چه صنعتی در بورس پیشرو می‌شود؟

اقتصادبرتر

یک تحلیلگر بورس گفت: در حال حاضر تعداد زیادی سهامدران تازه‌وارد در بازار وجود دارند که فراز و فرودهای بازار را ندیده‌اند و در شرایط اینچنینی هیجان‌زده واکنش نشان می‌دهند و امکان دارد به خود زیان‌های بسیاری برسانند.

تهران – اقتصادبرتر – ۲۵ دی ۹۸

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از اقتصادبیدار، همایون دارابی تحلیل‌گر ارشد بازار سرمایه ضمن تاکید بر شرایط مناسب کنونی شاخص بورس، گفت: پس از اتفاقات تلخ هفته‌های اخیر، به دلیل حمایت خوب صندوق‌ها و مدیران بازار برای کاهش تلفات هیجانی، بازار پس از مدت کوتاهی از فاز اصلاحی برگشت و اکثر نمادها توانستند افت هفته گذشته خود را جبران کنند.

نوبت پیشرو شدن شرکت‌های بزرگ بازار است

وی ضمن مثبت ارزیابی کردن تصمیمات مدیران سازمان در هفته‌های اخیر، اظهار کرد: پس از شهادت سردار سلیمانی، شرایط ویژه‌ای بر بازار حکم‌فرما و هیجان‌زدگی به اوج خود رسیده بود، بنابراین سازمان چاره‌ای جز تغییر برخی فوانین مانند حد نوسان نداشت.
دارابی اضافه کرد: در حال حاضر تعداد زیادی سهامدرا تازه‌وارد در بازار وجود دارند که فراز و فرودهای بازار را ندیده‌اند و در شرایط اینچنینی هیجان‌زده واکنش نشان می‌دهند و امکان دارد به خود زیان‌های بسیاری برسانند.

رشد بازار مدیون نوسهامداران است

این کارشناس بازار سرمایه رشد شاخص در ماه‌های اخیر را مدیون نوسهامداران بورسی دانست و ادامه داد: اگر ورود نقدینگی از سمت این تازه‌واردان نبود، اکنون #شاخص_بورس_تهران به کانال ۴۰۰ هزار واحدی نمی‌رسید. از این‌رو حمایت از آنها نیز جز وظایف سازمان بورس و اوراق بهادار است. در حقیقت سازمان با کاهش حد نوسان از سرعت افت بازار و ضرر سهامداران کاست.

بازار به خبرهای بد عادت کرده است

این تحلیل‌گر بورسی در خصوص تاثیر تحریم‎هایی که اخیرا توسط دولت آمریکا علیه فولادی‌ها مطرح شده گفت: تحریم‌های آمریکا به حدی رسیده که بیشتر از این به صورت قوانین امکان‌پذیر نیست و تنها باید برخورد سخت داشته باشد. درواقع از ابتدای سال جاری فشار تحریم‌ها تاحدی ببالاست که امکان افزایش بیشتر آنها وجود ندارد، بنابراین چنین اعلام‌هایی از تحریم‌ها نه‌تنها تاثیری بر شرکت‌ها ندارد، حتی جو روانی را هم متشنج نمیکند، چراکه بازار به خبرهای بد عادت کرده است.
‌دارابی در خصوص شرایط بازار در ماه‌های پایانی سال گفت: شرکت‌های بزرگ با گزارش‌های ۹ ماهه نشان دادند که هنوز یک سر و گردن از سایر شرکت‌ها بالاتر هستند. بنابراین نوبتی هم باشد نوبت پیشرو شدن هلدینگ‌ها سرمایه‌گذاری‌ها و شرکت‌های بزرگ است. 

قاب پایانی بازار چهارشنبه ۲۵ دیماه

شاخص کل ۳۵۳۲ واحد مثبت
ارزش معاملات بورس ۳۴۷۸ میلیاردتومان
ارزش معاملات فرابورس ۱۴۶۲ میلیاردتومان

۸ نماد بازار پایه با توقف نماد آماده انتقال به تابلو زرد و نارنجی شدند

در پایان جلسه معاملاتی امروز:۸ نماد بازار پایه با توقف نماد آماده انتقال به تابلو زرد و نارنجی شدند
نماد ۸ شرکت حاضر در تابلو زرد و نارنجی بازار پایه در پایان معاملات امروز بسته می شود تا زمینه انتقال و جابجایی فراهم شود .

مدیریت عملیات بازارهای خارج از بورس شرکت فرابورس اعلام کرد: پیرو اطلاعیه ۲۲ دی در خصوص طبقه بندی جدید شرکت های درج شده در بازار پایه فرابورس براساس بررسی های صورت گرفته، نمادهای شرکت الحاوی “دحاوی”، پتروشیمی جهرم “جهرم”، گروه سدید “وسدید” و مهندسی و ساختمان صنایع نفت “شساخت” در تابلوی زرد و نمادهای شرکت تجهیز نیروی زنگان “شزنگ”، داروسازی تهران شیمی “شتهران”، سرمایه گذاری معیار صنعت پارس “معیار” و گروه فن آوا “فن آوا” در تابلوی نارنجی طبقه بندی شده اند.

به همین منظور، نمادهای معاملاتی فوق در پایان جلسه معاملاتی چهارشنبه ۲۵ دی ماه پس از حذف سفارشات موجود به منظور انجام عملیات فنی انتقال نمادها به تابلوهای مربوطه، متوقف خواهند شد. بازگشایی مجدد نمادهای معاملاتی مورد اشاره مجددا اطلاع رسانی می شود.

بنابراین گزارش، سه نماد ” وسدید ، شتهران و شزنگ” در فهرست شرکت های لغو پذیرش شده قرار دارند.

پاسخ دادن