چگونه اقدام به خرید بلبرینگ اصل یا اورجینال کنیم؟

اقتصاد برتر

بلبرینگ، یک قطعه مکانیکی است که وین ظیفه تحمل یک محور دوار را بر عهده دارد. درواقع، بلبرینگ که نوعی یاتاقان محسوب می‌شود، مجموعه‌ای از بارهای شعاعی و یا محوری را تحمل می‌کند تا امکان چرخش قطعات را فراهم کند؛ بنابراین می‌توان گفت که بلبرینگ‌ها، قطعاتی با دقت بالا هستند که فرایند حرکت را در تجهیزات و وسایل مختلف، امکان‌پذیر می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۴ فروردین ۱۴۰۰

بلبرینگ‎ها در صنایع متعددی ازجمله صنعت خودرو و صنعت هوافضا کاربرد دارند. با توجه به وظیفه‌ای که بلبرینگ‌ها دارند، این قطعات باید از کیفیت و دوام بالایی برخوردار بوده و امکان کار در سرعت بالا با حداقل صدا و لرزش را داشته باشند. اگر قصد خرید بلبرینگ دارید، رعایت برخی نکات مهم، می‌تواند به شما کمک کند تا بلبرینگی با ویژگی‌هایی که در بالا ذکر کردیم، خریداری کنید و در یک کلام، خرید موفقی داشته باشید. در این مقاله، در رابطه با این نکات صحبت می‌کنیم و هریک را موردبررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

 

  • در هنگام خرید بلبرینگ، چه مواردی را بررسی کنیم؟

کاربردهای فراوان بلبرینگ‌ها باعث شده است تا تولیدکنندگان بسیاری به ساخت این قطعه بپردازند که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. به دلیل همین کاربردهای فراوان بلبرینگ، سودجویان نیز وارد بازار این قطعه شده‌اند. از طرفی فروشندگانی که به فروش بلبرینگ می‌پردازند نیز بسیار متعدد هستند.

 در چنین بازاری، خرید یک قطعه بلبرینگ اصل، کمی سخت به نظر می‌رسد. علاوه بر این موارد، می‌توانید نقش واسطه‌ها در قیمت بلبرینگ‌ها، مسئله تاریخ تولید قطعه و برخی موارد دیگر را نیز اضافه کنید تا کاملا دشواری خرید یک قطعه بلبرینگ اصل را متوجه شوید؛ اما خبر خوب اینکه با رعایت نکاتی که در زیر بیان می‌کنیم، خرید یک بلبرینگ اصل، به آن اندازه که به نظر می‌رسد، سخت نخواهد بود:

  • برای خرید، دقیقا مشخص نمایید که چه نوع بلبرینگی و به چه منظور نیاز دارید

وقتی بدانید که چه بلبرینگی و با چه مشخصاتی نیاز دارید، فرایند خرید، بسیار ساده‌تر می‌شود. تنوع بلبرینگ‌ها در بازار بسیار زیاد است و به همین جهت گزینه‌های متعددی پیش روی شماست. نوع کلی بلبرینگ، نوع باری که باید تحمل کند و سرعت چرخش دستگاه از مواردی هستند که باید قبل از خرید موردتوجه قرار گیرند. به‌عنوان‌مثال، بلبرینگ‎ها با توجه به نوع باری که تحمل می‌کنند به سه دسته تقسیم می‌شوند.

دسته اول تنها بار محوری را تحمل می‌کنند، دسته دوم، بار شعاعی و دسته سوم هر دو نوع بار را می‌توانند متحمل شوند و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید کدام نوع بلبرینگ، پاسخگوی نیاز شماست. همچنین به لحاظ میزان مقاومت بلبرینگ در برابر سرعت‌های مختلف، می‌توان بلبرینگ‌ها را به چند دسته تقسیم کرد. برای مثال بلبرینگ‌های قفسه‎دار نسبت به بلبرینگ‌هایی که فاقد این قطعه هستند، در برابر سرعت‌های بالا مقاومت بیشتری دارند.

  • به شرکت سازنده و مدل بلبرینگ توجه کنید

همان‌گونه که گفتیم، شرکت‌های متعددی در زمینه تولید بلبرینگ‌ها فعالیت دارند. کیفیت و طول عمر هر بلبرینگ را می‌توان تا حدی از روی شرکت سازنده آن متوجه شد. نوع تکنولوژی و قطعات مورداستفاده در هر یک از این شرکت‌ها متفاوت و درنتیجه بلبرینگ‌های تولیدی نیز به جهت کیفیت در سطوح متفاوتی قرار دارند. قبل از اقدام به خرید، حتما در مورد شرکت‌های مختلف تحقیق کنید و اطلاعات موردنیاز را به دست آورید تا با آگاهی بیشتری، خرید خود را انجام دهید.

  • عمر بلبرینگ، موضوعی که باید موردتوجه قرار گیرد

تنش‌هایی که یک بلبرینگ در طول فعالیت خود با آن‎ها روبروست، باعث استهلاک و کاهش عمر آن می‌شود. تجربه نشان می‌دهد که بلبرینگ‌هایی با کاربردهای یکسان و ویژگی‌های نسبتا مشابه می‌توانند در شرایط کاری یکسان، عملکرد و طول عمر متفاوتی داشته باشند. با توجه به همین مسئله، استانداردی تحت عنوان عمر بلبرینگ تعیین شده است که با توجه به آن، عمر تقریبی هر بلبرینگ قابل‌محاسبه است.

