چک صیادی با نارضایتی مردم روبرو شده است

چک صیادی با نارضایتی مردم روبرو شده است

قانون جدید چک چرا نقل محافل است؟ چک تا همین چند وقت پیش یکی از گرفتاری‌های بزرگ معامله در ایران بود.این روزها همه درباره قانون جدید چک حرف می‌زنند. 

تهران – اقتصادبرتر – ۲۱ آذر ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر ، مشکلات چک حامل، چند دست چرخیدن هر چک و بسیاری مشکلات ریز و درست دیگر خبر داریم.

چک تا همین چند وقت پیش یکی از گرفتاری‌های بزرگ معامله در ایران بود. افراد از موجودی حساب یکدیگر خبر نداشتند و نمی‌دانستند چکی که به دستشان می‌رسد، به سرعت تبدیل به پول می‌شود یا نه؟ همه از وضعیت و تعدد زندانیان مالی، مشکلات چک حامل، چند دست چرخیدن هر چک و بسیاری مشکلات ریز و درست دیگر خبر داریم. این گرفتاری‌های ناتمام بانک مرکزی را به فکر انداخت تا قوانین جدیدی برای چک تهیه کند. بانک مرکزی می‌گوید با قوانین جدید دنبال آن بوده که اعتبار از دست‌رفته را به چک‌ها برگرداند.

یکی از  کاربران اقتصادبرتر  نوشت: این کار منطقی نیست اما این که چک بنام فرد صادر شود پیشنهاد خوبی است ولی بقیه اش در حوصله بازار و معامله کنندگان نیست …

و آرش نیز در کامنتی اینطور نوشت :مردم رو اذیت نکنید.
بازار داره فلج میشه
کسبه به خاطر کرونا تعطیل و نیمه تعطیل ، بانکها باز و فعال!
چکها سررسید میشه و برگشت میخوره.
اقساط و جریمه وام از حساب کسبه و ضامنها کسر میشه.
کسی به فکر مردم نیست.

قانون جدید چک در سال ۹۹
«قانون اصلاح قانون صدور چک» توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ۱۳ آبان ۱۳۹۷ تصویب شد و در همه این سال‌ها در رسانه‌ها کم‌وبیش به آن پرداخته بودند. حتی بخشی از آن هم قبل از پایان مهلت قانونی، توسط خود بانک مرکزی به اجرا رسید.

چک صیاد چیست؟
اولین قدم آن بود که چک‌های ایران دارای ظاهر همسان شوند تا گرفتاری‌های حقوقی و فرآیند بررسی‌شان ساده‌سازی شود. بر اساس قانون جدید چک افراد موظف شدند از دسته‌چک‌های متحدالشکلی با عنوان چک صیاد استفاده کنند و چک‌های قدیمی منسوخ اعلام شد.

مهمترین ویژگی چک صیاد این است که شماره منحصربه‌فردی روی هر برگه چک ثبت شده است. افراد با ارسال این شماره به پیامک ۷۰۱۷۰۱ می‌توانند از سوسابقه صاحب چک آگاه شوند و قبل از آنکه دیر شود معامله‌شان را برهم بزنند.

استقبال نخواهد شد؛ مقاومت هم می‌شکند!

علی حیدری، کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به مقاومت در برابر قوانین جدید به خبرنگار اقتصادبرتر  گفت: هر قانون جدیدی که برای اجرا ابلاغ می‌شود، در مراحل اولیه با مقاومت‌های اجتماعی روبه‌رو می‌شود و این طبیعی است. این قانون هم شامل این اصل می‌شود.

وی در ادامه افزود: دولت‌ها نیز معمولا برای اینکه این مقاومت‌ها را بشکنند آمار و ارقامی ارائه می‌کنند تا به مردم القا کنند که حمایت‌های خوبی از طرح موردنظر انجام شده است. البته من چندان اعتمادی به این آمار و ارقام ندارم، چراکه مراجع دولتی آنها را منتشر می‌کنند، در حالی که باید مراجع و موسسات آماری غیرانتفاعی اقدام به انتشار آمار کنند. اما روی هم رفته این مقاومت‌ها در گذر زمان شکسته خواهد شد.

این کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به مقاومت‌های احتمالی مردم در برابر اجرای این قانون  گفت: دسترسی به اینترنت در ایران محدود به طبقه متوسط به بالا می‌شود، به همین دلیل انتظار می‌رود به‌تدریج مقاومت‌ها شکسته شود. البته معتقدم استقبالی هم از اجرای این قانون نخواهد شد اما جامعه در نهایت با آن کنار می‌آید که دلیلش اجبار است، زیرا چک ابزار بسیار مهمی در معاملات اقتصادی است و افراد مجبورند بالاخره با قوانین جدید سازگار شوند.

خصوصی‌ها قوی‌تر هستند

حیدری در پایان با تاکید بر توان بالای بانک‌های خصوصی در زمینه بانکداری الکترونیک، عنوان کرد: به‌باور من بانک‌های خصوصی ما امکانات کم‌نظیری دارند و به‌راحتی خواهند توانست از عهده اجرای این قانون برآیند. من از این جهت مشکلی نمی‌بینم؛ مگر اینکه دولت در این زمینه دخالت کند. در غیر این صورت بانک‌های خصوصی اتفاقا عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت و توان رقابتی بانک‌های خصوصی ما بسیار بالا است. اگر خودتحریمی‌ها و محدودیت‌ها و موانع داخلی گریبان بانک‌ها را نگیرد، می‌توانند عملکرد خوبی در این زمینه نیز داشته باشند.

پاسخ دادن