چگونه با افسردگی در محیط کار مقابله کنیم؟

اقتصاد برتر

کار کردن یکی از جنبه‌های اصلی زندگی به شمار می‌رود. در واقع افراد بخش عمده‌ای از زمان خود را در محیط کار سپری می‌کنند.

تهران – اقتصاد برتر – ۱۲ مرداد ۹۹

به گزارش #اقتصادبرتر به نقل از ایسنا، بنابراعلام موفق شو، داشتن احساس خوب نسبت به کار و محیطی که در آن فعالیت دارند و شاد بودن در محل کار موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشت؛ اما گاهی به دلیل یکسری مسائل و مشکلات ممکن است افراد نتوانند در محیط کار احساس خوبی داشته باشند و در نهایت این امر منجر به بروز احساس افسردگی در آنها شود.

به همین دلیل در این متن، علائم افسردگی در محیط کار و مواردی که می‌تواند منجر به بروز این احساس در شما شود را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

  • نشانه‌های افسردگی که می‌تواند کار شما را تحت تاثیر قرار دهد

به‌طورکلی برای افسردگی علائم مشخصی وجود دارد. برخی از اصلی‌ترین علائم افسردگی در محیط کار عبارت است از:

. شما انگیزه خود را برای کار ازدست‌داده‌اید و دیگر نمی‌توانید همانند قبل در محیط کار یک فرد فعال همراه با شادی و انگیزه باشید.

. تمرکز کردن روی یک موضوع کاری یا هر موضوع دیگری که نیاز به‌دقت و توجه بیشتری دارد برای شما دشوار شده است.

. شما در زمینه خوابیدن دچار مشکل هستید و نمی‌توانید خواب راحتی داشته باشید.

. قبلاً یکسری کارها را باعلاقه و اشتیاق زیاد انجام می‌دادید؛ اما در حال حاضر دیگر تمایل ندارید که کارهایی که پیش‌تر از آنها لذت می‌بردید را انجام دهید.

البته برای احساس افسردگی می‌توان علائم مختلف دیگری را نیز در نظر گرفت. به‌عنوان‌مثال در هنگام افسردگی، افراد ممکن است منزوی‌شده و نتوانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

همچنین در این شرایط افراد بیش‌ از حد نگران کار خود هستند و نسبت به اینکه دیگران را رها کنند احساس گناه کنند. همچنین برای افراد افسرده صحبت کردن درباره احساسی که نسبت به کارشان دارند بسیار سخت است. چراکه آنها از اینکه مورد قضاوت دیگران قرار بگیرند احساس شرمندگی می‌کنند.

  • محرک‌های مربوط به کار که می‌تواند باعث بروز افسردگی یا افزایش میزان آن شود

رابطه بین کار و افسردگی رابطه‌ای متقابل است و هر یک از آنها می‌تواند دیگری را تحت تاثیر قرار دهد. به‌عنوان‌مثال افسردگی می‌تواند بر توانایی و مسئولیت پذیری شما در انجام کارها به شکل درست و مناسب تأثیر بگذارد.

از سوی دیگر استرس در محل کار نیز می‌تواند سبب شود که فرد به افسردگی مبتلا شود. به همین دلیل شما باید عواملی را که می‌تواند باعث ایجاد احساس افسردگی در شما شوند، شناسایی کنید. برخی از عوامل موجود در محیط کار که می‌تواند سبب ایجاد استرس در فرد شود، عبارتند از:

. شما نیاز دارید که به حجم زیادی از کارهای مهم را خودتان به‌تنهایی مدیریت نمایید.

. از شما خواسته می‌شود که کارهایی خارج از حوزه توانایی‌ها و مهارت‌های خود انجام دهد.

. ممکن است نفراتی که به‌عنوان همکار در کنار شما کار می‌کنند به‌صورت ناگهانی تغییر کرده یا اینکه بنا به هر دلیلی با آنها مشکل پیدا کنید.

  • در صورتی‌ که در محیط کار احساس افسردگی کنید، چه‌کارهایی را باید انجام دهید؟

هنگامی‌ که شما احساس می‌کنید که علائم افسردگی دارید، بهتر است با فردی قابل اعتماد دراین‌ باره صحبت کنید. همان‌ طور که اشاره شد برخی از این علائم عبارتند از احساس کم بودن و اضطراب، سر و کله زدن با حجم زیادی از کارها یا نداشتن توانایی لازم برای مدیریت سطوح معمول استرس که می‌توانند به کار و سلامت شما آسیب برسانند.

فردی که برای صحبت کردن انتخاب می‌کنید می‌تواند همسر شما یا هر یک از اعضای خانواده و یا حتی یک همکار قابل اعتماد در محل کار باشد.

در طول زمانی که با او صحبت می‌کنید، سعی کنید در مورد اینکه آیا این شغل شما است که احتمالاً باعث ایجاد علائم افسردگی در شما شده است یا نه صحبت کنید.

اگر احساس می‌کنید این کار شماست که باعث بروز احساس افسردگی در شما می‌شود، سعی کنید دلایل آن را شناسایی و در نهایت با مدیر خود صحبت کنید تا مشکلات را برطرف سازد.

اگر هم احساس می‌کنید که علائم افسردگی شما ناشی از مشکلات مربوط به شغل نیست، سعی کنید متوجه شوید که چه عوامل دیگری در زندگی باعث می‌شود که شما احساس افسردگی کنید. سپس تلاش کنید تا آن عوامل و مشکلات را برطرف سازید.

در نظر داشته باشید که شما در این سطح نیاز دارید که از افراد مناسب کمک بگیرید. شاید مراجعه به پزشک بتواند به‌عنوان اولین قدم مناسب برای رفع احساس افسردگی شناخته شود. همچنین داشتن مشاوره سلامت در محیط کار نیز می‌تواند مفید واقع شود.

  • درمان افسردگی در دسترس شماست

به یاد داشته باشید که افسردگی قابل‌ درمان است. راه‌های مختلفی برای حل این مشکل در اختیار شما قرار دارد، از جمله رفتار درمانی شناختی (CBT) و یا حتی مصرف داروهای ضد افسردگی در زمان‌هایی که درگیر افسردگی شدیدتری باشید.

به همین دلیل باید موضوع افسردگی به‌ویژه افسردگی در محیط کار را جدی گرفته و به دنبال رفع آن باشید. این امر سبب می‌شود تا احساس بهتری را نسبت به خودتان، محیط کارتان و خود کاری که به آن مشغول هستید داشته و در نهایت عملکرد بهتری را داشته باشید.

پاسخ دادن