 امروزه، با توجه به پیشرفت‌هایی که در زمینه شیوه محاسبات، نحوه نظارت و سایر موارد حاصل شده است، محاسبات مربوط به عمر بلبرینگ‌ها نیز دقیق‌تر انجام می‌شوند؛ بنابراین، توصیه می‌شود که در هنگام خرید، طول عمر تضمینی بلبرینگ را که بر اساس برخی محاسبات قابل تعیین است، موردبررسی قرار دهید.

  • به تاریخ تولید درج‌شده بر روی بسته‌بندی توجه کنید

شرکت‌های سازنده معمولا بر روی بلبرینگ‌های تولیدی خود، تاریخ ساخت آن را درج می‌کنند. با بررسی تاریخ تولید، می‌توانید از نو بودن بلبرینگ، اطمینان حاصل کنید. همچنین توجه داشته باشید که تاریخ موردنظر با سایر نوشته‌های روی بسته‌بندی، همخوانی داشته باشد. متأسفانه دیده شده است که برخی سودجویان با تغییر تاریخ تولید، اقدام به فروش بلبرینگ‌های قدیمی می‌کنند.

  • چگونه می‌توان بلبرینگ اصل را از بلبرینگ تقلبی تشخیص داد؟

کیفیت و طول عمر یک بلبرینگ اصل نیز می‌تواند به اندازه کافی بالا نباشد، اما زمان خرید چنین بلبرینگی، قطعا هزینه کمتری پرداخت خواهید کرد. در قسمت بالا نکاتی را بیان کردیم تا متوجه شوید که چگونه یک بلبرینگ اصل باکیفیت خریداری کنید؛ اما گاهی ممکن است که ما یک بلبرینگ تقلبی را به قیمت مدل اصلی آن خریداری کنیم. چه راهکارهایی وجود دارد تا بتوانیم یک بلبرینگ اصل را از یک نمونه تقلبی تشخیص دهیم؟ توصیه‌های زیر می‌توانند در این رابطه، بسیار کمک‌کننده باشند:

  • بسته‌بندی بلبرینگ را به‌دقت بررسی کنید

تولیدکنندگان بلبرینگ نیز همانند سایر کسب‌وکارها، مسئله بسته‌بندی را بسیار موردتوجه قرار می‌دهند، زیرا می‌دانند که بسته‌بندی نقش زیادی در جذب مشتری خواهد داشت؛ اما نباید از سازنده بلبرینگ‌های تقلبی، انتظار چنین دیدگاهی داشت. بسته‌بندی بلبرینگ‌های تقلبی معمولا از کیفیت پایینی برخوردار است و این موضوع می‌تواند در تشخیص تقلبی بودن محصول، بسیار به شما کمک کند.

  • به اطلاعات روی بسته بندی دقت کنید

شرکت‌های بزرگ سازنده بلبرینگ، معمولا از فونت‌های مشخصی برای نوشته‌های روی بسته‌بندی‌های محصولات خود استفاده می‌کنند. همچنین جزییات دیگری ازجمله محل ثبت کدهای مربوط به بلبرینگ نیز می‌تواند بیانگر اصل بودن محصول باشد. سازندگان محصولات تقلبی، توجه زیادی به این مسائل نمی‌کنند و همین موضوع می‌تواند به‌عنوان برگ برنده‌ای در دست ما باشد برای تشخیص کالای اصل از کالای تقلبی.

  • قیمت بیش‌ازحد ارزان می‌تواند نشان از تقلبی بودن بلبرینگ باشد

در صورتی که قیمت بلبرینگ موردنظر به اندازه‌ای غیرمعمول، ارزان بود، باید بلبرینگ را بیشتر موردبررسی قرار دهید، زیرا قیمت ارزان می‌تواند نشان‌دهنده تقلبی بودن قطعه باشد. شما می‌توانید با تحقیق در مورد قیمت بلبرینگ‌های مشابه، از قیمت تقریبی بلبرینگ موردنظرتان آگاه شوید.

فروشندگان بسیاری در سطح کشور به فروش بلبرینگ می‌پردازند. این فروشگاه‌ها طیف وسیعی از فروشگاه‌های کوچک تا فروشگاه‌های بزرگ و معتبر و از فروشگاه‌های آنلاین تا فروشگاه‌هایی که به‌صورت حضوری اقدام به فروش محصولات می‌کنند را شامل می‌شوند. انتخاب فروشگاه مناسب نیز می‌تواند در خرید یک بلبرینگ اصل به شما کمک کند. برخی فروشگاه‎ها با سوءاستفاده از اطلاعات کم خریداران در رابطه با بلبرینگ‌های اصل و غیر اصل، اقدام به کلاه‌برداری از آن‎ها می‌کنند. پس در هنگام خرید بلبرینگ، حتما در مورد فروشگاه موردنظر خود و میزان اعتبار آن تحقیق نمایید.

یکی از فروشندگان معتبر در زمینه فروش بلبرینگ، گروه پینیون است. گروه پینیون درواقع یک گروه فنی مهندسی و بازرگانی است که به منظور خدمت‌رسانی بیشتر و بهتر، در فضای اینترنت نیز به فعالیت مشغول است. اگر قصد خرید بلبرینگ‌های اصل دارید، گروه پینیون، می‌تواند گزینه ایده آلی برای شما باشد.

پاسخ دادن