودروی «تئورما» (Teorema) رونمایی کرد؛ اتومبیلی که با طول ۵.۴ متری خود تنها ۱.۴ متر ارتفاع دارد.

    پاسخ دادن